Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Esnaf Kredi Faizlerinin Artırılmasına Tepkiler Çığ Gibi!

Manşet Yayın: 15.05.2024 15:57
Esnaf Kredi Faizlerinin Artırılmasına Tepkiler Çığ Gibi!

Esnaf Kefalet Kredilerine uygulanan faiz artırımına Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yıldıray Yıldırım tepki gösterdi. Yıldırım, esnafın yok olmasının zincirlerin tekelleşmesinin önünü açacağını ve  kontrol edilemeyen bir tekelleşmenin olacağını belirterek, bu karardan vazgeçilmesi için çağrıda bulundu.

Türkiye’de esnafların ticari çalışmalarına destek olunması amacıyla, Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile Halkbank tarafından kullandırılan esnaf kefalet kredi faizlerinin artırıldı. Yeni faiz oranları hali hazırda kullanmış mevcut esnaf kredisine de yansıtıldı.

Büyük tepki gören bu kararın ardından  bir açıklama yapan Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yıldıray Yıldırım, Esnaf ve Sanatkarların bu faiz yükünün altından kalkamayacağını  belirterek,  “Esnaf ve Sanatkarlarımızı zora sokacak bu faiz artışının yeniden değerlendirilerek kaldırılmasını önemle talep ediyoruz” dedi.

Esnafa  Devlet eli ile yapılan en  büyük iyiliğin  Esnaf Kefalet üzerinden kullanılan krediler olduğunu ifade eden Yıldırım; “Artık onunda hiçbir cazibesi kalmadı. Yatırımın,  ticaretin üretimin önünün açılması gerekir. Esnafın yok olması zincirlerin tekelleşmesinin önün açar. Kontrol edilemeyen bir tekelleşme olur. İşsizler Ordusuna her geçen gün iş yerini kapatan Esnaflar da katılır. Esnaflar Tefecilerin eline İtilir” dedi.

“ESNAF KREDİLERİ KULLANMAK ARTIK HAYAL OLDU”

Esnafların ayakta kalmasını sağlayan ve tek tutunacak dalı olan Esnaf Kredilerini kullanmasının hayal olduğunu belirten Yıldırım, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Son zamanlarda esnafın ayakta kalmayı sağladığı tek tutunacak dalı esnaf kredileri kullanmak artık hayal oldu. Esnaf bu krediyi çekip işyerine mal alıyordu,  BAĞKUR primini ödüyordu,  SGK borcunu, vergisini, personel maaşını, iş yerine üretim için aldığı makine ekipman parasını, iş yeri için yaptığı tadilat parasını çoğu zaman Esnaf Kefalet Kredisi ile ödüyordu. Demek istediğim bu kredi çekildiği gün ekonomiye geri dönüyordu. Devletimiz yapılandırma yaptığında çoğu esnaf Kefalet Kredisi ile devlete olan borcunu ödedi.

Bu kredilerde son zamanlarda çok değişiklik yapıldı  önce NACE kodlarına göre limitler belirlendi,  esnaf ayrıştırıldı,  sen pazarcısın az kullan sen bakkalsın normal kullan gibi. Faizler sürekli arttırıldı,  sigortalı çalışan esnafa şirket ortağı esnafa verilmez oldu. Vergi kaydında süre aranır oldu  vade 5 yıldan 3 yıla düşürüldü finansmanlar geri çekildi  yani hiçbir cazibesi kalmadı.

Bugün itibari ile geçmişte kredi kullanan esnaflarımızın da faiz oranları artırıldı. Daha önce % 7,5 ile kredi çekenlerin % 17 ye % 8,5 ile çekenlerin % 18’e,  % 9,5 ile çekenlerin % 21’e % 12,5 ile çekenlerin % 24’e çıkarıldı. Yani faiz oranları 2-3 katına çıkarıldığı açıklandı. Esnaflarımızdan yoğun telefon alıyorum. Bu gerçektende kabul edilebilir bir şey değil. Bu kredileri kullanan çoğu esnafın faiz oranlarının değişken olduğundan haberi bile yok. Esnaf Kefalet Kooperatif yetkilileri takip oranlarının her geçen gün arttığını belirtmekte. Buda esnafın her geçen gün kredi borçlarını ödeyemediklerinin göstergesi. Mevcudu ödeyemeyen esnafımız şu an itibari ile faiz oranının 2-3 kat fazlası ödeme tablosu ile karşı karşıyalar. Bu işin acil düzelmesi gerekir, bu uygulamanın bırakın geçmiş kredilere, yeni verilen kredilerde bile uygulanmaması gerekir. Yatırımın,  ticaretin üretimin önünün açılması gerekir. Esnafın yok olması zincirlerin tekelleşmesinin önün açar. Kontrol edilemeyen bir tekelleşme olur. İşsizler ordusuna her geçen gün iş yerini kapatan esnaflarda katılır. Esnaflar tefecilerin eline itilir.”

“ÜST BİRLİKLERİMİ EYLEM KARARI ALIRSA BUNA UYARIZ”

Esnafların yapacağı her türlü eylemin yanında olacaklarını söyleyen Başkan Yıldırım; “Fakat bu sıkıntımızı öncelikle Karabük Milletvekilleri  ile görüşüz. Gerekli Bakanlıklara sıkıntılarımızı anlatırız. Üst birliklerimiz eğer her hangi bir eylem uygulama kararı alırsa bizlerde Karabük’te bu eyleme uyarız. Bizler her zaman devletimizin yanındayız. İlk olarak yasal yollardan haklarımızı ararız” dedi.

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Eflanispor BAL mücadele edecek

İlçe Haberleri Yayın: 19.05.2024 00:36
İhlas Haber Ajansı
Eflanispor BAL  mücadele edecek

Karabük 1. Amatör ligde şampiyon olan Eflanispor 19 Mayıs Pazar günü Bölgesel Amatör Lig (BAL) Play Out maçında Safranboluspor ile karşı karşıya gelecek.

Eflanispor Kulüp Başkanı İrfan Topçu, 19 Mayıs pazar günü oynanacak olan Bölgesel Amatör Ligi Play Out maçında hedeflerinin galip gelerek BAL’a çıkmak olduğunu ve tüm spor severleri maça davet etti.

Son iki sezondur futbol anlamında Karabük’e renk kattıklarını ve başarılı bir grafik çizdiklerini ifade eden Başkan Topçu, “İlk senemizde A Takımımız ile Play-Of yarı finali, U18 takımımız ile yerel ligde şampiyonluk yaşayıp Sinop’ta düzenlenen U18 Türkiye şampiyonasına katıldık. Şampiyonada Kastamonu Özel İdareyi yenerken, Samsun Büyükşehir Belediyespor’a mağlup olduk ve turnuvayı tamamladık. İkinci senemizde ise A takımımız ile şampiyonluk yaşarken U18 takımımızla yerel ligde 1 gol averajıyla şampiyonluğu kaçırdık. Tabiki şampiyonluktan gerisi bizi başarılı saymaz. Gönül isterdi ki diğer alt yaş kategorilerinde de liglere katılalım ama maalesef bu sene olmadı. İnşallah önümüzdeki senelerde olacaktır. Amatör takımlar sponsorları ve şahsi destekçileri var ise ayakta kalırlar. Bu sebeple ana sponsorlarımız sezon başından beri bizlerden desteğini esirgemeyen tüm destekçilerimize teşekkür ediyorum. Sezon başında koyduğumuz Amatör lig şampiyonluk hedefine ulaştık. Sıradaki hedefimiz Bölgesel Amatör Ligi Play Out maçını yenerek BAL’a yükselmek. Ben teknik ekibime ve futbolcularımıza inanıyorum ve güveniyorum. Bu hedefimizi de gerçekleştireceklerdir. BAL Play Out maçı zorlu ve keyifli bir maç olacaktır. Rakibiz Safranboluspor Bal liginde Karabük çapında iyi puan topladı. Ligi 8. sırada bitirdiler Kendileri tebrik ederim. Zorlu bir sezonu başarılı bir şekilde tamamladılar. Yarın oynayacağımız maçta tüm spor severleri bu zorlu müsabakada takımımıza destek vermeye bekliyorum” dedi.