Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük, Depremzedeler İçin Kenetlendi

Gündem Yayın: 09.02.2023 14:55
Yazar:
Karabük, Depremzedeler İçin Kenetlendi

Karabük ve İlçelerinde vatandaşlar Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen ve büyük yıkıma neden olan deprem felaketinde  zarar görenlere duyarsız kalmayarak adeta tek yürek oldular. Karabük ve İlçelerinden deprem bölgelerine yardımlar çığ gibi büyüyerek devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen ve büyük yıkıma neden olan deprem felaketinde  zarar gören vatandaşlar için  Karabük ve İlçelerinde genci, yaşlısı herkes tek yürek olarak yardım için kenetlendi.

Karabük ValiliğiniMANSETKarabuk Depremzedeler Icin Kenetlendi6 4n koordinesinde başlatılan yardım seferberliğine Belediye başta olmak üzere Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Örgütleri de destek vererek yardımlar deprem bölgelerine ulaştırıldı.

Deprem Bölgelerine yardımlar halen devam ederken, bir çok vatandaşın ayni yardımların yanı sıra maddi destekte de bulunduğu ifade edildi. Karabük Belediyesi, Safranbolu Belediyesi, KARDEMİR, Kızılay,  İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve bunun gibi bir çok kurum ve kuruluş hem ekipman desteğini hem de personel desteğini deprem bölgelerine ulaştırdı. Ayrıca deprem bölgelerine  bir çok gönüllü vatandaşında giderek destek verdiği öğrenildi.

DUALARIMIZ VE KALBİMİZ DEPREMDEN ETKİLENEN VATANDAŞLARIMIZLA

Valilikten yapılan açıklamada, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde görev yapan 60 gönüllü kurum personeli, arama kurtarma faaliyetlerine ve deprem bölgesindeki vatandaşların yaralarının sarılmasına destek olmak üzere Malatya’ya uğurlandı.

UZMAN HEKİMLER MERSİN’E GÖREVLENDİRİLDİ

Karabük EğitimMANSETKarabuk Depremzedeler Icin Kenetlendi6 2 ve Araştırma Hastanesinde görevli 4 uzman hekim gönüllü olarak, depremzede vatandaşlara sağlık hizmeti sunmak üzere Sağlık Bakanlığı koordinesinde Mersin’e görevlendirildi.

Acil Tıp uzmanları Doç. Dr. Bora Çekmen, Uzm. Dr. Şeref Emre Atiş, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Osman Arıkan ve Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aydın Sinan Apaydın, arkadaşları tarafından uğurlandı.

EFLANİ’DEN YARDIM TIRI DEPREM BÖLGESİNE GÖNDERİLİYOR

Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, yaptığı açıklamada, Eflani halkının elinde ne varsa elinden ne geliyorsa tüm imkanları ile deprem bölgesine yardım etme yarışında olduğunu kaydetti.

Karabük Valiliği, Eflani Kaymakamlığı, Eflani Belediyesi, kurumlar ve tüm vatandaşların deprem bölgesine yardım için seferber olduğunu belirten Ertuğrul, “Tırlar dolusu yardım toplanıyor, araçlara yükleniyor ve yola çıkarılıyor. Belediye Başkanlığı olarak biz de nakdi ve ayni yardımlarımızın yanı sıra bir iş makinesi ve operatörümüzü deprem bölgesine gönderdik. Duyarlı tüm vatandaşlarımızı yürekten kutluyor teşekkür ediyorum. Allah razı olsun, iyi ki varsınız.” ifadelerini kullandı.

YENİCE İLÇESİNDEN GÖNDERİLEN YARDIMLAR DEPREM BÖLGESİNE ULAŞTI

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremlerden etkilenen 10 ildeki depremzedelere ulaştırılmak üzere Yenice’de toplanan 9 tır yakacak, 4 kamyon gıda ve 3 kamyon insanî yardım malzemeleri deprem bölgelerine ulaşırken, Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı yaptığı açıklamada; “Yenice Kaymakamlığı-Yenice Belediyesi koordinesinde depremzedeler için başlatılan kampanya sonrasında vatandaşlarımızın katkılarıyla toplanan gıda ve ihtiyaç malzemelerini taşıyan 17 tırımız , deprem bölgelerimizden Hatay’a ulaştı. Araçlarıyla malzemeleri gönüllü olarak taşıyarak depremzedelere ulaştıran tüm hemşehrilerime de ayriyeten teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın yoğun katkıları sayesinde yardım toplama kampanyası ilçemizde halen devam etmektedir.Yaraları birlikte saracağız” dedi.

OVACIK’TAN 12 GÖNÜLLÜ GİTTİ

Ovacık İlçesinde ise toplanan yardımlar Karabük Valiliğine teslim edilirken,  12 gönüllü personelde  deprem bölgesindeki çalışmalara katılmak üzere, gerekli ekipmanları ile birlikte Adıyaman’a uğurladı.

Eflani Kaymakamı  Bahadır Yılmaz, Belediye Başkanı ve Kurum Amirleri deprem bölgesine giden personele yapacakları hizmetlerde kolaylıklar dileyerek, hayırlı yolculuklar temennisinde bulundu.

BUGÜNLERİ HEP MANSETKarabuk Depremzedeler Icin Kenetlendi6 3BİRLİKTE, ELELE VEREREK AŞACAĞIZ

Eskipazar ilçesinde vatandaşlar depremzedelere yardım için adeta seferber oldu. Kaymakamlık koordinesinde toplanan yardımlar tırlarla deprem bölgelerine ulaştırılırken, yardımların aralıksız olarak devam ettiği bildirildi.

Eskipazar Kaymakamı  Furkan Korkusuz,  “Gönüllü olarak paketleme, yükleme ve nakliye hizmetlerinde görev alan, yardımlarını esirgemeyen, emeği geçen genç-yaşlı, kadın-erkek tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi. (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tarak yerine elbise fırçası kullanıyor

Kültür Sanat Yayın: 21.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da 14 metrekare alana sahip dükkanına kurduğu torna tezgahlarında ağacı oyarak şekil veren Devlet Sanatçısı Ali Rıza Vatandaşlar, iş yerinde ise tarak yerine elbise fırçası kullanıyor. Ali Rıza Vatandaşlar saç, bıyık ve kaşlarına ise elbise fırçası ile şekil veriyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan 14 metrekare alana sahip dükkanında ağacı oyarak, bardak, tabak, kül tablası, havan ve hediyelik hayvan figürleri gibi çeşitli sanat eserlerine dönüştüren 65 Ali Rıza Vatandaşlar, yaptığı ürünleri ise aynı dükkanda sergileyerek satışa çıkarıyor. Kültür Bakanlı Devlet Sanatçısı unvanı da bulunan Ali Rıza Vatandaşlar, tarak yerine ise elbise fırçası kullanıyor. Ağacı sanat eserlerine dönüştürürken toz ve talaş içerisinde kalan ağaç ustası Vatandaşlar, saç, bıyık ve kaşlarına elbise fırçası ile şekil veriyor. Vatandaşlar, iş yerine her müşteri geldiğinde ise kesme, oyma gibi işlemini yarıda bırakarak hemen fırça ile yüzünü, saç, bıyık ve kaşlarına yapışan talaş ile tozdan temizliyor. Ardından müşterisi ile ilgilenen Vatandaşlar, müşterisini uğurladıktan sonra sanatına devam ediyor.

Eserlerinde insan hayatını tehlikeye sokacak vernik gibi kimyasal maddeler kullanmadığı belirten Vatandaşlar, mesleğin en kötü yanının ise sürekli toz ve talaşa maruz kalmak olduğunu kaydetti. Sürekli öksürük ve hapşırma ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Vatandaşlar, ’’Bir kaç kez doktora gidip, ciğerlerimin durumuna baktırdım. Çok şükür şimdilik sağlam gözüyor’’ diye konuştu.

Tarak yerine elbise fırçası kullanmak zorunda olduğunu anlatan Vatandaşlar, mecbur fırçayı yüzüme süreceğim. Benim gözümde şuan toz var. Gözlük taksan da olmuyor, toz giriyor. Fırçayla temizler, birazdan da yıkarız. Toz gider. Ben fırçayı kolay buldum. Hemen onla tarıyorum. Zaten saç da kalmadı. İllaki gözlerimin altı, kaşlarda, kirpikler toz oluyor. Fırça çıkarır bu tozu ve talaşı. Daha sonra da yıkarsın, geçer gider’’ diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Vatandaşlar, babasının 4.5 yılda 3 ayrı mesleği öğrendiğini, kendisinin ise anahtar çekimi, çilingirlik, ağaç oyma, gözlük, çakmak tamiri, gibi 5-6 meslek ve zanaat sahibi olduğunu da kaydetti.

Önceden sokakların meslek ve zanaat sahipleri ile dolu olduğunu ama artık insanların kolay para peşinde koştuğunu belirten Devlet Sanatçısı Vatandaşlar, artık çalıştıracak çırak bulamadıklarını kaydederek, mesleklerin önümüzdeki yıllarda unutulabileceğini ifade etti.

Kendisinin yaklaşık 8-10 yaşlarında öğrendiği meslek ile yarım asırdan fazla zamandır kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu, araba ve evler alabildiğini sözlerine ekledi.