Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Düzce’de tarihi değiştirecek bulgu

Kültür Sanat Yayın: 22.09.2023 16:12
İhlas Haber Ajansı

Düzce Belediyesi’nin takviyeleri ile 4 yıldır aralıksız devam eden Konuralp Antik Kent hafriyat alanında arkeologlar her geçen gün yeni bulgular elde etmeye devam ediyor. Alanda devam eden hafriyatlarda tiyatronun üst kısmında bulunan ve Mekadonya Hükümdarı Büyük İskender’e ilişkin olduğu belirlenen portre başı Konuralp Müzesi’ne teslim edildi.

Düzce Belediye Lideri Dr. Faruk Özlü’nün misyona başladığı günden itibaren büyük kıymet verdiği ve gerek iş gücü gerekse ekipman manasında desteklediği Konuralp Antik Kenti’ndeki hafriyatlarda kıymetli tarihi bulgular elde edilmeye devam ediyor. Düzce Belediyesi arkeologları tarafından yılın 12 ayı boyunca kesintisiz süren hafriyatlar kapsamında antik tiyatronun büyük kısmı gün yüzüne çıkarılırken üst kısımda yürütülen hafriyatlarda daha evvel bulunan Apollon heykelinin başı ve Medusa başı üzere tarihi kalıntıların benzerine rastlandı.

Uzmanlar “Büyük İskender” dedi

Konuralp Antik Tiyatro hafriyat alanında yapılan hafriyatlarda tiyatro alanının üst kısmında toprak içinde bir yapı olduğunu anlayan arkeologlar hafriyat çalışmalarını ayrıntıya indirerek portre başı olduğu anlaşılan yapıyı ziyan vermeden bulunduğu yerden çıkardı. Kültür ve Turizm Vilayet Müdürlüğü ile Konuralp Müzesi’ne haber veren arkeologlar yerinde inceleme yapılması ve portre başının temizlenmesinin akabinde bahsin uzmanları tarafından incelenmesi gayesiyle Konuralp Müzesi’ne gönderdi. Tarih uzmanları ile Hafriyatlar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı’nın istişaresi sonucunda bulunan portre başının Makedonya Hükümdarı Büyük İskender’e ilişkin olduğu belirlendi. Konuralp Müzesi’nden yapılan açıklamada portre başının neden Büyük İskender’e ilişkin olduğuna ait bilgiler paylaşılarak “Düzce merkeze bağlı Terzialiler mahallesinde yer alan Konuralp Müze Müdürlüğü’nce hafriyat başkanlığı yapılan ve Düzce Belediyesinden personel ve materyal takviyesi ile devam eden Prusias İsim Hypium Antik Tiyatro hafriyatı sırasında ortaya çıkarılan M.S. 2’nci yy. tarihlenen 23 cm (baştan-boyna kadar) ölçülerinde İskender başı bulunmuştur. Mermerden yapılan derin ve üst gerçek bakan gözler, göz bebeğinde matkap izleri, dişlerini pek ortaya çıkarmayan hafif açık ağzı ile tasvir edilmiştir. İki yana atılmış boyna kadar uzun kıvırcık saç modeli ve alnının ortasında geriye ve yanlara hakikat ayrılan iki tutam saçı (Anastoli) bir aslanın yelesi üzeredir. Bu tasvir Büyük İskender’e mahsus bir saç tipidir” biçiminde bilgiler aktarıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Boluspor’un altyapı tesislerinde yangın çıktı

Gündem Yayın: 01.03.2024 08:48
İhlas Haber Ajansı
Boluspor’un altyapı tesislerinde yangın çıktı

Boluspor’un altyapı tesislerinde çıkan yangın paniğe sebep oldu.

Olay, Karaçayır Mahallesi’nde Murat Canbaş Caddesinde bulunan Boluspor Yılmaz Becikoğlu Altyapı Tesislerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 2 katlı tesislerin üst katında altyapı oyuncularının kaldığı odada elektrik tesisatından kaynaklı yangın çıktı. Tesislerde kalan oyuncular dışarıya tahliye edildi. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına aldı.

Yangın sebebiyle odada maddi hasar meydana geldi.

Paylaş: