Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Eskipazar Milli Eğitim Müdürlüğünden Değerlendirme

Gündem Yayın: 12.07.2022 12:08
Eskipazar Milli Eğitim Müdürlüğünden Değerlendirme

Eskipazar İlçe Eğitim-Öğretim Değerlendirme toplantısı İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş Başkanlığında İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Turgut Acarlı, Eskipazar İlçe Millî Eğitim Müdürü  Murat Dağcıoğlu ve Okul Yöneticilerinin katılımıyla Mermer Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.

Toplantı, İlçe Millî Eğitim Müdürü Murat Dağcıoğlu’nun İlçe’nin personel durumu, eğitim-öğretim faaliyetleri, okul/kurumların fiziki durumu, öğrenci sayıları, derslik sayısı, eğitim yatırımları, projeler, yaz kursları hakkında kapsamlı bir brifing sunmasıyla başladı.

İlçe Millî Eğitim Müdürü Murat Dağcıoğlu’na yaptığı bilgilendirmelerden ötürü teşekkür eden İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş Eskipazar ilçesinde başarılı bir eğitim-öğretim süreci yönetildiği için İlçe Millî Eğitim Müdürü Murat Dağcıoğlu başta olmak üzere ilçe yöneticilerine, okul idarecilerine ve personeline teşekkür ederek değerlendirmelerde bulundu.

“BİZİ GÜÇLÜ KILAN EKİP OLMAMIZ, UYUM İÇERİSİNDE VE İSTİŞARE İLE HAREKET ETMEMİZDİR. ”

Milli Eğitim bakanı Bakanı  Mahmut Özer liderliğinde ve Vali   Fuat Gürel’in  himayelerinde 2021-2022 eğitim öğretim yılını başarılı bir şekilde tamamladığını dile getiren Akbaş, “Bakanlığımızın ve Valiliğimizin talimatlarını yerinde ve zamanın da harfiyen yerine getirerek hep birlikte başarılı bir süreç yönettik. Bu sürecin başarılı ilerlemesinde bizde üç etken vardır.

Bunlardan birincisi Bakanlığımız, Valiliğimiz, kurumlarımız, yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve personelimiz ile büyük bir ahenk ve uyum içerisinde çalışmamızdır.

İkincisi, İl yöneticilerimiz ile yaptığımız haftalık toplantılarımız, ilçe yöneticilerimiz ile yaptığımız değerlendirme toplantıları, okul yöneticileri ve öğretmenlerimiz ile yaptığımız toplantılardır. Toplantılarımızı aksatmadan, istikrarlı bir şekilde devam ettiriyoruz. Yapılacak faaliyetler ile ilgili mutlaka eylem planı hazırlıyoruz. Her konuyu istişare ederek karara bağlıyoruz.

Üçüncüsü ise, iletişimdir. Okul ve kurumlarımızda olumlu veya olumsuz durumlara karşı anlık iletişim kurarak olayları büyümeden çözüyoruz. Yine velilerimiz ile okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz sürekli iletişim halindeler” dedi.

LGS SINAVINDA BİRİNCİ OLAN 193 ÖĞRENCİDEN 5’İ KARABÜK’TEN”

LGS’ de birinci olan 193 öğrenciden 5 öğrencinin Karabük’ten  olmasının  çok değerli ve önemli olduğunu, nüfusa ve öğrenci sayısına bakıldığında da bu başarının daha çok anlamlı olduğunu kaydeden Akbaş, ” Türkiye’de 193 öğrenci, ilimizde 5 öğrencimiz 500 tam puan alarak  birinci oldu. Aynı zamanda kitlesel başarıda da önemli mesafe kaydettik. Bu başarı hepimizin başarısıdır. LGS öncesi Öğrencilerimiz destekleme yetiştirme kurslarından faydalandılar. Öğretmenlerimiz yeni nesil soruları hazırlama noktasında her biri eğitim aldı. Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER’in destekleri ile Bakanlığımız tarafından hazırlanıp gönderilen yardımcı kaynak kitapları dağıttık. Öğrencilerimiz yardımcı kaynak destek paketlerinden önemli derecede faydalandılar. Anadolu Mektebi Yazar Okumaları başta olmak üzere kitap okuma projeleri gerçekleştirdik.

Ölçme Değerlendirme Merkezimiz koordinatörlüğünde kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdik. Öğrencilerimizi ders durumlarına göre iyi analiz ederek takip ettik. Öğretmenlerimiz öğrencilerimizi sınava çok iyi hazırladılar. Bu hazırlıklar çerçevesinde üst düzeyde kitlesel başarıyı sağladık. Bu anlamda başarıya katkı sağlayan ÖDM Personelimizi, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tekrardan tebrik ediyorum” dedi.

“ULUSAL VE ULUSLARARASI YARIŞMALARDA BAŞARIMIZ ARTARAK DEVAM EDİYOR.”

Müdür Akbaş, Geleceğin  mimarları, teminatı kıymetli öğrencilerin sadece akademik alanda desteklenmediğini, onların çok yönlü yetişmesi için okullarda sosyal, kültürel, sportif, bilimsel ve sanatsal faaliyetler gerçekleştirildiğini ifade ederek,  “Yaptığımız aktiviteler kapsamında yavrularımız ulusal ve uluslararası yarışmalara giriyor. Yarışmalarda Türkiye Şampiyonluğu ve Balkan Şampiyonlukları gibi önemli dereceler alıyorlar. Öğretmenlerimizde keza öyle. Örnek (Elif Güneri «Boks», Lise Öğrencisi Taha ÖZAL «Balkan ve Türkiye Şampiyonu, Okul Sporlarında ise Karabük Atatürk Ortaokulu Kız Futsal Takımı «Türkiye Birincisi») Öğrencilerimizi çok yönlü yetiştirmek için öğretmenlerimiz tüm gayretiyle çalışmaktadırlar. Bu çalışmalarımız neticesinde, Ulusal ve Uluslararası düzenlenen çeşitli yarışmalarda inanıyorum ki 2021 yılında olan 7 başarıyı, 2022 yılı 30 Haziran itibariyle 12 başarıyı 2023 yılında ikiye katlayacağız.” dedi.

“ERASMUS+ PROJELERİMİZ İLE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZ YURT DIŞINDA”

Erasmus+ Mesleki Eğitim Akreditasyonu kapsamında 7 yıl boyunca hibe alacak olan İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki kurumlarda eğitim alan öğrencilerin, bu yılın ilk hareketliliğini gerçekleştirmek üzere yurt dışı staj hazırlıklarını tamamladığını belirten Akbaş,  bu akreditasyon kapsamında Müdürlüğün konsorsiyum üyesi olan okul/kurumlardan her yıl onlarca öğrenci Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde staj faaliyetlerini gerçekleştireceklerini söyledi.

Yaz döneminde okulların bakım, onarım ve güçlendirme çalışmalarının yeni eğitim öğretim dönemi başlamadan tamamlanacağını açıklayan Akbaş, il genelinde hummalı bir çalışma gerçekleştirildiğini Eskipazar ilçesinde de onarım çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini ve ilçe yöneticilerine ve okul yöneticilerine takibinin yapılması, devam eden yaz kurslarının çeşitlendirilmesi, okulların kütüphaneleri, spor salonları, bilgisayar laboratuarları gibi birçok alanın açık tutulması, öğrencilerin ve velilerin okullara davet edilerek ortak aktivite gerçekleştirilmesi noktasında talimatlar verdi.

İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, Büyük ve Güçlü Türkiye’mizin eğiteme sunduğu imkanların çok geniş olduğunu, bu imkanları en etkili ve verimli bir şekilde kullanılmasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek Ülkemizin ali hedeflerine koşar adımlarla ilerlendiğini vurguladı.  (Nurettin Acar)

 


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milletvekili Akay elektrik kaynaklı yangınlara dikkat çekti

İlçe Haberleri Yayın: 24.06.2024 16:37
İhlas Haber Ajansı
Milletvekili Akay elektrik kaynaklı yangınlara dikkat çekti

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, elektrik kaynaklı orman yangınlarına dikkat çekerek elektrik dağıtım şirketlerine “bakım” uyarısında bulundu.

Milletvekili Akay, elektrik hatlarının sorumluluğunun özelleştirilen dağıtım şirketlerinde olduğunun altını çizerek denetimsizliğin had safhada olduğunu, enerji nakil hatlarından kaynaklı çıkan yangınların bakımsızlıktan kaynaklandığı dile getirdi.

Elektrik dağıtım şirketlerindeki denetimsizliğe dikkat çeken Akay, “2009 yılında başlatılan özelleştirme süreciyle elektriği özel sektör dağıtmaya başladı. Bu tarihten itibaren mahalle ve köylerden geçen elektrik hatlarının sorumluluğu da özelleştirilen dağıtım şirketlerine geçti. Bu durum ne yazık ki denetimsizliği de beraberinde getirdi. Elektrik şirketleri belli periyotlarla hatları kontrol etmek ve bakımlarını yapmak zorunda fakat görüyoruz ki şirketler bu sorumluluklarını yerine getirmiyor. Ne yazık ki enerji nakil hatlarından kaynaklı çıkan yangınların bakımsızlıktan kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır.” dedi.

Elektrik dağıtım şirketlerinin sorumsuzluğundan kaynaklanan yangınlara dikkat çeken Akay, “Son yıllarda enerji nakil hatlarından kaynaklanan yangınların sayısı ve yanan alanda da önemli artışlar meydana geldiği gözlenmektedir. Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre; 1977-2023 yılları arasında 13 bin 119 adet yangın çıktı, çıkan yangınlar sonucunda ise 141 bin 342 hektar ormanlık alanınız yandı. OGM’nin 2023 Orman Yangınları Değerlendirme Raporu’na göre; 2023 yılında Enerji Nakil Hatları ve Trafolarının sebep olduğu yangınların oranı yüzde 5 olurken, 2021 yılında enerji nakil hatlarından kaynaklı yangınlarda 37 bin hektarlık alan kül oldu” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına konu hakkında çağrıda bulunan Akay, “Elektrik dağıtımı yapan firmalar, elektrik nakil hatlarında gerekli bakım ve onarım çalışması yapmadığı için ülkemizin dört bir yanında, özellikle de ormanlık bölgelerde sürekli elektrik kesintileri yaşanmakta ve vatandaşlarımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili firmaları ve tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. Ülkemizin canı yanmadan gerekli önlemleri alın, gereken bakım çalışmalarını bir an önce yapın” diye konuştu.

Akay, Karabük’te elektrik dağıtımı yapan firmanın, nakil hatlarında gerekli bakım ve onarım çalışması yapmadığı için Yenice ilçesinde sürekli elektrik kesintisi yaşandığını ve bölge halkına büyük bir mağduriyet yaşattığını söyledi.