Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük ve Kardemir 82 Yaşında

Gündem Yayın: 02.04.2019 13:56
Yazar:
Karabük ve Kardemir 82 Yaşında

Türkiye’nin ilk Ağır Sanayisi olan Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (KARDEMİR) AŞ’nin temellerinin atılışı ve Karabük’ün kuruluşunun 82. yıldönümü yarın kutlanacak

3 Nisan 1937 tarihinde Türkiye’nin ilk kalkınma hamlesinin başlangıcı olarak Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılması ile küçük bir yerleşim yeri olan Karabük, bugün 300  Bine yakın  nüfusu ile  modern bir Cumhuriyet Kenti haline gelirken, adeta Bölgenin de Parlayan Yıldızı oldu. Fabrikalar yapan fabrika onurunu yaşayan, Türkiye’nin kalkınma hamlesine büyük katkılar veren Karabük Demir Çelik Fabrikaları, o zamanlar sadece küçük bir köy konumun da olan Karabük’ün de gelişmesine ve büyümesine büyük katkılar verdi.  Türkiye’de bir ilk olarak kurtuluş yıl dönümünü değil, kuruluş yıldönümünü kutlayan tek kent konumunda olan Karabük, bunun haklı onur ve gururunu yaşıyor.

KUTLAMA PROGRAMI ŞÖYLE

Kutlamalar  saat 12.00’de Karabük Kent Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunumu ile başlayacak.  Ardından Karabük Üniversitesinde saat 14.00’de “Sandıktan Çıkanlar” konulu Sezer Güleç Sergisi açılacak. Yine aynı yer ve saatte Konsept (1970’li ve 1980’li yıllara ait Kıyafet ve Eşyalar) sergisi açılacak. Saat 17.00’de Karabük Belediyesi eski binası önünde Karabük Halk Eğitim Merkezi Artvin Yöresine ait Halk Oyunları gösterisi icra edilecek. Yine aynı yerde saat 17.15’de  Safranbolu Güzel sanatlar Lisesi tarafından gençlik Konseri düzenlenecek.

4-5-6 Nisan Çarşamba,  Perşembe  ve Cuma günleri ise Karabük Üniversitesinde   IV. Demir çelik Sempozyumu düzenlenecek, sempozyumun başlama saat 10.00.

6 Nisan Çarşamba günü KARDEMİR A.Ş.’de saat 18.30’da “Kardemir’de Hayat, 7 Gün 24 Saat” isimli Fotoğraf Sergisi açılışı gerçekleştirilecek.  Yine aynı yerde saat 19.00’de  Karabük Türk Müziği Derneği Topluluğu Derneği tarafından 82. Yıl Sanat Müziği Konseri verilecek.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te silahla havaya ateş eden şahıslar yakalandı

Karabük Yayın: 16.04.2024 10:14
İhlas Haber Ajansı
Karabük’te silahla havaya ateş eden şahıslar yakalandı

Karabük’te silahla havaya ateş açan 2 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Ergenekon Mahallesi’nde araç içerisinden silahla ateş açıldığı ihbarını alan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları çalışmada söz konusu şahsın M.D. olduğunu tespit etti. Şahıs gözaltına alınırken, yapılan aramada ruhsatsız tabanca ve tabancaya ait mermi ele geçirildi. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından olay yerinde ele geçirilen ve muhafaza altına alınan mermi kovanlarının şahıstan ele geçirilen silaha ait olmadığı tespit edilirken, yapılan yeni çalışmada M.D.’ye ait bir adet daha ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Ele geçirilen silahlara el konuldu.
Polis ekipleri ayrıca Aydınlıkevler Mahallesi’nde silahla ateş açıldığı ihbarı üzerine yaptıkları çalışmada, olayın faili B.Ö.’yü gözaltına aldı. Yapılan aramada 1 adet kurusıkı tabir edilen ses tabancası ve tabancaya ait mermi ele geçirildi.
Gözaltına alınan 2 şahıs hakkında soruşturma başlatıldı.