Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

İŞKUR’dan Öğrencilere Dergili Destek

Gündem Yayın: 16.04.2015 14:31
İŞKUR’dan Öğrencilere Dergili Destek

İŞKUR Karabük İl Müdürlüğü tarafından meslek seçimi aşamasında olan öğrencilere destek vermek amacıyla 2700 adet Meslek Seçimine Destek Dergisi dağıtılacak.
Dergi dağıtımı ile ilgili bilgi veren İŞKUR İl Müdürü Coşkun Güven; “Müdürlüğümüz istihdamın artırılması, işsizliğin azaltılması yönünde projeleri desteklerken, ileri uzun vadede, gençlerimizin, öğrencilerimizin doğru meslekle buluşması için danışmanlık ve eğitim faaliyetleri yürütmekte. Bu kapsamda Türkiye genelinde bir milyon adet meslek seçimine destek dergisi basıldı. Bunların Türkiye genelinde ortaokullar ve Lise düzeyinde öğrencilerimize, okullarımızdaki rehber öğretmenlerimizin eşliğinde dağıtımını sağlayacağız. Karabük’te de 2700 tane dergi dağıtacağız. Bu dergileri 68 tane ortaokul,37 tane Lise ve dengi okul olmak üzere toplam 105 okula planladı. Tabi her öğrencimize vermekle ilgili hedeflerimiz var. Ayrıca bununla ilgili olarak ailelerimize de öğrencilerimizin doğru mesleklerini seçmeleri için bir danışmanlık hizmeti vereceğiz.
İşsizlerimizi işe yerleştirmenin yanında meslek sahibi olacak olan öğrencilerimize kendilerini tanımaları ve doğru yönlendirmeleri için desteklerimiz devam ediyor. Bu derginin içinde İŞKUR çalışmaları, hangi mesleği seçmeleri konusunda bilgiler yer alıyor. Bu dergileri öğrencilerimizin evlerine götürerek aileleriyle paylaşmalarını istiyoruz” dedi.
GİRİŞİMCİLİK KURSLARINI ÖNEMSİYORUZ
Girişimcilik Kursları ile ilgili de bilgi veren Güven; Girişimcilik kursları en çok önemsediğimiz programlardan bir tanesi. Biz kendi işini kurma yönünde bir yol kat eden kişilere özellikle KOSGEB desteklerinden yararlanabilmeleri için lazım olan uygulamalı girişimcilik sertifika programlarıyla, kişilere sertifikalarını kazandırmayı hedeflemekteyiz. Arkasından da sertifika ile beraber kişiler kendi işini kurmak için KOSGEB desteklerinden yararlanabilecekler. Biz bu sene sonuna kadar 200 kişiye girişimcilik sertifikasını aldırmayı hedefliyoruz. , TSO ile birlikte ilk 25 kişilik kursu açtık. Biz girişimcilik programlarıyla kişinin bir işyeri açtığında yanında mutlaka kendisi ile beraber bir kişiyi de istihdam edecek. Doğal olarak iki kişinin istihdamı sağlanacağı için bu programları daha çok önemsiyoruz. Katma değe ve istihdam açısından yüksek işyeri açılması için tavsiyelerde bulunuyoruz” dedi.
HERGÜN İŞYERLERİNİ ZİYARET EDİYORUZ
Güven; “Bizler her gün bir işyerimizi ziyaret ederek kurumumuzun yada farklı kurumların işverenlere yönelik destekleriyle ilgili bilgiler veriyoruz. Özellikle genç istihdamın desteklenmesi projesi kapsamında 18-29 yaş arasında erkek sigortalıların ve 18 yaşından büyük kadın sigortalıların işe alımı noktasındaki sosyal güvenlik desteklerini işverenlerimize yeterince anlatamadığımızı gördük. Bu anlamda hem ben, hem meslek danışmanlık aracılığıyla işverenlerimizi ziyaretlerimizde Devletimizin yapmış olduğu teşvikleri ve destekleri işverenlerimizle paylaşıyoruz. Özellikle kurumumuzun çok önemsediği işbaşı eğitim programı ile ilgili de işverenlerimize yönelik çok büyük kolaylıklar sağlandı. Biz daha önce uyguladığımız 2 ve üstü işçi çalıştıran işverenlerimizin yanında üçüncü kişiyi çalıştırması halinde günlük 25 TL cep harçlığı vererek 6 ay boyunca kişilerin istihdamını sağladığımız projede ücret miktarı arttı. En az asgari ücret tutarına taşındı. Yani iki ve üstü yanında işçi çalıştıran işverenimiz üçüncü bir kişiyi almak isterse program boyunca geçen sürede ayda yaklaşık 940 TL kişiye ödeme yapacağız. Bunu da İŞKUR olarak biz üstleniyoruz. Amacımız belgesiz kimse kalmasın. İşverenlerimizin bizden istekleri çalışacak kişi bulamıyoruz, daha doğrusu deneyimli kişi bulamıyoruz iddiaları var. Bu anlamda biz işbaşı eğitim programıyla işverenlerimizin alacağı kişileri kendi iş ortamında yetiştirmelerinin ve bu yetiştirildiği dönemdeki maliyetini de İŞKUR olarak bizim üstleneceğimiz projelerden yararlanmak üzere kurumumuza davet ediyoruz. Nisan ayında 500 tane işyerimizi yerinde ziyaret ederek teşvikleri anlatıyoruz” diye konuştu.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrolden çıkan otomobil durağa böyle daldı: 1 ölü

Gündem Yayın: 25.07.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı

Samsun’da otomobilin yoldan çıkıp halk otobüsü durağına çarptığı kazada 1 kişi hayatını kaybederken, kazanın dehşet anları ise güvenlik kamerasına yansıdı.
Kaza, Samsun’un Atakum ilçesi Çakırlar Yalı Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde saat 06.40’ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, sürücüsünün kimliği tespit edilemeyen 07 AH 768 plakalı otomobil yoldan çıkarak halk otobüsü durağına çarptı. Kazada kimliği belirsiz sürücü olay yerinde hayatını kaybetti. Sürücünün cansız bedeni Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri tarafından bulunduğu yerden çıkartılarak otopsi için Adli Tıp Kurumu Samsun Grup Başkanlığı’na gönderildi. Üzerinde kimlik çıkmayan ve kaza nedeniyle yüzü tanınmaz halde olan araç sürücüsünün kaza sırasında ’emniyet kemerinin takılı olmadığı’ tespit edildi. Kazanın dehşet anları ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.
Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Paylaş: