Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kastamonu’da bayanlar bu projelerle gelirlerini arttıracak

Ekonomi Yayın: 04.09.2023 04:12
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde Kaymakamlık önceliğinde hazırlanan “Serada Üreten Kadınlar” projesiyle ilçede ikamet eden bayanlar, topraksız çağdaş üretim yaparak gelirlerini arttıracak.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde Kaymakamlık önceliğinde “Serada Üreten Kadınlar” projesi hayata geçirildi. İnebolu Kaymakamlığı, İnebolu İlçe Tarım Müdürlüğü ile İnebolu Köylere Hizmet Götürme Birliğinin hazırladığı ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Serada Üreten Kadınlar” projesinde ilçede ikamet eden bayanlar, kuracakları seralarda topraksız çağdaş üretim yapacak. Ayrıyeten bayanlar, serada üretim yapabilmeleri içinde açılan kurslarda eğitime tabi tutulacak. Bunun dışında İnebolu Kaymakamlığı tarafından 2 bin metrekareye sahip sera kuracak. Kurulan bu serada topraksız çağdaş üretim yapılırken, tıpkı vakitte paketleme ve etiketleme kısımlarında de bayanlar kendi markalarını oluşturacak. Bu sayede İnebolu’da bayanlar üretime iştirakleri sağlanırken gelirleri de arttırılmış olacak.

“Şu an 700 olan sera sayısını yıl sonuna kadar 1000’e çıkarmayı hedefliyoruz”

Şu anda İnebolu’da kayıtlı 700 seranın olduğunu söyleyen İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, bu sayının yıl sonuna kadar bine çıkarılmasının hedeflendiğini belirterek, “İnsanlarımızın refahını, huzurunu, geçimini kalkındırma ismine birçok proje üzerine çalışıyoruz. Seracılık projesi bunların başında geliyor. Kastamonu’da İnebolu ilçesinin seracılıkta potansiyeli en fazla ilçe oluyor. Şu anda kayıtlı 650 tane sera mevcut. Bunun biraz daha geliştirecek, biraz daha ileri taşıyacak seracılık projesi başlattık. Birinci etapta 650 olan sera sayısını yıl sonuna kadar bine tamamlamayı planlıyoruz. Bununla ilgili 50 vatandaşımıza 120 metrekareden sera sağlamış olduk. Çok kısa müddette sera sayımızı inşallah bine tamamlamış olacağız. Bu formda vatandaşımıza bir geçim kaynağı sağlamış olacağız. Aslında vatandaşlarımız seracılığı yapıyorlar. En ince detayına kadar seralarıyla uğraşıyorlar. Bilhassa bayanlarımız bu işin başını çekiyor. Bizde maksat kitle olarak bayanlarımızı seçtik. Seralarımızı, bayanlarımıza veriyoruz ve onları destekleyeceğiz. Bayanlarımız üzerinden bu projeyi devam ettirmeyi ve geliştirmeyi düşünüyoruz. İnşallah kısa müddette bölgesel olarak İnebolu, seracılığın merkezi olacak, gayemiz bu. Tıpkı vakitte İnebolu İlçe Tarım Müdürlüğümüz, fide dağıtımı yapıyoruz. Gübre dağıtımında bulunuyoruz. Tohum takviyesinde de bulunuyoruz. Vakit zaman bu dağıtımları yapıyoruz ve bayanlarımıza takviye oluyoruz” dedi.

“Kadınlarımızın ekonomik gücünü arttırarak, toplumsal hayatın içerisinde olmalarını sağlayacağız”

Hazırladıkları projelerle bilhassa bayanların ekonomik güçlerinin arttırılarak toplumsal hayatın içerisinde olmalarını sağlamayı düşündüklerini belirten Kaymakam Baycar, “Projemizin ikinci etabı olarak gördüğümüz İnebolu’da seracılığı geliştirecek değerli bir projemiz daha hayata geçiyor. Kaymakamlığımız, Tarım Müdürlüğümüz ile Köylere Hizmet Götürme Müdürlüğümüzle birlikte Kalkınma Ajansına bir proje sunduk. 2 bin metrekare kapalı alan üzerine şurası, çağdaş üretimin ve seracılığın yapıldığı katlı ve ranzalı sistemle üretimin yapılacak topraksız bir sera kazandıracağız. Bunda da bayanlarımızı ön plana çıkartacak halde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bayan Kooperatifi kurup inşallah vakitle seramızı da onlara devredeceğiz. Hedefimiz burada bayanlarımızın ekonomik gücünü arttırmak, toplumsal hayatın içerisinde olmalarını temin etmek ve bunu desteklemek. İnşallah çok kısa müddette de bunun uygulama safhasını da yani seranın kurulumunu, alımını da başlatacağız. Şimdiden bizler bayanlarımızı eğitime aldık. İlçe Tarım Müdürlüğümüz tarafından bayanlarımıza eğitimler veriliyor. Gayemiz seracılığın çağdaş tekniklerle yapılmasını sağlamak” diye konuştu.

“İnebolu Tarım ismiyle logomuzu ve markamızı oluşturmak istiyoruz”

İnebolu Tarım ismiyle kendi logolarını ve markalarını oluşturmayı amaçladıklarını tabir eden Kaymakam Baycar, “2 bin metrekare seranın yanında bir de üretim üssü olacak. Konteynerlerden oluşan paketleme ve etiketleme makinelerini de projemize ekleyerek İnebolu Tarım ismiyle markamız ve logomuzun üzerinde olduğu paketleri bizler pazarlamaya sunacağız. Pazarlama formülüyle yalnızca yüzde 30’a yakın hasılat ve randıman artışı yapılabileceğini öngörüyoruz. Üretim safhasında gübreleme, ısı, sulama üzere uygun üretim kurallarını da sağlayarak topraksız tarımın yapılacağı üretim teknikleriyle de yüzde 100’a yakın bir randımanın ve hasılatın artacağını öngörüyoruz. Bayanlarımıza projemiz iyi uğurlu olsun” biçiminde konuştu.

“Kadınlarımızın taleplerine yönelik eğitici kurslar açıyoruz”

İnebolu’da ikamet eden bayanların taleplerine yönelik eğitici kurslar açtıklarını anlatan Baycar, şöyle konuştu: “Bizler, bütün projemizde öncelikle gaye kitle olarak bayanlarımızı seçtik. Aile Dayanak Merkezi projemiz hayata geçti. Bu projemizde Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığımızdan aldığımız dayanakla bayanlarımıza yönelik birçok alanda kurslar, eğitimler, seminerler yapmayı planlıyoruz. Bayanlarımızın birçok alanda kabiliyeti ve istikrarı bulunuyor. Bayanlarımıza proje başlamadan evvel neye kabiliyetiniz ya da isteğiniz var ise maksadınız yahut açmayı düşündüğünüz bir zanaat, sanat ne var ise bunların çağdaş eğitim sürecini hayata geçirerek inşallah bizlerde İnebolu Kaymakamlığı olarak bunların eğitimlerini, kurslarını bayanlarımıza sunuyoruz. Bizler, 5 tane kurs açarak Aile Dayanak Merkezleri (ADEM) projesini hayata geçirdik. İnşallah yakın vakitte proje çerçevesinde kurs sayımızı arttıracağız. Bayanlara yönelik çok istenilen fitness yeri vardı. İnşallah fitness yerini en kısa müddette hayata geçireceğiz. Çağdaş tablolar yapıyorlar, geçimlerini sağlayacak farklı alanlarda da kurslar yapmayı planlıyoruz. İnşallah onları da en kısa müddette hayata geçirin bayanlarımızın iktisat bütçelerine katkı sunacaklardır”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Safranbolu’da 106 yaşındaki kadın bahçede ölü bulundu

Gündem Yayın: 13.06.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı
Safranbolu’da 106 yaşındaki kadın bahçede ölü bulundu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 106 yaşındaki yaşlı kadın evinin bahçesinde ölü bulundu.

Olay, Atatürk Mahallesi Sağlık Sokak’ta meydana geldi. Şaziye Demiralp (106) isimli kadını bahçede hareketsiz bir şekilde yatan gören komşuları durumu polis ve 112 Acil Servis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaptıkları kontrollerde yaşlı kadının hayatını kaybettiğini belirledi. Yapılan incelemenin ardından Demiralp’in cenazesi otopsi yapılmak üzere Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Paylaş: