Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Heyelanda meskenine toprak dolan vatandaş: “Pencereyi açınca gördüm ki dünya gitmiş”

Gündem Yayın: 27.08.2023 04:48
İhlas Haber Ajansı

Rize’nin Çayeli ilçesinde meydana gelen heyelanda meskenine toprak dolan vatandaş, yaşadığı kaygı dolu anları anlattı.

Rize’de gece saatlerinden itibaren tesirli olan yağışlar nedeniyle heyelanlar meydana geldi. Meydana gelen heyelanlarda maddi hasar oluşurken, can kaybı yaşanmadı. Çayeli ilçesi Abdullah Hoca köyü Kömürcüler Mahallesi’nde eşiyle birlikte yaşadıkları konuta sabah heyelanla birlikte toprak dolan Zikrullah Kömürcü, yaşadığı kaygı dolu anları anlattı.

Canlarını güç kurtardıklarını söz eden Zikrullah Kömürcü, “Sabah saat 05.30 sıralarında dağ koptu geldi, canımızı güç kurtardık. Merdiveni cama koydular, oradan çıktık. Allah’a şükür canımızı kurtarmışız. Gürültüyle gördüm ben de. Namazı kılmıştım, biraz uzanayım dedim. Ben gök gürültüsü sandım. Pencereyi açınca gördüm ki dünya gitmiş. Konutta hanımımla beraberdim” formunda konuştu.

Öte yandan Melik Hoca köyünde de heyelan meydana geldi. Konutu heyelandan etkilenen Kenan Odabaş, can kaybı yaşanmadığını söyleyerek, “Sabah namaza kalktım. Harika de bir yağmur vardı. Yattım ve sabah saat 5-6 üzere bir ses duydum. Kalktım ki meskenin ardı çökmüş. Nayla materyalleri vardı oraya vurdu. O sesle kalktım baktım ki ikinci defa çöktü. Çökmesiyle bir arada kardeşimin otomobiline vurdu. O an ne yapacağımı şaşırdım. Muhtarı aradım, ’Geliyorum’ dedi. Jandarmayı aradım, ’Evde kaç kişi var?’ diye sordu. Çoluk çocuk konutta ve 15 kişi var. Ben de bilgiyi verdim. O ortada komşumun konutunun üstü geldi. Yavaşça geldi, konutun içerisine girdi. Suratı olsa konutu alıp götürecekti. Döndüm bu tarafa baktım ki ikinci defa geldi. O denli kardeşlerimi kaldırdım. Otomobilleri kendi imkanlarımızla çıkardık. Meskenin üzeri doldu. Can kaybı yok. Kendi imkanlarımızla açıyoruz” diye konuştu.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sigara, en öldürücü toplumsal zehirlenme sebebi: 7 bin kimyasaldan 85’i kesin kanser yapıyor

Sağlık Yayın: 30.05.2024 12:52
İhlas Haber Ajansı
Sigara, en öldürücü toplumsal zehirlenme sebebi: 7 bin kimyasaldan 85’i kesin kanser yapıyor

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür İnce, “Sigara, akciğer kanseri ve KOAH gibi ölümcül akciğer hastalıklarının başta gelen sebebidir. Dumanı içerisindeki 7 bin kimyasal maddenin 85’inin kesin kanser yaptığı ispatlanmıştır. Akciğer haricinde kalp ve beyin damar hastalıkları da önde gelen sebeplerindendir” dedi.

’Sigaranın, dünyanın en öldürücü toplumsal zehirlenme sebebi’ olduğunu ifade eden Medicana International Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İnce, “Sigara, akciğer kanseri ve KOAH gibi ölümcül akciğer hastalıklarının başta gelen sebebidir. Dumanı içerisindeki 7 bin kimyasal maddenin 85’inin kesin kanser yaptığı ispatlanmıştır. Akciğer haricinde kalp ve beyin damar hastalıkları da önde gelen sebeplerindendir. Sigara bırakmak için çeşitli yöntemler vardır. Nikotin replasmanı tedavileri, iki üç çeşit ilaç, akupunktur, hipnoz ve biorezonans yöntemleri kullanılabilmektedir. Sigara bıraktırma kliniğimizde 10 yılı aşkın bir zamandır tüm bu tedavi yöntemleri kullanılmış ve en başarılı yöntem olan biyorezonans terapi (radyofrekans) yöntemi olmuştur. Sigara bağımlılığı kabaca kimyasal (nikotin) bağımlılık ve sosyal-psikojenik bağımlılık olarak 2 kısımdan oluşur. Kimyasal bağımlılığı radyo frekans ile rahatlıkla tedavi edebilmekteyiz. Sosyal bağımlılık için de hastalarımızla yaklaşık 30-40 dakika süren bir eğitim ve bilgilendirme konuşması sayesinde yüzde 92 ye varan bir başarı elde etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Uzm. Dr. Özgür İnce, “Biyorezonans terapinin herhangi bir yan etkisi veya kontrendike durumu yoktur. Genellikle tek seans yeterlidir ancak gerekirse pekiştirmeler yapılabilmektedir. Seans süresi 1 saat kadardır. Seans esnasında eller ve ayak tabanları metal levhalara temas eder, herhangi bir ağrı acı söz konusu değildir. Radyasyon, manyetik alan, kimyasal madde içermez. Radyo dalgaları ile çalışır ve otomobilde radyo dinlemek ne kadar zarar verirse o kadar zarar verebilir. Bunun yanında diğer tüm yöntemlerle kıyaslandığında daha başarılı ve daha az yan etkili bir yöntemdir. Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) sigara bağımlılığını ‘hastalık’ olarak kabul ediyor. Kendi kendine bırakmaya çabalamak çok güzel bir şeydir. Ama onunda istatistiklerine baktığımız zaman yüzde 5’ten daha yukarı bir başarı olmuyor. Mutlaka bir profesyonel destek öneriyoruz” diye konuştu.