Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Gümüşhane’de “Mavi Ay” için tepelere çıktılar, umduklarını bulamadılar

Dünya Yayın: 01.09.2023 12:36
Kaynak: İHA
Gümüşhane’de “Mavi Ay” için tepelere çıktılar, umduklarını bulamadılar

Gümüşhane’de bir küme tabiat ve fotoğraf tutkunu, iki dolunay ortasındaki süreçte meydana gelen ekstra dolunayı söz eden “Mavi Ay” fotoğrafı çekmek için kentin 2 bin 200 metre rakımlı bölgesine çıktı ancak umduğunu bulamadı.

İnternetten gördükleri ve kendilerine epey farklı gelen bu tabiat olayı için birinci olarak kent merkezinde günlerce müşahede ve keşif yapan takım teknolojik imkanlardan da faydalanarak fotoğraf çekimi için kentin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye Mahallesi’nin 2 bin 200 metre rakımlı tepesine karar verdi.

Araçlarla erkenden bölgeye ulaşarak çadırlarını kurup çaylarını demleyen grup “Mavi Ay” olarak isimlendirilen ancak az ve beklenmedik bir olayı anlatmak için kullanılan, Ay’ın rengiyle ilgili olmayan tabiat olayını çekmek için fotoğraf ekipmanlarını hazırladı.

Güneş battıktan kısa bir müddet sonra yüzünü gösteren dolunayı bulutların ortasından çıktıktan sonra en yeterli biçimde yakalamak için çeşitli açılardan çekimler yapan takım çok rüzgar nedeniyle soğuyan havaya aldırmadan altın sarısı renge bürünen “Mavi Ay” manzaralarını ölümsüzleştirdi.

Şehrin coğrafik yapısı nedeniyle beklentilerinin bilakis ayın gereğince büyük görünmemesi nedeniyle umduklarını bulamayan grup hayal kırıklığı da yaşadı.

“İstediğimiz üzere olmamasına karşın çok memnun olduk”

Ekipteki profesyonel fotoğrafçıların yanında onlara arkadaş olmak ve bu doyumsuz anı ölümsüzleştirmek için 2 bin 200 metre rakımlı doruğa çıktığını kaydeden Şener Odabaş, “Bugün Mavi Ay olarak isimlendirilen dolunayı çekmeye geldik. Ben amatör olarak cep telefonuyla çekimlerimi yaptım. İstediğimiz üzere olmamasına karşın çok memnun olduk. Çekimlerin akabinde çayımızı içtik, tabiatın tadını çıkarıp dolunayı izledik” dedi.

“Ay beklediğimizden çok küçüktü”

Ekip üyesi Burak Soydaş ise “Beş arkadaşımızla Süleymaniye Mahallesi’nin tepesinde ay pozlamaya geldik. İstediğimiz ve beklediğimiz üzere elverişli bir ortam olmadı. Hem rüzgar hem de arazinin şiddetli olmasından ötürü birtakım sorunlar yaşadık lakin her türlü kendimizi adapte edip fotoğrafları çektik. Profesyonel arkadaşlarımızın sayesinde çok hoş fotoğraflar çektik, çay demleyip içtik. Ay beklediğimizden çok küçüktü. Mavi Ay çekmeye geldik lakin güneşin batışıyla birlikte ay kızıl rengini verdi fotoğraflara. Beklediğimiz manzarayı alamadık. İnşallah bir sonrakinde daha hoş pozlar alırız” sözlerini kullandı.

“Dört gün boyunca yer aradık”

Bu alana çıkmadan evvel Gümüşhane’de dört gün boyunca ayı gözlediklerini, daha hoş fotoğrafı nereden çekebilirizin araştırmasını yaptıklarını anlatan Soydaş, “En son 2 bin 200 rakımlı bu zirveyi uygun gördük. Arkadaşlarımızla geldik lakin ay gereğince bize istediğimiz pozları vermedi. İnşallah daha sonraki çekimlerimizi daha hoş görüntüyle yapacağız. Bu sefer yüksek tepedeydik istediğimizi alamadık, bir sonrakinde farklı vilayetlerde yahut ilçelerde daha düşük rakımda hoş fotoğraflar almayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ekonomi Yayın: 22.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da hür piyasada fındık fiyatları 100 lira düzeyine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa süratli bir halde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta birtakım noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da hür piyasada fiyatlar 100 lira düzeylerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş süratli bir biçimde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında özgür piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın müddettir fındık pazara iniyor, hür piyasa süratli bir biçimde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta kimi noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize bilhassa hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ formunda açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, muhtaçlığı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira düzeylerinde olan fındık fiyatları süratli bir halde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin öbür ülkelere nazaran çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında nitekim ülkemizde üretilen fındığa da önemli bir talep var. Fındık çok kıymetli bir ihracat eseri. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan çabucak sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” sözlerine yer verdi.

“Verim ve kaliteyi arttırmamız lazım”

Serbest piyasada oluşan fiyatların 2024 yılı dönemini da olumlu istikamette etkileyeceğini aktaran Soydan, “Talebin ağır olduğu Türk fındığının yerini öbür bir ülkenin fındığının dolduramayacağını açıkça görüyoruz. Onun şuan oluşan fiyatların, gelecek dönem daha da âlâ olacağını düşünüyoruz. Bizim de fındığımıza en düzgün formda bakarak, randıman ve kaliteyi arttırmamız lazım” biçiminde konuştu.

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa yeterli üzere lakin ileride daha güzel olacak üzere. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton eserimiz olur” biçiminde konuştu.

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de kimi manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını tabir etti.