Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Gabonlu Dina’nın avukatı dosyadan çekildi

Günlük Yayın: 23.05.2023 23:32
Gabonlu Dina’nın avukatı dosyadan çekildi

Karabük’te Filyos Çayı kenarında ölü bulunan Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın avukatı Kerim Bahadır Şeker, ailenin kızlarının ırkçılık yüzünden öldürülmesi üzerinde ısrar etmesi dolayısıyla dosyadan çekildiğini duyurdu.

Karabük Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın (17) cansız bedeni 26 Mart’ta Yeşil köy mevkisindeki Filyos Çayı kenarında bulunmuştu.
Yürütülen soruşturma çerçevesinde 4 kez gözaltına alınan Dursun A. çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.
Gabon uyruklu Dina’nın avukatı Kerim Bahadır Şeker, baba Guy Serge ve annesi Jessica Sandra Makemba Ibouanga’nın kızlarının ırkçılık dolayısıyla öldürüldüğüne dair ısrarına tepki göstererek dosyadan ayrıldığını belirtti.

“Dosyada katiyen ırkçılık yok”
Konuyla ilgili açıklama yapan Şeker, “Şöyle ki en son gerçekleştirmiş olduğum 6 bin dolarlık açıklamayı Gabon Cumhuriyetini lekeleme ve aynı zamanda ülkelerini kötüleme olarak gören vatandaşları anne ve baba bu konuda bizle çalışmak yerine ırkçı emareleri ileri süren tavırları almayı tercih etmişlerdi. Kızlarının ırkçılık sonucu öldüğünü ısrarla ve defaatle tekrarlaayan anne ve baba bizim bu dosyayı en başından beri 26 Mart’ta cansız bedeni bulundu, 27 Mart’ta ben Karabük’te bizatihi olarak arkadaşlarıyla konuştum. ‘O arabaya eğer siyahi bir kız yerine beyaz bir kız da binseydi sonu aynı olacaktır’ dememize rağmen aile buna inanmamakta diretiyor. Bu çerçevede dosyanın içerisinde bulunmayan ama dosyayla bağdaştırdıkları, kendi kafalarının karıştırıldığı, Hristiyan oldukları için kızlarının Müslüman bir adam tarafından kafasına vurularak ‘Allah-u Ekber’ diyerek kafasına vurularak öldürüldüğünü ifade ediyor. Dosyanın içinde katiyen böyle bir şey yok. Belirtmiş olduğum üzere dosyada ırkçılık yok” dedi.

“Yalan beyanda bulunuyorlar
“En başından beri bu şekilde sağlam bir sağlıklı bir şekilde yürüttüğümüz dosyayı karıştırma ve çeşitli emellerle Türkiye’ye karşı saldırı çeşitli saldırı propagandası haline getirilmeye çalışılmasına ben şahsım, avukat Kerim Bahadır Şeker olarak müsaade edemezdim” diyen Şeker, “Dolayısıyla dosyanın geri kalanını ben yürütmeyeceğim. Bunun en son damlası da şu şekilde gerçekleşti. Bugün aile adli tıptan kızlarının cesedini almaya gittiklerinde oradaki gazeteci basın mensubu arkadaşlar benim durumumu merak etmişler. Kendileri de ‘Kerim Bey’in haberi var. Kerim Bey de bizlerle birlikte bu konunun takipçisi ama bugün bizlerle birlikte olamayacak. İşi varmış’ diye yalan beyanda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’ye karşı herhangi bir propagandanın yanında olmayız”
Şeker, yalan beyanlardan dolayı hem aile hem de Gabon Cumhuriyeti hakkında suç duyurusunda bulunacağını aktararak şunları söyledi: “Belirtmiş olduğum üzere tek öngörüm Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne karşı gerçekleştirilecek herhangi bir propagandanın herhangi bir manipülasyonun, herhangi bir yalan beyanın hiçbir şekilde yanında olmayız.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Yeni Samsun Müzesi açılış için gün sayıyor: En değerli 2’nci hazine, 5 bin yıllık ameliyat

Kültür Sanat Yayın: 04.12.2023 16:48
Kaynak: İHA

Türkiye’de Karun Hazinesi’nden sonra en değerli hazine olarak gösterilen Amisos Hazinesi ile 5 bin yıllık beyin ameliyatı izleri bulunan kafataslarının da sergilendiği yeni Samsun Müzesi, açılış için gün sayıyor.
Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Müzesi’nin çok önemli ve nadide tarih, kültür ve sanatsal eserlere ev sahipliği yaptığını ifade ederek, müzenin Samsun’un ve Karadeniz’in tarihi ve arkeolojik potansiyelinin yeniden keşfedilmesine de hizmet edeceğini vurguladı. Açılış için gün sayan müzenin içerisindeki eserlerin yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekeceğini belirten Vali Tavlı, müzenin Samsun’a gelenlerin uğrak noktası olacağını vurguladı.
“Samsun Müzesi’nde son hazırlıklar tamamlanıyor, yakında ziyarete açılacak”
Müzenin yakın zamanda ziyarete açılacağını dile getiren Samsun Valisi Orhan Tavlı, “Samsun, tarihimize imza atan bir şehirdir. Aynı zamanda şehrimizdeki müzeler bu tarihimizi de hem halkımıza sunmakta, yerli ve yabancı turistlerimize anlatmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığının Samsun’a kazandırdığı Samsun Müzesi’nin inşaatı bitti. Tefrişatları yapılıyor. Son hazırlıklar tamamlanıyor. Yakın zamanda da misafirlerimizle buluşturulacak. Samsun Müzesini gezdiğimde ilimizin kadim bir şehir olarak çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını müşahede ettim. Orada sergilenen eserlerin gerçekten muhteşem olduğunu yakinen gördüm. Samsun Müzesi yerli ve yabancı turistlerle buluşmak için gün sayıyor. Açıldıktan sonra bu güzellikleri herkes görme fırsatı bulacak” dedi.
“Amisos Hazinesi” yeniden görücüye çıkıyor
Müzede yerini alan Amisos Hazinesi, Samsun’da 28 Kasım 1995 tarihinde bir inşaat kazısı sırasında bulundu. Amisos Tepesi adını alan yerde bulunan, Pontus Krallığı hanedan üyelerine ait olduğu belirlenen ve 64 parçadan oluşan hazine, Samsun Müzesi’nde yerini aldı. ‘Karun Hazinesi’nden sonra Türkiye’de bulunan en değerli hazine’ olarak nitelendirilen Amisos Hazinesi cam, madeni, pişmiş toprak, mermer ve altın olmak üzere beş kategoriye ayrılıyor. Altın eserlerin geçmişi MÖ 1. yüzyıla, diğer eserlerin geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla dek uzandığı ifade ediliyor.
Amisos Mozaiği
Amisos Mozaiği, 1958’de Antik Amisos Kenti’nde (bugünkü işitme engelliler okulu) hafriyat çalışmaları sırasında bulundu. Müze teşhirinin orta alanında özel hazırlanmış mekana yerleştirilerek sergilenen Amisos Mozaiği, 56 m2’lik taban ölçüsüne sahip.
Anadolu’da en büyük boyutlu kafatası ameliyatı
Karadeniz Bölgesi’nin en eski ve en uzun süreli sistemli kazısı olan İkiztepe Höyüğü’nde Erken Tunç Çağı mezarlarındaki kazılarda ele geçen, hatta Anadolu’da saptanan en büyük boyutlu iyileşmiş kafatası deliği dikkat çekiyor. Yetişkin bir erkek bireyi temsil eden kafataslarındaki ameliyat deliğinde zamanla daralma olduğu ve bireyin operasyon sonrası bir süre daha yaşamına devam ettiği tespit edildi.
Müzede ayrıca 1. Abdulhamit, Kanuni Sultan Süleyman ve 1. Mahmut dönemlerine ait Osmanlı altın sikkeleri yer alıyor.
Birbirinden önemli birçok eserin yer aldığı Samsun Müzesi, resmi açılış için gün sayıyor.