Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Kastamonu’da Emzirme Haftası etkinliği düzenlendi

Sağlık Yayın: 08.10.2023 04:48
Kaynak: İHA

1-7 Ekim Ulusal Emzirme Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kastamonu’da Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bilgilendirme standı açıldı. Standı ziyaret eden Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, “Emzirme ile yılda 800 binden fazla 5 yaşından küçük çocuk ölümünün önlenebileceği, üstelik enfeksiyona bağlı ölümlerin de yarıya düşürülebileceği bildirilmektedir. Emzirme sayesinde yılda 20 bin meme kanseri ölümü de önlenecektir” dedi.

1-7 Ekim Ulusal Emzirme Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bilgilendirme standı açıldı. Stantta annelere ve anne adaylarına emzirmenin önemi anlatıldı. Anne ve anne adaylarına çeşitli hediyelerinde verildiği törende konuşan Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, “Emzirmenin başlatılması, sürdürülmesi ve her zaman desteklenmesi konusunda hepimizin görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Emzirme ve anne sütü bebek beslenmesinde altın standarttır. Anne sütü içeriğindeki her anne ve bebeğe özgün özellikleri ile eşi benzeri yoktur. Her bebeğe her yaşta uygun besin ve bağışıklık desteğini sağlar. Emzirme bebek için ömür boyu yararları olan ideal bir beslenme türüdür. Anne sütünün kısa ve uzun vadede bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişimi için yararları kanıtlanmıştır. Kadınların anne sütü ve emzirmenin yararları konusunda eğitilmeleri gelecek nesillerin sağlığı açısından çok önemlidir. Emzirmenin yaygınlaşması sayesinde insan nesli daha sağlıklı ve daha zeki olacaktır” dedi.

İlk 6 ay boyunca bebeklerin emzirilmesinin gerektiğini söyleyen Kutlu, “Emzirme ile gelişmişlik seviyeleri farklı ülkeler arasındaki fark ve eşitsizlik azalmakta, emzirilmekten tüm bebekler eşit yararlanmaktadır. Emzirmenin doğum sonrası hemen başlamasını, 6 ay süresince tek başına sürdürülmesini, anne ve bebek istediği sürece de tamamlayıcı beslenmeyle birlikte 2 yaş sonrasına kadar da sürdürülmesini önermekteyiz. Son yıllarda anne sütü içeriği, bebekler, çocuklar ve anneler için kısa ve uzun dönem yararları ile emzirmenin bir tercih değil kanıtlanmış bir sağlık gerekliliği olduğu konusunda müthiş bir bilgi birikimi oluşmuştur. Anne sütü ve emzirmenin bebek ve çocuklar için hem kısa dönemde hem de uzun vadede yararları kanıtlanmıştır” diye konuştu.

Emzirmenin öneminden bahseden Kutlu, “İçerdiği bebeğe özgü eşsiz enerji ve besinsel içeriği sayesinde ideal büyüme ve gelişim sağlar. Emzirme özellikle gastroenteritler, alt solunum yolu enfeksiyonları ve otitis media olmak üzere çocukluk enfeksiyon hastalıklarının riskini, sıklığını, ciddiyetini, morbidite ve mortalitesini azaltır. Anne sütü eşsiz biyoaktif ve bağışıklık eleman içeriği ve özgül mikrobiyomu sayesinde bebeğin bağırsak florasının uygun gelişimini, bağışıklığının doğru olgunlaşmasını sağlarken; diyabet, obezite, kalp-damar hastalıkları gibi uzun vadeli önemli sorunları da önlediği kanıtlanmıştır. Bilişsel gelişimi olumlu etkiler, zekayı artırır. Prematüre annenin sütünün farklı yararlı içeriği sayesinde; anne sütü ile beslenen prematüre bebeklerde, NEK, sepsis, ROP, BPD başta olmak üzere çoğu prematürite sorunlarının görülme sıklığı, ağırlığının azaldığı, uzun dönemde nörogelişimsel olumlu etkilerinin olduğu kanıtlanmıştır” şeklinde konuştu.

Hayat kurtarıcı en ideal doğal yolun anne sütünden geçtiğini belirten Kutlu, “Anne sütü ve emzirme; doğumdan itibaren bebek ve çocuk beslenmesinin “hayat kurtarıcı” en ideal doğal yoludur. Bebek ve çocukların ölüm riskinin emzirilmeyenlerde emzirilenlere göre 50 kat kadar fazla olduğuna dair veriler bildirilmektedir. Ayrıca emzirme, gelişmiş ülkelerde bebek ölüm nedenleri arasında ilk sırada olan “ani bebek ölümü” sıklığını da azaltır. Emzirme ile yılda 800 binden fazla 5 yaşından küçük çocuk ölümünün önlenebileceği, üstelik enfeksiyona bağlı ölümlerin de yarıya düşürülebileceği bildirilmektedir. Emzirme sayesinde yılda 20 bin meme kanseri ölümü de önlenecektir. Anne sütü; bebeklerin beslenmesinde bir altın standart olarak kabul edilen; biyolojik, dinamik, binlerce yılda evrimleşmiş, özgün, taklit edilemez eşi ve benzeri olmayan bir içeriktir. Hala birçok içeriği, özellikleri ve etki mekanizmaları keşfedilmeyi beklemektedir. Önceliğimiz anne sütü ve emzirme olmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmeleri gerekiyor”

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Eren Yıldız ise, “Anne sütü ile beslenme, çocuğun sağlığı ve gelişimi için temeldir. Çocuk sağlığı ile ilgili kuruluşlar, ülkelerin sağlık bakanlıkları, bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmeleri, 6’ıncı aydan sonra uygun tamamlayıcı besinler başlanarak emzirmenin en az 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi önerilmektedir. Her annenin bebeğine yetecek tadar sütü olacağı gerçeğini annelere duyurmak, formüla kullanımını azaltmak içinde annelerin ihtiyaçları olan desteğin sağlanması gereklidir. Böylece ülkemizde bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenme başarısı artacaktır. Bebeklerin iki yaş ve ötesine kadar anne sütü ile beslendiğinde, annenin çocuğunu emzirme süresi uzadıkça çocuğun ilerde diyabete, kalp ve damara hastalıklarına, obeziteye, bazı ruhsal hastalıklara, astım, alerjik hastalıklara ve birçok kanser türüne yakalanma ihtimali de azalmaktadır. Emzirme aynı zamanda bebeklerin ilk aşırı olarak da işlev görür ve onları birçok yaygın çocukluk hastalığına karşı korur. Anne sütü bebeklerin, annelerin, toplumun sağlığını koruyan ve dünyada sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesi için kilit niteliğindedir. Bu nedenle, bir çocuğun emzirilmesi sadece bebek için değil herkes için faydalıdır” diye konuştu.

Dünya genelinde 20 binin üzerinde bebek dostu hastanenin mevcut olduğunu ve bu hastanelerin bin 329 tanesinin Türkiye’de yer aldığını söyleyen Yıldız, “Bakanlığımız tarafından bu gayeyle ülkemizde çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, bebek ve çocuk ölümlerinin önlenmesi için diğer çocuk sağlığı programlarına paralel olarak 1991 yılından itibaren “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir. Bu çerçevede emzirmenin korunması ve desteklenmesi ile programın temelini oluşturan başarılı emzirmede 10 adım stratejisinin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında uygulanması ve devamının sağlanması, ayrıca beslenme bozukluklarının önlemesi yoluyla çocuklarda ölüm ve hastalık oranlarını düşürmek hedeflenmektedir. Program tüm dünyada da uygulanan “Bebek Dostu Hastaneler” kavramı ile başlamış, 2000’li yıllara gelindiğinde birinci basamak sağlık kuruluşları da dahil olmuştur. Halihazırda 156 ülkede uygulanmakta olan program çerçevesinde dünya genelinde 20 binin üzerinde bebek dostu hastane mevcuttur ve bu hastanelerin bin 329 tanesi ülkemizdedir” dedi.

Yıldız, şöyle devam etti: “Gelinen bu noktayı daha da geliştirmek ve emzirme konusunda farkındalık oluşturmak için ülkemizde her yıl Emzirme Haftası kutlanmaktadır. Gebeliğin sonlanarak anne ve bebeğin buluştuğu ve bebeğin anne sütüyle tanıştığı zamandan ilham alınarak yılın 40. haftası olan 1-7 Ekim tarihleri seçilmiştir. Söz konusu hafta içinde tüm Türkiye’de konunun öneminin vurgulanması, toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla çeşitli aktiviteler ve eğitimler planlanıp uygulanmaktadır”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Yeni Samsun Müzesi açılış için gün sayıyor: En değerli 2’nci hazine, 5 bin yıllık ameliyat

Kültür Sanat Yayın: 04.12.2023 16:48
Kaynak: İHA

Türkiye’de Karun Hazinesi’nden sonra en değerli hazine olarak gösterilen Amisos Hazinesi ile 5 bin yıllık beyin ameliyatı izleri bulunan kafataslarının da sergilendiği yeni Samsun Müzesi, açılış için gün sayıyor.
Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Müzesi’nin çok önemli ve nadide tarih, kültür ve sanatsal eserlere ev sahipliği yaptığını ifade ederek, müzenin Samsun’un ve Karadeniz’in tarihi ve arkeolojik potansiyelinin yeniden keşfedilmesine de hizmet edeceğini vurguladı. Açılış için gün sayan müzenin içerisindeki eserlerin yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekeceğini belirten Vali Tavlı, müzenin Samsun’a gelenlerin uğrak noktası olacağını vurguladı.
“Samsun Müzesi’nde son hazırlıklar tamamlanıyor, yakında ziyarete açılacak”
Müzenin yakın zamanda ziyarete açılacağını dile getiren Samsun Valisi Orhan Tavlı, “Samsun, tarihimize imza atan bir şehirdir. Aynı zamanda şehrimizdeki müzeler bu tarihimizi de hem halkımıza sunmakta, yerli ve yabancı turistlerimize anlatmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığının Samsun’a kazandırdığı Samsun Müzesi’nin inşaatı bitti. Tefrişatları yapılıyor. Son hazırlıklar tamamlanıyor. Yakın zamanda da misafirlerimizle buluşturulacak. Samsun Müzesini gezdiğimde ilimizin kadim bir şehir olarak çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını müşahede ettim. Orada sergilenen eserlerin gerçekten muhteşem olduğunu yakinen gördüm. Samsun Müzesi yerli ve yabancı turistlerle buluşmak için gün sayıyor. Açıldıktan sonra bu güzellikleri herkes görme fırsatı bulacak” dedi.
“Amisos Hazinesi” yeniden görücüye çıkıyor
Müzede yerini alan Amisos Hazinesi, Samsun’da 28 Kasım 1995 tarihinde bir inşaat kazısı sırasında bulundu. Amisos Tepesi adını alan yerde bulunan, Pontus Krallığı hanedan üyelerine ait olduğu belirlenen ve 64 parçadan oluşan hazine, Samsun Müzesi’nde yerini aldı. ‘Karun Hazinesi’nden sonra Türkiye’de bulunan en değerli hazine’ olarak nitelendirilen Amisos Hazinesi cam, madeni, pişmiş toprak, mermer ve altın olmak üzere beş kategoriye ayrılıyor. Altın eserlerin geçmişi MÖ 1. yüzyıla, diğer eserlerin geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla dek uzandığı ifade ediliyor.
Amisos Mozaiği
Amisos Mozaiği, 1958’de Antik Amisos Kenti’nde (bugünkü işitme engelliler okulu) hafriyat çalışmaları sırasında bulundu. Müze teşhirinin orta alanında özel hazırlanmış mekana yerleştirilerek sergilenen Amisos Mozaiği, 56 m2’lik taban ölçüsüne sahip.
Anadolu’da en büyük boyutlu kafatası ameliyatı
Karadeniz Bölgesi’nin en eski ve en uzun süreli sistemli kazısı olan İkiztepe Höyüğü’nde Erken Tunç Çağı mezarlarındaki kazılarda ele geçen, hatta Anadolu’da saptanan en büyük boyutlu iyileşmiş kafatası deliği dikkat çekiyor. Yetişkin bir erkek bireyi temsil eden kafataslarındaki ameliyat deliğinde zamanla daralma olduğu ve bireyin operasyon sonrası bir süre daha yaşamına devam ettiği tespit edildi.
Müzede ayrıca 1. Abdulhamit, Kanuni Sultan Süleyman ve 1. Mahmut dönemlerine ait Osmanlı altın sikkeleri yer alıyor.
Birbirinden önemli birçok eserin yer aldığı Samsun Müzesi, resmi açılış için gün sayıyor.