Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Filipinler’de Doksuri Tayfunu’nda can kaybı 7’ye yükseldi

Dünya Yayın: 28.07.2023 10:52
Filipinler’de Doksuri Tayfunu’nda can kaybı 7’ye yükseldi

Filipinler’de etkili olan Doksuri Tayfunu’nun neden olduğu sel ve toprak kaymasında ölenlerin sayısı 7’ye yükseldi. Tayvan’da ise 4 bin kişi önlem amacıyla tahliye edildi.

Filipinler’in kuzeyinde yıkıma yol açan Doksuri Tayfunu etkisini sürdürüyor. Bölgede tayfunun neden olduğu şiddetli rüzgar ve yağmurlardan kaynaklı sel ve toprak kaymasında ölü sayısı 7’ye yükseldi. Afet Müdahale Yetkilileri, Doksuri Tayfunu’nun neden olduğu sel ve toprak kaymalarında on binlerce insanın etkilendiğini söyledi. Ülkenin Benguet eyaletine bağlı Buguias kasabasında toprak kayması sonucu 2 çocuğun yanı sıra bir anne ve oğlu, Baguio kentinde toprak altında kalan bir evde bulunan 17 yaşındaki genç hayatını kaybetti. Ülkenin kuzeyindeki Isabela eyaletinde ise bisikletiyle ekmek satan bir kadın kafasına ağaç devrilmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Öte yandan, Cagayan eyaletinde en az 4 kasabanın elektriği kesilirken, 6 köprü sular altında kaldı. Cagayan eyaleti Valisi Manuel Mamba, eyalette okulların tatil edildiğini ve dükkanların kapatıldığını duyurarak, kıyı ve dağ kasabalarında yaşayan 16 binden fazla kişinin tahliye edildiğini söyledi. Mamba, tayfun öncesi kuraklık nedeniyle hasar gören pirinç ve mısır tarlalarının tayfunla birlikte büyük zarar görmesinden korktuğunu ifade etti.
Filipinler’in Rizal eyaletinde meydana gelen selde dün 1 kişi boğularak hayatını kaybetmişti.

Tayvan’da 15 bin 700’den fazla hanenin elektriği kesildi

Tayvan Hava Durumu Bürosu, ülkenin güney kısmında yaşayanları şiddetli rüzgar ve yağış konusunda uyarırken, toprak kayması riski nedeniyle Kaohsiung şehri dahil güneydeki kentlerde okul ve iş yerleri kapatıldı. Ülkenin güney ve doğusundaki dağlık bölgelerde 4 binden fazla insan tahliye edilirken, 15 bin 700’den fazla hanenin elektriği kesildi. Tüm iç hat uçuşlarının askıya alınması sonrası, bazı dış hat uçuşları iptal edildi. Güney ve doğu Tayvan arasındaki demir yolu hizmetleri kapatıldı.
Doksuri Tayfunu’nun Cuma sabahından itibaren Filipin ve Tayvan’dan sonra Çin’de etkili olması bekleniyor.  (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

120 sporcunun katıldığı tenis turnuvası sona erdi

Bolu Yayın: 21.05.2024 00:48
İhlas Haber Ajansı
120 sporcunun katıldığı tenis turnuvası sona erdi

Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Tenis İl Temsilciliği tarafından düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Tenis Turnuvası sona erdi. 120 sporcunun katıldığı turnuvada dereceye giren tenisçilere ödülleri törenle verildi.

Abant Tenis İhtisas Kulübü kortlarında gerçekleştirilen turnuva yoğun katılımla gerçekleştirildi. 6 kategoride mücadele eden sporcular dereceye girebilmek için ter döktü. Müsabakaların final mücadeleleri sonunda 1 ve 2’nci olan sporcular belli oldu. Turnuvanın ödül töreni Abant Tenis İhtisas Kulübü’nde gerçekleştirildi. Törene Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, Spor Şube Müdürü Kubilay Kalaycıoğlu, Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Beykoz, sıra sporcular ve yakınları katıldı.

“Kulübümüz ve sporcularımız büyük bir aile olmuştur”

Bolu Tenis İl Temsilci ve Kulüp Başkanı Ahmet Ulusoy, “Düzenlediğimiz turnuvalar, bu sporcuları yukarıya çıkarmak için atılan önemli adımlardır. Kulübümüz ve sporcularımız büyük bir aile olmuştur. Turnuvaya katılan tüm sporcularımıza ve ailelerine teşekkür ederim” dedi.

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen ise turnuvanın düzenlenmesine emeği geçenlere teşekkür ederken, sporun yaşam biçimi haline getirilmesi temennisinde bulunarak, dereceye giren sporcuları tebrik etti. Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler de Bolu’da tesisleşme oranının arttığını ifade ederek, tenisin geldiği noktanın da çok önemli olduğunu söyledi. Güler, sporcuları ve turnuvada emeği geçenleri tebrik etti.