Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Doğumda kötüleşen annenin yardımına ambulans helikopter yetişti

Sağlık Yayın: 26.08.2023 08:24
İhlas Haber Ajansı
Doğumda kötüleşen annenin yardımına ambulans helikopter yetişti

Amasya’da sezaryen doğum esnasında teneffüs yetmezliği çekmesine karşın birinci çocuğunu dünyaya getirmesi sonrasında rahatsızlığı devam eden genç annenin yardımına Sıhhat Bakanlığı’na ilişkin ambulans helikopter yetişti.

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sezaryen doğuma alınan Merve Otomobilci (26) bir mühlet sonra teneffüs yetmezliği çekmeye başladı. Ameliyat grubunun dayanağıyla gerçekleşen doğum sonrası sağlıklı bir erkek bebek doğdu. Arabacı’nın rahatsızlığının devamının sonrasında ağır bakım ve ekstrakorporal membran oksijenizasyonu muhtaçlığı üzerine Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) tıp Fakültesi Hastanesi genel ağır bakım ünitesi ile bağlantıya geçildi. Genç anne, Sıhhat Bakanlığı’na ilişkin ambulans helikopter ile Amasya’dan Samsun’a nakledilerek tedavi altına alındı.

Yapılan birinci kıymetlendirme ve takiplerde bebeğin genel durumunun âlâ olduğu bildirildi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ayder’in çevreci otoparkı hizmete girdi

Dünya Yayın: 30.05.2024 12:45
İhlas Haber Ajansı
Ayder’in çevreci otoparkı hizmete girdi

Rize’nin dünyaca ünlü Ayder Yaylası’nın trafik sorununa çözüm olarak yapılan çevreci otopark hizmete açıldı.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’nın en büyük sorunlarından olan trafiğe çözüm bulundu. Turizm sezonunda yayaların bile yürümekte zorluk çektiği yaylada yaklaşık 4 yıl önce çevreci otopark inşaatına başlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaylanın girişinde 72 bin metrekare alana inşa edilen otopark 6 blok halinde 11 katlı, toplam 1780 araçlık kapalı otopark tamamlanarak hizmete açıldı. Tamamen çevreci olarak inşaat edilen otopark sayesinde yaylada araç trafiği olmayacak. Otoparka araçlarını bırakan vatandaşlar için de özel minibüsler ile yaylaya kadar taşınacak.

“Ana tema Ayder’i trafikten kurtarmak”

Şantiye sorumlusu Ali Faik Kal, yaptığı açıklamada “Kapalı otopark 11 kattan oluşmaktadır. 72 bin metrekarelik kapalı alandan ibarettir. 9 katı toprağın altındadır. 2 girişi ve 2 çıkışı bulunan bir otoparkımız. Bin 700 normal otomobilin alabileceği kapasitededir. Ayrıca 66 tane de engelli araçlar için yer tahsis edilmiştir. Çevreci niteliğinde bir otoparktır. Tamamı ile yeşil örtüyle kaplanmıştır. Elektrikli araçlar için de şarj istasyonu koyuldu. 17 tane otobüsün park edebileceği alanda mevcuttur. Ayrıca otoparka gelip araçlarını park eden misafirlerimiz için ücretsiz ring servisi otopark yönetimi tarafından sağlanmıştır. Ana tema Ayder’i trafikten kurtarmak. Yaklaşık 4 yıl süren bir şantiye oldu. Çok zor bir süreç yürütüldü. Şükürler olsun teslim etmeyi başardık. Burada Ayder’de özellikle sezonda 4-5 aylık bir dönemde çok fazla trafik oluyor. Yaya bile yürüyemeyecek hale geliyordu. Yeşil örtünün korunmasına özen gösterildi. Hatta coğrafi konumu itibariyle eski hali nasıl ise şimdi ki hali de aynı oldu. Doğaya uygun bir şekilde yöreye ait ağaçlar seçildi. Çevreye uygun bir otopark yapmış bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.