Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Denizden cansız bedeni çıkan genç toprağa verildi

Türkiye Yayın: 31.07.2023 15:09
Denizden cansız bedeni çıkan genç toprağa verildi

Bartın’ın Pilavkum plajında denize giren ve dalgaların arasında gözden kaybolan ve 2 gün sonra cansız bedeni bulunan Muhammet Emin Çapkın son yolculuğuna uğurlandı.
28 Temmuz’da taşıt ulaşımı olmayan ve yaya olarak sarp arazilerden geçilerek ulaşım sağlanan Pilavkum plajında arkadaşıyla birlikte denize girerek dalgaların arasında gözden kaybolan 20 yaşındaki Muhammet Emin Çapkın’ın cansız bedeni, denize girdiği bölgeye 1 kilometre batı tarafında su yüzeyinde iki gün sonra bulundu. Bartın Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsi sonrası yaşadığı Çaycuma ilçesi Kışla Köyü’nde cenaze töreni düzenlendi.
Genç yaşında hayatını kaybeden Muhammet Emin için Kırklar Mahallesi Camii’nde dün ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından sevenlerinin göz yaşlarıyla aile mezarlığına defnedildi.  (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sahte Yetkili Servislerle Mücadelede Yeni Önlemler Alındı

Karabük Yayın: 26.05.2024 15:47
Sahte Yetkili Servislerle Mücadelede Yeni Önlemler Alındı

Ticaret Bakanlığı, özellikle kombi, beyaz eşya, klima ve cep telefonlarına yönelik tamir, bakım ve yedek parça temini amacıyla yetkili servislerden hizmet almak isteyen tüketicilerin, sahte yetkili servisler tarafından mağdur edilmesine karşı kapsamlı bir mücadele başlattı.

Son iki yılda, sahte yetkili servislere yönelik yapılan denetimler ve Reklam Kurulu’nun internet arama motorları ile sosyal medyadaki reklamları incelemeleri neticesinde yaklaşık 15 milyon TL idari para cezası kesildi. Edinilen bilgilere göre, Karabük’te sahte yetkili servis mağduriyeti yaşanmadığı ve suç unsuru teşkil eden uygulamaların tespiti halinde, ilgili kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulacağı bildirildi.

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin mağduriyet yaşamamaları için dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı;
“Tüketicilerimiz, Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan ve www.servis.gov.tr adresinden erişilebilen Servis Bilgi Sistemi (SERBİS) aracılığıyla kullanmış oldukları ürünlerin yetkili servis bilgisine ulaşabilme imkanı bulunmaktadır.
İnternet aramalarında ilk sıralarda çıkan servislerin reklamları ve internet adreslerinde yer alan firma logoları yeterli görülmemeli, bu servislerin mutlaka üretici veya ithalatçı firmanın internet sitesinde veya SERBİS’de yer alıp yer almadığı kontrol edilmelidir.
“Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)” ve Ticaret Bakanlığı web sayfası üzerinden ihbar ve şikâyet mekanizmalarını kullanarak Ticaret Bakanlığı’na ulaşarak şikayetlerini iletebilirler. Tüketicilerimizi mağdur eden sahte yetkili servislere yönelik olarak yapılacak denetimler sonucunda gerekli idari yaptırımlar uygulanmaya devam edilecektir.” (Kaynak: Sevgi Özdemir)