Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük’teki Öğrenciler Merdivenlerde Besleniyor

Manşet Yayın: 02.10.2023 15:41 |Güncelleme:27.12.2023 16:29
Karabük’teki Öğrenciler Merdivenlerde Besleniyor

Karabük’te birçok öğrenci, ara öğünlerinde abur cubur tüketerek beslenme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkiliyorlar. Bir iş merkezinin merdivenindeki öğrenciler, ayak basılan yerde oturarak, abur cubur yerken görüntülendi. Bu konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Pedagog Psikolog Peri Dilbaz, ailelere çocuklarının abur cubur tüketiminden kaçınmaları ve doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmaları konusunda uyarıda bulundu.

Pedagog Psikolog Dilbaz: “İlkokula başlayan çocuğumuza nasıl yardımcı oluruz. Çocuğumuz okula gitmeden önce mutlaka kahvaltı yaptırmalıyız. Bu konuda belki annelere çok iş düşüyor. Tembellik yapmadan anneler her sabah erkenden kalkıp, çocuklarına kahvaltı hazırlamalıdır. Sağlıklı beslenmesi için ilk olarak bol su tüketmesi gerekir. Şayet bir beslenme çantası hazırlanacaksa asla asitli içecek bulundurmayın. Bu çantada su, meyve, yoğurt, kefir ve kuruyemiş yer alabilir. Bunların sağlıklı olduğunu çocuğa anlatmak lazım. Okuldan çıktığında hazırladığınız yemeği yemek için eve gelsin. Cips mi istiyor, siz evde patatesi kızartın. Çocuğun iç motivasyonunu hep canlı tutmayı öğrenmeliyiz. Bunun için öncelikle çocuğu dinlemeyi öğreneceğiz. Evladı neyi seviyor veya neyi sevmiyor, bunu ebeveynlerin çok iyi bilmesi gerekir. Evdeki çocuğa sorumluluk vermeye başlayacaksınız. Çocuğu gözlemleyerek hiç müdahale etmeden, kendi çantasını düzeltmesini, odasını toplamasını izleyeceksiniz. Bu düzeni çocuklar öğrenecek. Başarılı bir çocuk için anne ve babanın iletişimi güçlü olacak, çocuklarına gün içerisinde eğer yardım isterlerse devreye girsinler. Kesirleri öğrenemedi mi bir ekmeği dilimleyerek bunu öğretebilirler” dedi.

Karabük’te ilköğretimde okuyan öğrenciler marketlerden aldıkları abur cuburlarla beslenme alışkanlıklarını sürdürüyor. Ara öğünlerinde bir iş merkezinin merdivenlerinde oturarak, abur cuburla beslenmeye çalıştıkları görüldü. (Yusuf Korkmaz)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

BESYO’da Mezuniyet Heyecanı

Karabük Yayın: 13.06.2024 11:10
BESYO’da Mezuniyet Heyecanı

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında mezuniyet heyecanı yaşadı.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni Hamit Çepni Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan 133 öğrenci mezuniyet coşkusu yaşadı.

Hamit Çepni Konferans Salonunda düzenlenen mezuniyet programına Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Numan Bahadır Kayışoğlu, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mezuniyet töreni tanıtım filmlerinin izlenmesi ile devam etti.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, spor alanında yapılacak çok iş olduğunu vurgulayarak, “Yeni teknikler, yeni yöntemler, yeni yollar, yeni keşifler yapmak zorundayız. Hala pek çok bulunmayan, bilinmeyen şey var. Bu alan son derece kıymetli, son derece değerli bir alan. Dolayısıyla bu alanda yeni ne yapabilirim? Kendimi nasıl geliştirebilirim? Ülkeme, milletime, devletime nasıl hizmet edebilirim diye mutlaka düşünmek ve bu yolda çok başarılı sporcular yetiştirmek gayretinde olmalısınız. Sizin hem kendi başarınız bu açıdan önemli hem de yetiştireceğiniz sporcularla ülkemizin spor alanındaki gelişimine katkı sağlamanız son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Mezun olan öğrencilere Karabük Üniversitesinin Mezun Bilgi Sistemine kayıt olmaları gerektiğini hatırlatan Rektör Kırışık, “Üniversitemizde ilişkilerimizin devamı olduğu kadar mezun bilgi sistemimize kaydolmanız da arkadaşlar son derece önemli. Çünkü biz bir sistem kurmaya çalışıyoruz hem okuyan öğrencilerimizin hem de mezun olan öğrencilerimizin bir arada birlikte çalışabileceği bir ekosistem kurmak istiyoruz. Bu ekosistemde size de çok kıymetli sorumluluklar veya size çok ciddi katkılar sunacak bir yapı ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.

Rektör Kırışık, mezunlarla üniversite arasındaki ilişkinin sürdürülmesi halinde kariyer buluşmaları ve kendilerini geliştirme fırsatlarının artacağını belirterek, “Kariyer buluşmalarında hem kendinizi nasıl yükseltebileceğinizin öğrenilmesinde hem de okuyan öğrencilerimizle ilişkilerinizin yeni bir safhaya gelmesinde size çok ciddi katkılar sunacak fırsatlar ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Son olarak mezunlara gelecek için iyi dileklerde bulunan Kırışık, “Bu süreçten sonra artık ülkemize, milletimize, devletimize çok daha fazla hizmet edebilecek, katkılar sunabilecek bir noktaya geldiniz. İnşallah bu noktayı bu bilinç ve duyarlılıkla sürdürmeye gayret etmenizi diliyorum. İnşallah yolunuz, bahtınız açık olsun. Ömür boyu mutlu olduğunuz, hayallerinize ulaşmak için çabaladığınız ve sizlerin de evlatlarınızı desteklediğiniz güzel bir hayat, faydalı ve yararlı bir ömür diliyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu birincisi Emre Çelenk, ikincisi Sinem Karadağlı, üçüncüsü Onur Çağlar oldu.

Konuşmaların ardından öğrenciler, hep birlikte keplerini havaya fırlatarak mezuniyet coşkusunu yaşadı.