Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük TSO’dan Yardım Kampanyasına Destek

Gündem Yayın: 09.02.2023 10:52
Yazar:
Karabük TSO’dan Yardım Kampanyasına Destek

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası  (TSO Başkanı Fatih Çapraz, Meclis Başkanı Adnan Çebi ve Yönetim Kurulu üyelerinin katkı ve destekleriyle 1 Tır su ve 1 Tır temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardım malzemeleri dualarla afet bölgesine gönderildi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkımlara neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bölgeye yardımlar devam ediyor. Felaketin yaralarını sarmak için bölgede büyük mücadele veren ekiplerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek

amacıyla Karabük Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Deprem Yardımı Organizasyonu düzenlendi.

Karabük Valisi  Fuat Gürel, Karabük Belediye Başkanı  Rafet Vergili, Oda Meclis Başkanı Adnan Çebi,Yönetim Kurulu Başkanı  Fatih Çapraz, Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldığı Organizasyonla  toplanan gıda, temizlik malzemeleri, giyim eşyaları, tüplü ısıtıcılar vb. ihtiyaç malzemeleri 2 Tır yüklenerek  deprem felaketinin yaşandığı İllere gönderildi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Çapraz, “Deprem felaketinin boyutlarının büyüklüğü nedeniyle  Ticaret ve Sanayi Odasının  gönderdiği acil ihtiyaç malzemelerinden oluşan 2 Tır malzemenin ardından ihtiyaç olacak alanlarda yine çalışmalarımız ve yardımlarımız devam edecektir. Bu vesileyle organizasyonumuza destek veren başta Karabük Valiliğimiz ve TOBB olmak üzere ayni ve maddi katkı sunan üyelerimize, Oda Meclis, Yönetim Kurulu ve Meslek Komitesi üyelerimize, yardımda araç yardımı yapan üyelerimize, personelimize, yardımları depremde  zarar gören illere tesliminde fahri görev alarak refakat eden Meclis Üyemiz Ömer Yeğin’e, Organizasyona katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz.

Bu vesileyle 6 Şubat’ta yaşanan  depremde  hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar niyaz ediyoruz. Deprem bölgesinde görev yapan herkese kolaylıklar ve sabırlar diliyoruz” dedi. (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Samsun’da 155 yıl önce çıkan yangında ’500 ev’ yok oldu

Kültür Sanat Yayın: 18.04.2024 16:24
İhlas Haber Ajansı
Samsun’da 155 yıl önce çıkan yangında ’500 ev’ yok oldu

Samsun’da 1869 yılında çıkan büyük yangında merkezde bulunan evlerin tamamı yanmıştı. 500 evin yok olduğu yangın anı Samsun Müzesi’nde sergileniyor.

1869 yılında Samsun’da çıkan ve daha önce görülen yangınlardan çok daha şiddetli olması nedeniyle ‘Büyük Yangın’ olarak adlandırılan yangın, 3 Ağustos 1869 günü Hacı Ömer Efendi’nin müderrislik yaptığı bugünkü Samsun Büyükşehir Belediyesi Binasının karşısında bulunan Süleyman Paşa Medresesi’nin bir odasında orada misafir bulunan bir kişinin dikkatsizliğinden çıktığı kaynaklarda belirtiliyor.

Müzede bulunan kaynaklar ayrıca söz konusu dönemde yapıların ahşap olması, söndürme araçlarının yetersizliği ve ilkelliği yüzünden yangın çok kısa sürede hızla yayılarak çevreye sıçramış, yüzlerce ev, dükkan ve mağazayı yakarak birkaç mahalleyi de harabe haline getirdiğinden bahsediyor.

Büyük Samsun Yangını, şehir halkını evsiz bırakan büyük bir felaket olarak kayıtlara geçerken, hala dilden dile anlatılan olay, 3 ay önce açılan ve 50 bine yakın kişi tarafından ziyaret edilen Samsun Müzesi’nde sergileniyor. Halkın ilkel şartlarda su taşıması ve yangını söndürme çabasının canlandırıldığı yangındaki minyatürler, vatandaşların da ilgisini çekiyor.

Fransız Konsolosu: “500 ev yok oldu”

Dönemin Samsun Fransız Konsolosu, İstanbul’daki Fransız Büyükelçiliği’ne gönderdiği raporda Samsun yangını ile ilgili olarak, “Yangında şehrimizin 415 evi yandı. Bütün Samsun halkı şimdi çok üzgün ve perişan. 2 gün önce saat 10.00’a doğru yangın çığlıkları şehrin pazar merkezinden yükselmeye başladı. Yangının yeri ve çıkış nedeni hakkında birkaç farklı yorum var. Hangisi doğru belli değil. Yangın tedbirsizlik sonucu çıkmış ve yangının çıkış yerinin bitişiğinde petrolle dolu variller ateş alarak yangının süratle büyümesine neden olmuştur. Bu yangının sebebi buymuş. Bu mağaza, tahtadan yapılmış bir handa bulunduğundan han tamamen yanarak yok oldu. Kale surları içerisinde yer alan Kale Mahallesi’ndeki evler tamamen yandı. Bu mahallelerde bulunan 500 ev yok oldu” ifadeleri yer aldı.