Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

HEM PROJE HEM ZAMANLAMA HATASI..!

Manşet Yayın: 27.08.2023 14:21
HEM PROJE HEM ZAMANLAMA HATASI..!

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde “en iyi korunan 20 kent” arasında yer alan Safranbolu’da, Han Arkası Projesi’nde yanlış çalışma yapıldığı ortaya çıkarken, yeniden düzenleme için Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün kararı bekleniyor.

Han arkası sokakta oluşturulan meydan düzenlemesindeki hatalı yapım, esnafları bir kez daha mağdur etti. Projenin turizm sezonunda uygulanması ve beklenenden daha uzun sürede tamamlanmaması nedeniyle esnaflar tepki gösterdi. Çoğu esnaf, belediyeyle sorun yaşamamak adına yorum yapmaktan kaçınırken, bazı esnaflar ise sokakta toz ve pis kokuya maruz kalan turistler kaçıyor diyerek, bir türlü bitmek bilmeyen bu şantiye alanından dolayı daha fazla mağdur olacakları konusundaki endişelerini dile getirdi. Yanlış yapılan işler nedeniyle bitiş tarihinin daha da uzayacağına dikkat çeken esnaflar, sokaklarının adeta bir inşaat sahasına dönüştüğünü belirtti.

Proje çerçevesinde Arnavut kaldırımlı sokaklarda Eflani ilçesinde üretilen mermer kullanılarak engelli, yaşlı ve çocukların daha rahat seyahat etmesi düşünüldü.

TAŞLAR YERİNDEN OYNAYACAK

Safranbolu Belediyesi’nin, Osmanlı dönemi taşınmaz kültür varlıklarının bulunduğu han, hamam, cami, çeşme ve ev gibi kent ölçeğinde korunmuş tarihi yapılarla “Açık hava müzesi” olarak anılan tarihi çarşıdaki ziyaretçilere özel, tasarladıkları proje devam ediyor. Bu projenin turizm sezonunda hayata geçirilmesi ve zamanında tamamlanamaması hem turistleri hem de esnafları olumsuz etkiledi.

Görüşlerini aldığımız bazı esnaflar, “Projenin uygulanma şekli ve zamanlamasında bazı sorunlar bulunuyor. Projede meydandaki kot farkının hesaplanmadan kabaca uygulanması, adeta öğrenci çizimlerini andırıyor. Mühendislik bilgisi içermemesi nedeniyle sorunlar çıktı. Bir de projenin malzemelerinde sorun çıktı. Örneğin korkulukların küpeştesi hatalı oldu. Bu taşlar yerinden oynayacak. Yeniden toz kalkacak. Dere ıslah edilmemiş, pis koku var. Buradaki şantiye görüntüsü 2023 yılının özeti oldu. Biz artık beklenti içinde değiliz. Zaten kış mevsimi geliyor. Buraya gelen turist sayısı okulların açılmasıyla birlikte azalmaya başlayacaktır.” diye konuştu.

Esnaflar, projenin tamamlanamamasının kazançlarına olan etkileri konusunda endişelerini dile getirdi. Projede yaşanan sorunlar nedeniyle esnaflar, daha fazla mağduriyet yaşamak istemediklerini belirtti. (Haber Merkezi)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.