Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük Üniversitesi’nde 394 Senegalli öğrenci eğitim görüyor

Eğitim Yayın: 26.10.2023 04:12
İhlas Haber Ajansı

Senegal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Annette Seck, “İki ülke fevkalade müthiş ilişkilere sahip. Dostluk anlamında çok sağlam, çok iyi ilişkilere sahip. İki ülke bunu tüm alanlarda göstermektedir” dedi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Dışişleri Bakanı Seck, Ankara Büyükelçisi Cheikh Gueye ve beraberindeki heyeti ağırladı.

KBÜ Senato Toplantı Odasında gerçekleşen ziyarette, Senegal Dışişleri Bakanı Seck, Senegal’in Ankara Büyükelçisi Cheikh Gueye, Bakan Özel Kalem Müdürü İbrahima Cısse, Genel İdari Ve Ekipmandan Sorumlu Müdür Leonce Nzally, Yurt dışında Yaşayan Senegallilerden Sorumlu Genel Müdür Amadov François Gueye, Yükseköğrenim Genel Müdürü Amadov Abdoul Sow, Burslardan Sorumlu Müdür Khalifa Gaye, Yurt Dışında Yaşayan Üniversite Öğrencileri İdari Müdürü Mamadov Mbengue, Müsteşar Dieynaba Toure, Büyükelçilik Baş Katibi Ngovye Fatma Cısse Epsembacke, Büyükelçilik 2. Katibi Cheikh Mbacke Fall yer aldı.

Senegal Dışişleri Bakanı Annette Seck, sıcak karşılamadan dolayı teşekkür etti.

Yurt dışında yaşayan Senegalillerin Bakanı olarak Türkiye’de yaşayan tüm Senegalli öğrencilere özellikle de Karabük’e gelip öğrencilere de vakit ayırmak istediğini aktaran Seck, “Burada şunları da ifade etmeden geçmek olmaz. İki ülke fevkalade müthiş ilişkilere sahip. Dostluk anlamında çok sağlam, çok iyi ilişkilere sahip. İki ülke bunu tüm alanlarda göstermektedir. İki ülke iş birliğinin en büyük tabii göstergesi Sayın Cumhurbaşkanı Macky Sall ile Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çok yakın dostluklarından kaynaklanmakta. Bunu tabii Senegal’de bulunan Türkler olsun Türkiye’de bulunan Senegallilerin varlığı olsun en büyük göstergesi de olduğunu söyleyebilirim. Önderliğinde de bulunmuş olduğum bu heyet, hem Eğitim Bakanlığı hem Dışişleri Bakanlığı nezdinde katılımcıların olması nedeniyle yurt dışındaki öğrencilere vermiş olduğumuz önemin göstergesidir. Misafirperverlikten ötürü tekrar teşekkür ederim. Bu elit üniversitede, elit ülkede, Senegalli vatandaşların üst düzey eğitim görmeleri açısından ve şartlarını görmemiz açısından buradayız. Şartlarını, kalış durumlarını, şayet varsa yaşadığı zorlukları bulup hep beraber üstesinden gelmek için buradayız. Kızlarımızın ve erkeklerimizin daha düzgün şartlarda akademik alanda daha üst düzeyde eğitim almaları bizleri de mutlu eder. Bunun için buradayız. Birlikte görüşüp, bunları daha ileri seviyeye taşımak için burada olduğumuzu ifade edebilirim” dedi.

394 Senegalli öğrenci eğitim görüyor

Rektör Kırışık da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da öncülük ettiği şekilde Senegal ile ilişkilerin sürekli gelişim halinde olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin politikası olarak kardeş ve dost ülke Senegal ile ilişkileri daha da geliştirmek hedefinde, amacında olduklarını anlatan Kırışık, “Bu çerçevede üniversitemiz de Senegal’deki üniversiteler ile yaptığı protokollerle yükseköğretim sahasında iş birliklerini geliştirme çabası içerisindedir. Bu kapsamda hem yaptığımız protokollerle hem de Senegal’den ülkemize ve üniversitemize gelen öğrencilerle ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz. Dostluğumuzu, kardeşliğimizi daha da pekiştireceğiz. İlişkilerimizi geliştirirken Senegal’le tarihten günümüze gelen kardeşlik ve dostluk ilişkilerimizi pekiştirmek istiyoruz ve Senegal’i kardeş bir ülke olarak görüyor, öyle değerlendiriyoruz” diye konuştu.

KBÜ’de Senegal’den gelen 394 öğrencinin bulunduğunu vurgulayan Rektör Kırışık, “Senegalli öğrencilerimizin üniversitemizde en iyi şekilde eğitim görmeleri ve bu eğitimi gördükten sonra Senegal’de çok güzel hizmetler yapabilmeleri için çaba sarf ediyoruz. Üniversitemiz dünya çapında çok önemli başarılar elde etmiş bir üniversitedir. Bazı sahalarda dünyada ilk yüzde bulunan bir üniversitedir. Güçlü akademik kadrosu, güzel kampüsü ve üniversite yerleşkesinin sunduğu imkanlarla Türkiye’deki en saygın üniversitelerden biridir. Öğrencilerimiz dünya standartlarında üst düzey bir akademik eğitim almaktadır” dedi.

4 kişi görüş bildirdi

  1. […] Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, KBÜ Demir Çocuk Anaokulu öğretmenlerini ve anaokulda eğitim gören öğrencileri makamında ağırladı. Karabük Üniversitesi Demir Çelik Anaokulunun öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle Rektör Prof. Dr. Fatih Kırışık’ı ziyaret etti. Rektör Kırışık, öğrencileri Rektörlük ofisindeki fuaye salonunda ağırladı. Ziyarette, KBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, KBÜ Demir Çocuk Anaokulu Müdürü Öğr. Gör. Mücahit Yuvacı, Merkez Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Tufan Tekeli, Anaokulu Koordinatörü Nahide Özdemir, anaokulu öğretmenleri ve çocuklar bulundu. Ziyarette öğrencilerle tek tek ilgilenen ve sohbet eden Rektör Kırışık, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, anaokulu öğretmenlerine ve öğrencilerine teşekkür etti. Rektör Kırışık’a, Demir Çocuk Anaokulu Resim ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Aynur Çelikçi tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırlanan tablo hediye edildi. Rektör Kırışık da anaokulu öğretmenlerine, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle çiçek armağan etti. Ziyaret, hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi. (İHA) […]

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Refüj ve Kavşak Çalışmaları Tamamlandı

Manşet Yayın: 01.03.2024 11:07
Refüj ve Kavşak Çalışmaları Tamamlandı

Safranbolu Belediyesi araç ve yaya trafiğinin daha güvenli bir alanda ulaşım sağlaması adına Aslanlar mevkiinde yer alan kavşak ve refüj çalışmalarını tamamladı.

Ulaşımda aksamaların yaşanmaması ve daha güvenli bir alan oluşturmak adına şehrin her noktasında çalışmalarını aralıksız sürdüren Safranbolu Belediyesi ekipleri Aslanlar kavşağında başladığı yenileme çalışmalarını kısa süre içerisinde tamamladı. Fen İşleri Müdürlüğü yol bakım ve onarım şefliği tarafından yapılan çalışmalar kapsamında beton bordür taşları ile kavşak ve refüjlerde yenileme ve ardından boyama yapıldı. Fen İşleri Müdürlüğü yol bakım ve onarım şefliğinin çalışmalarını tamamlamasının ardından Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Safranbolu’nun dokusuna uygun renkte çiçeklerle refüj ve kavşaklara süslendirme çalışması yapıldı. Öte yandan Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı atölyelerde üretilen otobüs durağının da bu alana kurulumu sağlandı. Yapılan çalışmalar neticesinde araç ve yaya trafiğinin güvenliği amaçlanırken şehrin yapısına uygun kavşak ve refüjler oluşturuldu. (Ramazan Öztürk)

Refuj ve Kavsak Calismalarini Tamamlandi jpg Refuj ve Kavsak Calismalarini Tamamlandi2 scaled