Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük’te ilk defa Çene Kisti Ameliyatı yapıldı

Gündem Yayın: 08.10.2021 12:51
Karabük’te ilk defa Çene Kisti Ameliyatı yapıldı

Çenesinde şişkinlik şikâyetiyle İstanbul’da özel hastaneye başvuran, ardından çenesinde kist olduğu tespit edilerek Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen 22 yaşındaki tıp öğrencisi Kazım Aydın Karabük’te ilk defa yapılan çene kisti ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Karabük ve çevre illere hizmet veren Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde bir ilk daha gerçekleşti. Çenesinde şişkinlik şikâyetiyle İstanbul’da özel hastaneye başvuran, ardından çenesinde kist olduğu tespit edilerek Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen 22 yaşındaki tıp öğrencisi Kazım Aydın Karabük’te ilk defa yapılan çene kisti ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

İstanbul’da gittiği 2 özel hastanenin ardından Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Kazım Aydın’ın ameliyatı Karabük’te yapılan ilk çene kisti ameliyatı oldu. Hastanın ameliyatını gerçekleştiren ve gayet sağlıklı olduğunu belirten Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim, Araştırma Hastanesi Başhekimi, ağız, diş, çene cerrahisi bilim doktoru Doç. Dr. Ahmet Taylan Çebi: ‘’Hastamız 22 yaşında genç bir erkek hasta. Kendisi tıp fakültesi öğrencisi. İstanbul’da ikamet eden bir öğrenci fakat Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenimine devam ediyor. Çenesinde bir şişkinlik şikâyeti ile İstanbul’da bir özel hastaneye başvuruyor, o yüzden hastanede çenesinde kist olabileceği görüşü ile farklı bir özel hastaneye sevk ediliyor. O özel hastanedeki cerrah arkadaşlar gerekli incelemeleri yaptıktan sonra çenesinde damar sinir paketini de içeren riskli bir bölgede olan büyük bir kist olduğunu tespit edip tarafıma yönlendiriyorlar. Hem şahsıma telefonla ulaşıldı hem yazılı bir şekilde hastanın sevki gerçekleştirildi.

Hastamız bize yaklaşık 10 gün öncesinde geldi. 10 gün içerisinde incelemesini yaptık. Gerekli tomografik incelemeleri, radyolojik, medikal ilaçlarını yazdık, premedikasyonunu yaptık ve ameliyatımızı planladık. Olabilecek komplikasyonları, riskleri hastamıza anlattık. Bunlarla nasıl başa çıkabileceğimizi, neler yapabileceğimizi belirledik. Hastamızın da onayıyla ameliyatımıza aldık. Çenesinin yaklaşık 1/3’ü ve 1/3’ünden daha büyük bir kısmını aynı zamanda dediğim gibi damar-sinir paketini içeren büyük bir kisti vardı. Damar ve sinir paketini de ekarte ederek zarar gelmesini engelleyerek başarılı bir şekilde operasyonu tamamladık. Hastamızda şu an herhangi bir uyuşukluk kanama, damarda sıkıntı, sinirde bir hasar meydana gelmedi. Başarılı bir şekilde bu operasyonumuzu Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim Araştırma Hastanemizde gerçekleştirdik.

Çene kisti ameliyatı Karabük’te ilk defa yapıldı

Doç Dr. Taylan Çebi: ‘’Bu Karabük’te bir ilk. Bize onur duyduran en büyük şeylerden bir tanesi Karabük’ten bir hastanın İstanbul’a değil, İstanbul’dan iki tane özel hastaneyi gezip bir hastanın Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim, Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmesiydi ve bize güvenerek ilimize güvenerek burada bu şekilde son teçhizatla donatılmış genel anestezi ameliyathanemizde bu ameliyatı başarılı yapmak bizi gerçekten onurlandırdı. Karabük’ün adının İstanbul’dan hatırlanıp İstanbul’dan bize hasta gönderilmesi gerçekten hem bizleri hem de Karabük halkını onurlandırdığını düşünüyorum’’ dedi.

Çene kistinin sebebi gömülü 20 yaş dişleri, 6 ayda diş kontrolü mutlaka lazım

Şimdi bu kistin oluşma sebebi gömülü bir 20 yaş dişi. Yani 3. Model olarak adlandırdığımız dişler. Diş hekimliğinde biraz korkulan işlerdir bu yirmi yaş dişleri. Rutin olarak 6 ayda bir dişlerinin kontrolünü yaptırması lazım mutlaka halkımızın. Bunlar hem diş çürükleri, hem dolgu ihtiyaçları hem de detertraj, diş taşları için rutin yapılması gereken malum. Bunun yanında bu tip hastalıkların önceden tespit edilebilip, bu vakamızda olduğu kadar bu kadar büyük boyutlara ulaşmadan bizlere çene cerrahlarına yönlendirilmesi için diş hekimi rutin kontroller çok önemli.  Eğer bu hasta daha önce rutin bir diş hekimi kontrolü yapmış olsaydı bu kist bu kadar büyük hale gelmeden daha çok küçük konservatif bir ameliyatla kolay bir şekilde tamamlanabilecek belki de yarım saatlik bir operasyonla bitebilecek bir hal alacaktı. Fakat tabi bu kadar büyük boyuta aldığımızda yine yaklaşık 3.5 saat süren bir operasyondu. Hastayı sağlığına kavuşturduk ama bu tip büyük hallere gelmeden rutin kontroller sağlık açIsından çok önemli’’ diye konuştu.

Çenemde bir inflamasyon hissetmişim, hastaneye başvurdum Karabük’e yönelendirdiler, şu an çok iyiyim.

Çenesinde bir şişkinlik hissederek İstanbul’da özel bir hastaneye başvuran Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Kazım Aydın (22) ise ameliyat sonrası şunları söyledi: ‘’Ben hocama geldim zaten, hocam bana süreci anlattı, gayette bilgilendirici bir açıklama oldu benim için. Ben güvendim o şekilde başladık. Şu an çok şükür çok iyiyim. İlkten bir inflasmasyon oldu arka tarafta, öyle olunca başvurdum İstanbul’da, buraya yönlendirdiler hocama geldim ameliyat oldum. İlk olmak güzel.’’

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Gündem Yayın: 21.05.2024 04:12
İhlas Haber Ajansı
Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Tekirdağ’dan Bartın’ın Kurucaşile ilçesine gelen 2 arkadaşın yaptırdığı tekne mezarları oldu.

Edinilen bilgiye Tekirdağ bölgesinde balık avlayarak geçimini sağlayan 44 yaşındaki F.K. ile 35 yaşındaki M.B., yeni avlanma sezonu öncesinde 2 balıkçı teknesi yapmaya karar verdi. Bartın’ın Kurucaşile ilçesine Hisar Köyü Tekkeönü mevkiisinde imalathanesi bulunan bir ustaya 2 adet tekne siparişi veren arkadaşlardan birinin teknesinin yapımında son aşamaya gelindi. Tekneye motor getirmek üzere bir kaç gün önce ilçeye gelen arkadaşlar, motoru indirerek, teknedeki son durumu bizzat gördü. Teknelerden diğerinin yapımına ise yeni başlandığını öğrenen arkadaşlar, büyük hayallerle yaptırdıkları teknede yatarak, geceyi geçirdi. Dün akşam Tekirdağ’a dönmeyi planlayan arkadaşlar, son anda fikrini değiştirerek, bu sabah yola çıkma kararı aldı. Gece üşüyen arkadaşlar ısınmak için bir kovanın içerisinde ateş yakarak, köz haline getirdi. Tekne içerisinde yatan arkadaşlar, üşümemek için teneke içerisindeki közleri de yanlarına aldı. Teknenin kapaklarını kapatan arkadaşlar, bir daha uyanamadı.

Birlikte geldikleri Kurucaşile’de, hayatlarını kaybeden arkadaşların cenazeleri, yeni av sezona yetiştirmek istedikleri teknede yan yana bulundu.

Olay yerine gelen jandarma olay yeri inceleme ekipleri ve savcılık incelemesinin ardından F.K. ile M.B’nin cenazeleri tabut içerisinde tekneden indirilerek, otopsi yapılmak üzere Bartın Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki morga götürüldü. Yapılacak otopsi ve işlemlerin ardından cenazelerin Tekirdağ’a gönderileceği öğrenildi.