Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Elimden Tutar Mısın? Proje Ekibi, SFC Entegreyi Ziyaret Etti

Kastamonu Yayın: 26.06.2014 07:23
Yazar:

KASTAMONU Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mobilya ve Dekorasyon Bölümü öğretmenlerinin hazırladığı ‘Elimden Tutar mısın?’ projesinin tanıtım faaliyetleri devam ediyor. Bu kapsamda Proje Koordinatörü Mustafa Alibaş nezaretinde proje ekibi, SFC Entegre Orman Ürünlerini ziyaret ederek projeye destek istedi. Proje Koordinatörü Mustafa Alibaş, ziyarette SFC Entegre Orman Ürünleri Fabrika Müdürü Bilal Karakaya ile görüşerek proje hakkında bilgiler verdi. Projede görev alan Necmi Özbay, SFC Entegre Orman Ürünleri fabrikasının projeye ilk başladığından itibaren verdikleri destekten dolayı da ayrıca teşekkür etti. Projenin ilk aşamasında “Özel sektör destekli nitelikli öğrencileri nasıl yetiştirebiliriz?” ve “Karşılıksız burs destekli staj eğitimi nasıl yaptırabiliriz?” konusunun yaklaşık 30 öğrenci için destek bulduğunu belirterek, “3 yıllık süreçte 90 öğrenciye destek sağlayacağız. Çalışmalarımız büyüyerek devam ediyor. Hedefimiz Mobilya bölümüne gelen bütün öğrencilere karşılıksız burs temin etmek. Bu konuda proje ekibine ve projelerine özel iliği ve destek sağlayan, İlimizin gururu ve sektörünün öncüsü SFC Entegre Fabrikasına teşekkür ediyoruz” dedi. ‘Elimden Tutar mısın?’ projesinin bir sonraki aşamasının ise, restorasyon konusunda akademik ve akredite olmuş bir kurs açma çalışması olduğunu anlatan Özbay, “1 Eylül’de kursu açmayı planlıyoruz. Kastamonu konakları markasını, Türkiye ve Dünya gündemine taşımayı hedefliyoruz. 3 aşamada ise, Ahşap Müzesi kurulması için görüşme ve çalışmalarımız sürüyor. 4. Ahşap Fuarında, Ahşap Müzemizin açılışını da yapmayı amaçlıyoruz” diye konuştu. SFC Entegre Orman Ürünleri Fabrika Müdürü Bilal Karakaya ise, kendilerinin bu projenin her aşamasında yer almak istediklerini belirterek, “SFC Entegre Fabrikasının imkan ve olanaklarını ‘Ahşapta Marka Şehir’ olmak için yapılan Elimden Tutar mısın? projesine sunacağız. SFC Entegre, olarak sektörde kazandıkları bilgi, birikim ve tecrübelerimizi projenin her aşamasında vermeye ve katkı sunmaya hazırız. Bu projenin Mesleki eğitimde örnek model olarak hayata geçirilebilecek. Ancak böyle projelerle, devletin tek başına değil, özel sektörün de desteğini alarak birlikte “Gençlerimizin Elinden Tutarak” mesleki eğitimde yeniden bir çıkış yolu bulunabilir” diye konuştu.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Rektör Özölçer 263 madenciyi andı

Zonguldak Yayın: 05.03.2024 12:36
İhlas Haber Ajansı

ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer 3 Mart 1992 tarihinde Kozlu’da meydana gelen ve 263 maden işçisinin şehit olmasına neden olan grizu faciasının 32. seneidevriyesinde Maden Şehitlerini Anma Mesajı yayınladı.

Rektör Özölçer mesajında şu ifadelere yer verdi: “3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ımızın Kozlu ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğüne ait maden ocağında meydana gelen Grizu patlaması felaketi sonucu 263 canımızı toprağa verdik. Emeğin ve alın terinin başkenti Zonguldak; tarih boyunca “Ekmeğini Taştan Çıkaran İnsan” sözüne karşılık, yüzünde karaelmasın isi ve ellerinde kazması ile oluşmuş hayat izlerinin görüntüsüyle zihinlerde yer edinmiştir. Madencilerin piri Uzun Mehmet ile başlayan Zonguldaklı madencilerin kömür yolunda mücadelesi; ailesinin geçimi, şehrinin geleceği ve vatanının müreffeh hâle gelme ilkesiyle canla başla çalışarak bir asırdan fazla süredir devam etmektedir. Bu aziz şehrin nice canları, bir avuç kömür için yerin yüzlerce metre altında oluşan kazalar sonucu hayatını yitirmesi bizleri derinden yaralamaktadır. Cumhuriyet tarihinin en büyük kazalarından biri olan ve 263 madencimizi kaybettiğimiz kara gecenin acısını 32. yıl dönümünde ilk günkü gibi hissediyor ve bu acıyı yüreğimizde hâlâ aynı korla paylaşıyoruz. Kozlu Grizu faciasının 32’nci seneidevriyesinde, emeği başında şehadete erişen maden işçilerimizi saygı, minnet ve dualarla yâd ediyor, böyle acıların bir daha yaşanmamasını Cenabıhak’tan niyaz ediyorum.”

Paylaş: