Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Depremzedeler İçin Kıyafet Dikiyorlar

Gündem Yayın: 09.02.2023 09:57
Yazar:
Depremzedeler İçin Kıyafet Dikiyorlar

Safranbolu ilçesinde dikiş-nakış kursu gören kursiyerler, deprem bölgelerindeki vatandaşlar için kendi imkanlarıyla aldıkları kumaşlardan kıyafet dikiyor.
Safranbolu Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Barış Mahallesindeki Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi (SAKEM), kursiyerleri kolları Kahramanmaraş merkezli 10 ildeki depremzedeler için sıvadı. Kursiyerler afetin yanı sıra hava şartlarının da olumsuz etkilediği deprem bölgesindeki vatandaşlara gönderilmesi için kendi imkanları ile aldıkları kumaşlardan eşofman takımı, mont ve kaban gibi giyim malzemeleri dikiyor. Dikimi tamamlanan kıyafetler Hayır Çarşısı’ndan kaldırılan yardım tırıyla depremzedelere ulaştırılacak.
Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Kadınlarımız her zamanki gibi destek olmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Kurslarımızda kendi imkanlarıyla kendi bütçeleriyle aldıkları kışlık kumaşlardan deprem bölgesindeki vatandaşlarımız için eşofman, kaban, mont dikmek için seferber olmuşlar. Ben hepsine teşekkür ediyorum. O bölgenin çok ihtiyacı var” diye konuştu.
Depremin ardından gönüllü olarak SAKEM’e dikim yapmaya gelen bir kadın, “Çok yakında bir iş yerim var. Depremi duyduğumdan beri nasıl yardımcı olabilirim diye düşündüm. Kendi kendime bir şeyler yapmaya çalışıyordum ve sonrasında haber verdiler. Ben de hem kendi kumaşlarımı hem de nasıl yardımcı olabiliriz diye burada hep beraber çabalıyoruz. Eşofman, kazak ve daha çok çocukları düşünüyorum. Keşke orada olup çocuklara nasıl yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum. Şu anda çocuklar için kazak ve eşofman dikiyorum. En azından sıcak olacağını düşünüyorum. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum” dedi. (Halil Kızılyer)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Dünya Yayın: 18.04.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı
Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü çam ağaçlarına zarar veren böceklere karşı biyoteknik mücadele yapıyor.

Biyoteknik mücadele kapsamında Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Narlısaray İşletme Şefliği ile Gölköy İşletme Şefliğince çam ağaçlarının verimin düşmesine sebebiyet veren böceklere karşı “feromon tuzakları” kuruyor. İşletme müdürü Cengiz Koçak “Ağaçlardaki verim kaybının önlenerek geleceğe daha verimli orman sahaları kazandırmak amacıyla zararlı böceklere karşı biyoteknik yöntemle geliştirilen ve ’aşk tuzağı’ olarak nitelendirilen ’feromon tuzağı’ yerleştiriliyor. Feromon tuzağı bir huni içerisine böceğin karşı cinsinin kokusunu içeren bir ilaç sıkılıyor. Bu ilacı hisseden böcek ağaç yerine huniye yönelip tuzak içerisindeki kavanoza girerek hapsoluyor ve bir daha çıkamıyor” dedi.

Paylaş: