Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kadınlar Depremzedeler İçin Uyku Tulumu Dikiyor

Gündem Yayın: 13.02.2023 09:55
Yazar:
Kadınlar Depremzedeler İçin Uyku Tulumu Dikiyor

Karabük’teki Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Halk Eğitimi Merkezlerinde görevli gönüllü öğretmen ve kursiyerler soğuk kış şartlarından korunmaları için deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlar için uyku tulumu dikimine başladı.

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen deprem sonrası, afet bölgesine yapılan yardımlar devam ediyor.
Karabük’te de Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi öncülüğünde depremzedeler için çalışma başlatıldı.
Bayır Mahallesi Sosyal Yaşam Merkezindeki kadın dikiş-nakış kursundaki kursiyerler hummalı bir çalışma başlatarak depremzedeler için uyku tulumu dikiyor.
Karabük Valisi Fuat Gürel, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş ile birlikte kursu ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Vali Gürel, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bölgede geçen çok ağır kış şartları var. Hala evlerinin ve enkazların önünde bekleyen insanlarımız var. Deprem sarsıntıları ve artçılardan dolayı bekleyenler var. Acaba onlar için neler yapabiliriz diye düşünürken Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Merkezimiz ve Mesleki Teknik ve Anadolu Liseleri bünyesinde soğuktan korumak üzere tulum dikilmesi için çalışma başlatıldı” dedi.
Şu anda günlük 100 adet üretim yapıldığı, bu sayının 500’e çıkarılacağı bildirilirken, yapılan uyku tulumlarının en kısa sürede depremzedelere gönderileceğini ifade eden Vali Gürel, deprem bölgelerinden gelen vatandaşların da Karabük ve Safranbolu’da ağırlandığını belirtti.
Gürel, Karabük’e gelen depremzede sayısının 700’ü geçtiğini aktardı. (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Evlenen çiftlerin tercihi: 24.04.2024

Gündem Yayın: 24.04.2024 13:09
Evlenen çiftlerin tercihi: 24.04.2024

Evlendirme dairelerinde 24.04.2024 tarihi nedeniyle yoğunluk yaşanıyor.

Konya’da çiftler, özel ve ilginç bir tarih olan 24.04.2024 tarihinde nikahlarının olması için aylar önceden sıralarını aldı. Bugün ise evlendirme dairelerine yakınları ile birlikte gelen çiftler, hem özel bir tarihte nikahlarının kıyılmasının hem de evlenmenin mutluluğunu yaşadı. Konya’da bulunun bir çok evlendirme dairesinde yoğunluk yaşanırken merkez Meram ilçesinde bulunan Meram Belediyesi Evlendirme Dairesi de bunlardan biri oldu. Normal günlerde 15 civarı nikah kıyılan evlendirme dairesi bugün 36 çiftin mutluluğuna şahitlik edilecek.

Meram Belediyesi Evlendirme Dairesi Birim Amiri Hasan Ben, “Yaz günlerinde günlük ortalama 15 ve 20 nikah kıyıyorduk. Kış günlerinde ise bu rakam 5 ila 10 çift arasında değişiyor. Çiftlerimiz bugün için aylar öncesinden özel müracaatlarını gerçekleştirdi. Bugünü özel olarak seçtiler. Biz de hazırlıklarımızı o yönde yaptık. Bugün 36 çiftimizin nikahlarını kıyacağız. Daha fazla da müracaatımız oldu ancak randevu tamamen dolduğu için kabul edemedik. Sabah 08.30’da başladık nikah kıymaya, akşam 22.00’a kadar da devam edecek” şeklinde konuştu.

Cem Sezgin ve Dilara Sayan çifti bu günü özel olarak seçtiklerini ifade ederek, “Bu günü özel olarak ayarladık. Güzel bir tarihti, biz de ona göre ayarlamış olduk. Nikah gününü ise 3 ay öncesinden aldık” dedi.(İHA)