Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Dostluk Maçının Gelirlerini Deprem Bölgesine Bağışlayacaklar

Gündem Yayın: 12.02.2023 14:56
Yazar:
Dostluk Maçının Gelirlerini Deprem Bölgesine Bağışlayacaklar

Karabük’ün Bölgesel Amatör Lig’deki (BAL) takımı Karabük İdman Yurdu’nun kulüp başkanı Adem Aydım geliri depremzedelere gönderilmek üzere Zonguldak Kömürspor ile yapılması gündemde olan dostluk maçı ile ilgili açıklama yaptı.
Başkan Aydım, bilet gelirlerinin deprem bölgesindeki vatandaşlara bağışlanacağı, aralarında rekabet bulunan iki komşu şehrin takımlarının dostluk maçıyla bir araya gelmesinin çok güzel bir etkinlik olacağını söyledi.
Aydım açıklamasında, “Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık İlçesinde Meydana gelen ve 10 ilimizi etkileyen 7.7’lik yıkıcı deprem sonrası birçok vatandaşımızı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Ülke olarak bu yıkıcı depremin yaralarını birlikte saracağımıza olan inancım tamdır. Sosyal medyada son günlerde gündeme gelen Zonguldak Kömürspor ile oynanması planlanan ve gelirleri deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza bağışlanacak olacak bir dostluk maçının aynı coğrafyanın çocukları, kardeşleri, madenci ve işçi emekçi kentleri olarak güzel bir organizasyon olacağı kanaatindeyim. Zonguldak Kömürspor yönetimi ile yapacağımız ve teknik heyetlerimizle yapacağımız bir görüşme sonrasında, Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadyumu ya da Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu’nda oynanacak bir dostluk mücadelesini izlemeye gelecek olan iki takım taraftarlarının katkılarıyla amacımızın ortak paydada buluşmasına bizlerde destek veriyoruz. Ben bu vesileyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, aziz milletimize sabır ve baş sağlığı diliyorum” ifadelerine yer verdi.
Oynanması düşünülen Karabük İdman Yurdu ile Zonguldak Kömürspor mücadelesinin hafta içinde Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) yapacağı liglerle ilgili açıklamaya göre şekilleneceği öğrenildi. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tarak yerine elbise fırçası kullanıyor

Kültür Sanat Yayın: 21.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da 14 metrekare alana sahip dükkanına kurduğu torna tezgahlarında ağacı oyarak şekil veren Devlet Sanatçısı Ali Rıza Vatandaşlar, iş yerinde ise tarak yerine elbise fırçası kullanıyor. Ali Rıza Vatandaşlar saç, bıyık ve kaşlarına ise elbise fırçası ile şekil veriyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan 14 metrekare alana sahip dükkanında ağacı oyarak, bardak, tabak, kül tablası, havan ve hediyelik hayvan figürleri gibi çeşitli sanat eserlerine dönüştüren 65 Ali Rıza Vatandaşlar, yaptığı ürünleri ise aynı dükkanda sergileyerek satışa çıkarıyor. Kültür Bakanlı Devlet Sanatçısı unvanı da bulunan Ali Rıza Vatandaşlar, tarak yerine ise elbise fırçası kullanıyor. Ağacı sanat eserlerine dönüştürürken toz ve talaş içerisinde kalan ağaç ustası Vatandaşlar, saç, bıyık ve kaşlarına elbise fırçası ile şekil veriyor. Vatandaşlar, iş yerine her müşteri geldiğinde ise kesme, oyma gibi işlemini yarıda bırakarak hemen fırça ile yüzünü, saç, bıyık ve kaşlarına yapışan talaş ile tozdan temizliyor. Ardından müşterisi ile ilgilenen Vatandaşlar, müşterisini uğurladıktan sonra sanatına devam ediyor.

Eserlerinde insan hayatını tehlikeye sokacak vernik gibi kimyasal maddeler kullanmadığı belirten Vatandaşlar, mesleğin en kötü yanının ise sürekli toz ve talaşa maruz kalmak olduğunu kaydetti. Sürekli öksürük ve hapşırma ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Vatandaşlar, ’’Bir kaç kez doktora gidip, ciğerlerimin durumuna baktırdım. Çok şükür şimdilik sağlam gözüyor’’ diye konuştu.

Tarak yerine elbise fırçası kullanmak zorunda olduğunu anlatan Vatandaşlar, mecbur fırçayı yüzüme süreceğim. Benim gözümde şuan toz var. Gözlük taksan da olmuyor, toz giriyor. Fırçayla temizler, birazdan da yıkarız. Toz gider. Ben fırçayı kolay buldum. Hemen onla tarıyorum. Zaten saç da kalmadı. İllaki gözlerimin altı, kaşlarda, kirpikler toz oluyor. Fırça çıkarır bu tozu ve talaşı. Daha sonra da yıkarsın, geçer gider’’ diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Vatandaşlar, babasının 4.5 yılda 3 ayrı mesleği öğrendiğini, kendisinin ise anahtar çekimi, çilingirlik, ağaç oyma, gözlük, çakmak tamiri, gibi 5-6 meslek ve zanaat sahibi olduğunu da kaydetti.

Önceden sokakların meslek ve zanaat sahipleri ile dolu olduğunu ama artık insanların kolay para peşinde koştuğunu belirten Devlet Sanatçısı Vatandaşlar, artık çalıştıracak çırak bulamadıklarını kaydederek, mesleklerin önümüzdeki yıllarda unutulabileceğini ifade etti.

Kendisinin yaklaşık 8-10 yaşlarında öğrendiği meslek ile yarım asırdan fazla zamandır kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu, araba ve evler alabildiğini sözlerine ekledi.