Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kastamonu Üniversitesi tematik laboratuvarda tahlil hizmeti veriyor

Eğitim Yayın: 19.08.2023 04:12
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu Üniversitesi, son teknoloji ile donatılmış laboratuvarda, Türkiye’ye genelinde üniversiteler, kamu ve özel bölüm alanlarında tematik tahlil hizmeti vermeye devam ediyor.

Kastamonu Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, üniversitenin değerli ünitelerinden olan Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nın, kamu ve özel dalda hizmet vermeye devam ettiği belirtildi. Açıklamada, ülke genelindeki üniversitelere test ve tahlil hizmeti verilerek akademik çalışmalara büyük dayanak sağlandığı aktarıldı. 2022 yılında özel kesimde, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde bulunan 288 bireye ve Kastamonu Üniversitesi işçisine de 2 bin 892 tahlilin yapıldığı tabir edildi.

“Bal bölümünde eserin tüketiciye ulaşması hızlandırılıyor”

Tarım ve Orman Bakanlığı’na ruhsat başvurusu yapılarak hizmeti tescilletmeyi hedefledikleri belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Merkezde, toprak tahlillerinin yanı sıra besin mühendisliği kısmındaki tecrübeli akademisyenler tarafından gerek akademik çalışmalar çerçevesinde gerekse özel dalın talebiyle besin tahliller yaparak kelam konusu dalların gereksinimini gidermeye çalışıyor. 2022 yılında Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından bal tahlillerinde akredite olan laboratuvar, ülkenin pek çok yerinden gelen bal numunelerinin tahlilini yaparak ülkemizde bal kalite standartlarının oluşmasına büyük katkıda bulunuyor. Alınan bal örneklerinin özel kesimin ve bal üreticilerinin talepleriyle, balın tazeliğini, olgunlaşma derecesini, bala uygulanan ısıl süreç ve depolama kuralları üzere balın gerçekliği ve kalitesini belirlemede tesirli ’bal tahlil paketleri’ oluşturularak verilen hizmet ile bal bölümünde eserin tüketiciye ulaşması hızlandırılıyor.”

“492 adet tahlil gerçekleştirildi”

Bal tahlil parametre sayısını arttırılması için çalışmaların sürdürüldüğü söz edilerek, “Ayrıca propolis ve kestane balında polen tahlillerinin yapılmaya başlanmasıyla bal tahlil parametre sayısını artırılması hedefleniyor. Yalnızca bu sayede, 2022 yılında TÜRKAK akrediteli bal tahlil laboratuvarına gelen çok sayıdaki numuneye 492 adet tahlili gerçekleştirildi. Tahlil yapılan bal örneklerinin büyük kısmı özel daldan ve arıcılar birliğine kayıtlı bireylerden geldi” denildi.

Toprak, bal ve besin tahlillerinin yanı sıra “su kalite ve kirliliğine” yönelik tahlil imkanına sahip olan laboratuvarda, 2022 yılında 218 tahlil gerçekleştirdiği ve su tahlili hizmeti başta özel dal olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşları, üniversite çalışanı ve çiftçiler başta olmak üzere tüm kesimlere bu hizmetin verilmeye devam ettiği bildirildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te iki otomobil çarpıştı: 5 yaralı

Karabük Yayın: 13.06.2024 09:48
Karabük’te iki otomobil çarpıştı: 5 yaralı

Karabük’te iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 5 kişi yaralandı.

Kaza, Kanyon Köprü mevkiinde meydana geldi. E.B.D. (19) yönetimindeki 78 ABT 500 plakalı otomobil, Ş.Ö. (34) idaresindeki 78 AG 281 plakalı otomobille çarpıştı.
Kazada sürücülerle birlikte yolcu olarak bulunan her M.Ö., B.Ö. ve M.A. yaralandı. İhbar üzerine olay yerine polis, itfaiye, AFAD ve 112 Acil Servis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından yaralılar Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.
Tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilirken kaza ile ilgili inceleme başlatıldı.

AW226286 05 jpg