Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Karbon ayak izini azaltmak için O AVM bir saat geç açılacak

Dünya Yayın: 16.08.2023 00:08
Kaynak: İHA
Karbon ayak izini azaltmak için O AVM bir saat geç açılacak

karbon ayak izini azaltmak icin o avm bir saat gecacilacak 0 7NsZaANm
Temel Gayrimenkul, Türkiye’de ve bölümde bir birinci niteliği taşıyan pilot projesiyle, Ağustos-Ekim 2023 devrinde 14 Burda AVM’de açılış saatlerini 1 saat ileri alarak güç kaynaklı karbon salınımını yaklaşık yüzde 6 ve operasyon masraflarını yüzde 3 oranında azaltmayı hedefliyor.

Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırım şirketlerinden Temel Gayrimenkul, Bolu’da hayata geçirdiği 14 Burda AVM’de yepisyeni bir sürdürülebilirlik projesini hayata geçiriyor. Temel Gayrimenkul; Türkiye’de ve bölümde bir birinci niteliği taşıyan pilot projesiyle, Ağustos-Ekim 2023 periyodunda 14 Burda AVM’de açılış saatlerini 1 saat ileri alarak güç kaynaklı karbon salınımını yaklaşık yüzde 6 ve operasyon masraflarını %3 oranında azaltmayı hedefliyor. Başka bir deyişle, toplam 96 TonCo2/Esd emisyona muadil bir azaltım hedefleniyor. Proje kapsamında çalışmalarını titizlikle sürdüren Temel Gayrimenkul, projeyi uyguladığı mühlet zarfında AVM içerisinde yapılacak sürdürülebilirlik duyurularıyla, AVM ziyaretçilerinin farkındalıklarının artırılmasını da amaçlıyor.

Projeyle elde edilecek tasarruf nelere eşdeğer

Geliştirdiği ve yönettiği gayrimenkullerde sürdürülebilirlik bakış açısını ekonomik, toplumsal ve çevresel olmak üzere üç temel eksen üzerinde geliştiren Temel Gayrimenkul, kendisinin ve paydaşlarının bu bağlamdaki olumsuz tesirlerini ortadan kaldırma yahut en aza indirme maksadıyla çalışmalarını sürdürüyor. Temel Gayrimenkul “1 Saatte Dünya Değişir” projesiyle, toplam 96 TonCo2/Esd emisyona muadil bir azaltım hedefliyor. Öbür bir deyişle; 24.673 adet konutun 1 günlük elektrik tüketimine, 29 ton elektronik materyalin oluşturduğu emisyona, 31 ton plastik kullanımı kaynaklı emisyona, 117 ton kağıt kullanımı kaynaklı emisyona, 906.415 km ortalama bir araç kullanımına, 5,65 adet yeni araç imali kaynaklı emisyona, 24.020.000 adet e-postanın sebep olduğu emisyona, 164 ton evsel atığın sebep olduğu emisyona ve 4.414 adet ağacın 1 yılda atmosferden absorbe ettiği karbondioksite muadil tasarruf elde edilmesi planlanıyor.

“Daha sürdürülebilir bir dünya sağlamak ismine kendi rolümüzün ve sorumluluklarımızın şuurundayız.”

Projeyle ilgili açıklama yapan Temel Gayrimenkul CEO’su Cem Eriç, “Gelecek kuşaklar için daha sürdürülebilir bir dünya sağlamak ismine kendi rolümüzün ve sorumluluklarımızın şuurundayız. BM Sürdürülebilirlik Kalkınma Emelleri ve ilgili ulusal/uluslararası standartlar ışığında bu şuuru bütün süreçlerimizde önceliklendiriyoruz. Gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde ve projelerde gelecek jenerasyonların ömür hakkını, gereksinimlerini göz önünde bulundurmayı ve hürmet göstermeyi benimseyen bir şirket olarak, sürdürülebilirlik çalışmalarımızı birçok masada ve disiplinde ayrıntılı halde ele alıyoruz. Sürdürülebilirlik Siyasetimiz ışığında ve Sürdülebilirlik Komitemiz liderliğinde birçok proje hayata geçiriyoruz.” dedi ve kelamlarına şöyle devam etti: “Bu proje, Temel Çeviklik Kadromuzun ürettiği projelerden biri. Çeviklik Kadromuz, işletme saatlerini gözden geçirerek güç verimliliği ve karbon salınımının azaltılması üzerine çalıştı. Saatlik ziyaretçi, ciro tahlilleri, güç verimlilikleri üzere bilgileri inceleyerek Türkiye’de ve kesimde birinci örnek olan “1 Saatte Dünya Değişir” projesini geliştirdi. Proje kapsamında toplam 96 TonCo2/Esd emisyona muadil bir azaltım hedefliyoruz.”

“1 saat geç açarak daha az karbon ayak izi bırakıp güç kullanımında tasarruf sağlayacağız”

14 Burda AVM Müdürü Erol Yıldız ise projeye yönelik olarak şunları söyledi: “Kapsamlı ön hazırlıklar ve iş ortaklarımızla oluşturduğumuz plan sonrası ‘1 Saatte Dünya Değişir’ projesini hayat geçirdiğimiz için memnunuz. Alışveriş merkezimizi Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında 1 saat geç açarak daha az karbon ayak izi bırakıp güç kullanımında tasarruf sağlayacağız. Yapacağımız küçük değişimler ile iklim ve etrafa hürmetin kıymetine dikkat çekeceğiz. 14 Burda AVM olarak, kesime öncülük eden bu projeye mesken sahipliği yapmanın haklı gurununu yaşıyoruz. Projemize dayanak olan ve bizimle birlikte sahiplenen tüm iş ortaklarımıza ayrıyeten teşekkür ederiz. 14 Burda AVM’de başlatılan pilot proje sonuçlara nazaran öteki Burda AVM’lerde farklı uygulamaları hayata geçirmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında 14 Burda AVM 11:00-22:00 ortasında açık olacak; market ve giriş katı kafelerimiz ise kendi rutin saatlerinde hizmet vermeye devam edecek.”

Amaç karbon ayak izini azaltmak ve net operasyon gelirlerine katkı sağlamak

Şirket pahaları ortasında çevikliği kıymetli bir yere konumlandıran Temel Gayrimenkul; organizasyonel çeviklik için birçok çalışma yürütürken, çeviklik yayılımının kurum içerisinde sahiplenilmesi gayesiyle çeviklik eğitimleri ve çevik koç yetiştirme programları uyguluyor. 2023 yılının başında kritik, karmaşık mevzular için bir ortaya gelen ve farklı departmanlardan farklı uzmanlık alanlarından çalışanlardan oluşan Temel Çeviklik Kadrosu, sürdürülebilirlik amaçlarından “Erişilebilir ve pak güce ulaşım”a atıfta bulunarak, alışveriş merkezlerinin karbon ayak izini azaltmak ve net operasyon gelirlerine katkı sağlamak hedefiyle çalışmalar yapıyor. Bu maksatla pahalarını belirleyip 4 sprintlik bir eser iş listesi oluşturan ekip, 6 aylık süreçte sürdürülebilirlik kavramı konusunda birçok eğitim aldı, karbon ayak izi ölçümleri yaparak AVM’lerin karbon salınımlarını milletlerarası kriterler ve ölçüm prensiplerine nazaran hesaplamak üzerine çalıştı.

Dünya ve sektörel sürdürülebilirlik raporlarını ve karbon ayak izi azaltma örneklerini inceleyen kadro; tesir paha tahlilleriyle AVM’lerinde karbon ayak izini azaltarak pak güce erişimi kolaylaştıracak güneş gücü yatırımlarının yapılması, rüzgar gücü yatırımlarının yapılması, AVM’lerde gri su sınırlarının oluşturulması, I-REC sertifikasyonu, LED dönüşümlerinin tamamlanması, işletme saatlerinin değiştirilmesi, AVM tuvaletlerinin tüketim tesirinin azaltılması ve bunlarla birlikte 18 farklı inisiyatif belirledi. Çalışmalarını bu 18 inisiyatif çerçevesinde şekillendiren Temel Gayrimenkul; Temel Çeviklik Grubu liderliğinde yürütülen sürdürülebilirlik çalışmaları, ESG kıymetleri ve gerçekleştirdiği örnek projelerle dala ilham olmayı hedefliyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkiye minibüs piyasasının vitrini değişiyor

Ekonomi Yayın: 23.09.2023 00:00
Kaynak: İHA
Türkiye minibüs piyasasının vitrini değişiyor

Türkiye’nin minibüs piyasasına taraf veren Samsun’un Terme ilçesi, ülke piyasasının vitrini olacak galericiler sitesine kavuşuyor.

İlçe genelinde 100’ün üzerinde galericisiyle Türkiye’nin minibüs alım satımı konusunda ülke genelinde değerli bir hisseye sahip Terme’de uzun yıllardır çabası verilen galericiler sitesi sorunu tahlile kavuşuyor. Terme Belediye Lideri Ali Kılıç, Terme’nin yeni galericiler sitesi inşasının en kısa vakitte başlayacağını müjdeledi.

Ankara’ya teşekkür ziyareti

Ankara programı kapsamında Terme Belediyesi Meclis Üyesi ve Terme Oto Galericiler Dernek Lideri Ayhan Yılmaz ve Oto Galericiler Kooperatif Lideri Osman Cengiz’le birlikte TBMM Plan ve Bütçe Kurulu Lideri ve AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş’u ziyaret eden Terme Belediye Lideri Ali Kılıç, “İkinci el minibüs alım-satımı konusunda Türkiye’nin yaklaşık yüzde 60’ını karşılayan ilçemizin ülke genelindeki vitrini olacak galericiler sitesinin arsa tahsisi için gösterdiği gayretler için galerici esnaflarımız ve tüm ilçemiz ismine Sayın Mehmet Muş’a teşekkürlerimizi ilettik. Uzun yıllardır çabasını verdiğimiz ve ilçemize vizyon kazandıracak olan terme oto galericiler sitesi imali en kısa müddette başlayacak” dedi.

Sektör daha gelişecek

Terme’nin ülke genelinde bilhassa ülkenin minibüs piyasasına istikamet veren bir ilçe olduğuna dikkat çeken Lider Kılıç, “Türkiye’nin dört bir yanından beşerler ilçemize minibüs almak için geliyor. İlçemizin bu potansiyelini daha da geliştirmek için uzun yıllardır Terme’ye bir galericiler sitesi kazandırmak için uğraş gösteriyorduk. Teşebbüslerimiz en sonunda meyvesini verdi. İlçemize vizyon katacak, kesimi daha geliştirecek bir proje yapacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlçemize ve hemşehrilerimize güzel olsun” diye konuştu.