Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük’te İnşaat Alanları Güvenli mi?

Manşet Yayın: 04.10.2023 15:41
Karabük’te İnşaat Alanları Güvenli mi?

Son günlerde ülke genelinde hava sıcaklığının düşmesi ve artan yağmur yağışı ile birlikte inşaatlarda su dolu alanlar tehlike saçmaya başladı.

İstanbul Sancaktepe’de bir inşaatın su dolu temelinde yaşları 7,9 ve 11 olan 3 erkek kardeşin cesedi bulundu. Olayla ilgili adli tıp kumunda araştırmalara başlandı. Karabük genelinde inşaatların su dolu temeli ya da asansör boşlukları hakkında bir yaptırım var mı sorusu akıllara geldi. Tüm canlılara gizli bir tehdit alanı oluşturan bu boşluklar denetim altında mı? Geçtiğimiz günlerde yağan yağmur suyunun birikmesi sonucu Safranbolu’da bir köpek, bir inşaatın asansör boşluğunda mahsur kaldı. Köpeğin acı dolu seslerini duyan vatandaşlar yardımına koştu. Yaklaşık bir saat su da kaldığı düşünülen köpek kurtarıldı ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. İstanbul Sancaktepe’de üç kardeşin kaybolması ve ardından bir inşaatın su dolu temelinde bulunması inşaatlardaki gizli tehlikelerin ölüme yol açtığını gösterdi.

Karabük’te İş Güvenliği Tedbirleri Yeterli mi?

Türkiye’de ve ilimizde bulunan inşaat sektörünün iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında yeterli olmadığı bir kez daha anlaşıldı. Son zamanlarda meydana gelen ciddi ölümlere neden olan iş kazalarının önlenmesi ve ortadan kaldırılması amacıyla çalışmalar başlatılmış olsa da, Karabük’te bulunan inşaat alanlarıyla ilgili alınan tedbirlerin yeterli olup olmadığı sorgulanmaya başlandı.

İnşaat alanlarının özellikle yağmurlu havalarda ilgili kurumlar tarafından bilinçli bir şekilde takip edilmesi, bu alanların titizlikle kapatılması ve işverenlerin sorumluluğunda her türlü tedbirin alınması öncelikli öneriler arasında yer aldı. Çalışanların 6331 sayılı kanunun 4. ve 62. maddeleri gereğince, çalışma alanlarında zorunlu olarak gerekli kontrollerinin, ölçümlerinin ve incelemelerinin yapılması, tüm inşaatlarda risk değerlendirmelerinin gerçekleştirilmesi ön plana çıktı. İnşaat alanlarında malzeme veya cisim düşmesine, su baskını tehlikesine ve insanların düşmesine karşı tedbirler alır. İnşaat alanlarının ilgili kurumlar tarafından özellikle yağmurlu havalarda takibinin yapılması, bu alanlara girişlerin kapatılması ve yağmur suyu ile dolmuşsa boşaltılması önem taşıyor. Çalışanların önemsenmesi ve sürekli takip edilmesi halinde sektörde yaşanabilecek kazaların önlenebilmesi inşaat firmalarının ve ilgili kurumların daha fazla sorumluluk almasını gerektiriyor. Karabük’teki inşaat alanlarında alınan tedbirlerin yeniden gözden geçirileceği, iş güvenliği konusunda daha sıkı denetimlerin yapılacağı ve eksikliklerin giderilmesi için çalışmaların hızlandırılacağı öngörüldü. (Kaynak: Bölgenin Sesi Gazetesi)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Kurumlar arası futbol turnuvası şampiyonu Safranbolu TSO oldu

Manşet Yayın: 13.06.2024 09:56
Kurumlar arası futbol turnuvası şampiyonu Safranbolu TSO oldu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen 9. Altın Safran Kurumlar Arası Futbol Turnuvasının şampiyonu Safranbolu TSO oldu.

16 takımın yer aldığı 9. Altın Safran Kurumlar Arası Futbol Turnuvası sona erdi. Turnuvanın finalinde Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı ile karşı karşıya gelen Safranbolu TSO rakibini 1-0 mağlup ederek şampiyon oldu.
Turnuva şampiyonuna kupayı Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı J. Kd. Albay Dr. Yusuf Küçükbaşol takdim etti.
Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığına ikincilik kupasını TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal, üçüncü olan Safranbolu Belediyesine ise TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Altuntepe verdi.

AW226223 01 jpg
Safranbolu TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal; “Yaklaşık 40 gün süren turnuvada mücadele eden tüm takımları tebrik ediyorum. Finalde centilmence mücadele veren Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı takımını da teşekkür ediyorum. Odamızın futbol takımını da şampiyonluğundan dolayı kutluyor bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Safranbolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Altuntepe; “Bugün oynan maçlarda 4. Olan MEB Personel takımını, 3.cülük kupasını alan Safranbolu Belediyesini, finalde rakibimiz olan ve ikincilik kupasını alan Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı takımını ve turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan futbol takımımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Çok güzel bir organizasyon oldu Herkes ailesiyle final müsabakalarını izledi. Bu güzel turnuvayı düzenleyen Safranbolu Spor Kulübünü kutluyorum” ifadelerini kullandı.
Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı J. Kd. Albay Dr. Yusuf Küçükbaşol’da turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan Ticaret ve Sanayi Odasını ve turnuvaya katılım gösteren tüm takımları tebrik etti.