Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Doğan: “Kamuoyu Yanıltılıyor”

Gündem Yayın: 16.11.2021 12:19
Doğan: “Kamuoyu Yanıltılıyor”

Belediye İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Hüseyin Doğan,Sendika seçimleri öncesinde delege seçimleri ile ilgili kamuoyunda yer alan haberlerle ilgili basın açıklaması yaptı.  Doğan yaptığı açıklamada ” Kamuoyunu yanıltmaya yönelik bilgi veren arkadaşımız,  bu yönde algı oluşturmaya çalışırken, kendi işyerinde Delege olamamıştır” dedi

Belediye-İş Sendikası Karabük Şubesi 12. Olağan Genel Kurulunu oluşturacak Delege Seçimleri Karabük İli ve İlçeleri, Kastamonu İlçeleri, Sinop İli ve İlçe Belediyelerinde tamamlanırken, seçimler sonrası kamuoyunda çıkan haberlere ilişkin Belediye İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Hüseyin Doğan açıklamada bulundu.

çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve tamamen bir algı operasyonu yapıldığını kaydeden Doğan; ” Belediye-İş Sendikası Karabük Şubesi 12. Olağan Genel Kurulunu oluşturacak Delege Seçimleri Karabük İli ve İlçeleri, Kastamonu İlçeleri, Sinop İli ve İlçe Belediyelerinde tamamlandı. Delege Seçimleri Genel Merkezimiz tarafından görevlendirilen görevliler tarafından demokratik ortamda yapılmıştır. Öncelikle delege seçilen arkadaşlarımıza hayırlı olsun diyorum. delege seçilen arkadaşlar, Şube Yönetim Kurulunu oluşturacaklardır ve her delege arkadaşımız da, Şube organlarına aday olabilecektir. Kamuoyunu yanıltmaya yönelik bilgi veren arkadaşımız,  bu yönde algı oluşturmaya çalışırken, kendi işyerinde Delege olamamıştır.

Sendikamızın Ana Tüzüğünün 30.cu maddesi B bendinde  belirtildiği üzere “Üye sayısı 500’ün üzerinde olan Genel Kurulları, Delegelerden oluşan Şubelerin Yönetim Kurulu 5 Asil üyeden oluşur” denilmektedir. Tüzüğe göre Delege olmayan Yönetim Kuruluna ve Zorunlu organlara aday olamaz.Yapılan delege seçimlerinin sonucuna göre Şubemizin delege sayısı 65 delege, diğer dağılım ise 67 ve 6 delege olarak  gerçekleşmiştir.

Kongre sürecine bu mevcut delege sayılarımızla başlanacak ve sonuçlandırılacaktır” dedi

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Dünya Yayın: 23.07.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı
Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kamış Gölü kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Flamingolar başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan gölde şimdi köylüler traktörle geziyor.

Tokat’ın Sulusaray ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Uylubağı köyü eteklerindeki Kamış Gölü, bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yaparken, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Kuşların göç yolundaki önemli duraklarından biri olan gölün kuruması hem vatandaşları hem de kuşları olumsuz etkiledi. Kuruyan göl nedeniyle köyde sivrisinek popülasyonunda da artış görüldü. Bir zamanlar kuşların dans ettiği gölette şimdi köylüler traktörle geziyor.

“Eskiden burası hiç kurumazdı”

Son 20 yılda göldeki suyun yavaş yavaş kuruduğunu söyleyen Uylubağı Köyü Muhtarı Mustafa Bozkurt, “Bu köy çocukluğumuzda kendimizin girdiği, hayvanları otlattığımız yer olduğundan burada hiç su eksik olmazdı. Kendimiz de sıcakladıkça suyun içerisinde girerdik. Ama son 20 yıldır su kuruduğu için kuşlar gidiyor. Burada çok çeşitli kuşlar oluyordu. Ördek, toy, angut, turna, karabatak ve baharın ilk başlarında sürüyle flamingo geliyordu. Hepsinin ayrı ayrı ses tonları olurdu. Haziran 18 deyince su kalmıyor. Yavruların da kimisi yumurtadan çıkmamış oluyor kimisi de uçmamış oluyor. Her biri bir yerde telef oluyor. Su gidince kuşlar geri gidiyor. Bu içler acısı bir durumdur. Köyden kuşların seslerini dinliyoruz. Her biri bir otun dibinde ölüyor. Eskiden su hiç kurumazdı. Genelde arazilerden gelen sularla besleniyor. Tabandan çıkan herhangi bir su yoktur. Çevreden gelen sular da baraj, gölet ve vatandaşın vurduğu sondajdan dolayı burası kurudu. Su boşa akıyor yine de komşu köylerimiz buraya vermiyorlar. Aşağıda iki tane büyük çeşme var. Eski tabirle bir değirmenlik su var. Boşa akıtıyorlar yine de bize vermiyorlar. Bu suyu kışın 11’inci ayda verseler 5’inci aya kadar hiçbir sorun olmaz. Boş akıyor yine de vermiyorlar” dedi.

“Su kuruduğu için köylü de kuşlar da barınmıyor”

Suyunun da uyuz hastalığına iyi geldiğini iddia eden köy sakinlerinden Halil Bozkurt ise, “Şu anda Uyuz Gölü’ndeyiz. Burası daha önceleri su dolu olurdu. Kuş çeşitleri çok olurdu. Yaban kazları ördekler, flamingolar, toylar hatta ismini bilmediğimiz kuş çeşitleri çok oluyordu. O zamanlar bu göl hiç kurumazdı. Şu anda köyümüz kuruyor. Ne bir kuş ne de insan kalıyor. Ayrıca kuruduğu için köylü vatandaşımız da sivrisinekten duramıyor. Buraya su bağlanarak hem kuş hem de çiftçi için arazi sulamasında kullanılması gerekiyor. Geçmiş zamanlarda buraya uyuz hastalığı olan insanlar gelerek batağı ve suyundan şifa görürlerdi. Şu anda gelen de yok. Köylü de barınamıyor, kuşlar da barınamıyor. Tamamen bataklık oldu. Hiçbir bakan da yok” diye konuştu.