Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Daday Uluslararası Sakin Şehirler Ağı’na dahil oldu

Kastamonu Yayın: 03.04.2024 04:12
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu’nun Daday ilçesi, Belçika’nın Damme şehrinde düzenlenen Uluslararası Cittaslow Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’den Cittaslow ağına katılan yirmi 24’üncü şehir olarak ilan edildi.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), Daday Belediyesi ve Cittaslow Türkiye işbirliğiyle yürütülen Cittaslow Daday Projesi değerlendirme sonuçları açıklandı. Yapılan değerlendirme sonucunda Daday Türkiye’den Cittaslow ağına katılan 24’üncü şehir oldu. Bölgenin ulusal ve uluslararası ağlara entegrasyonun sağlanması, bölgede öne çıkan turizm değerlerinin UNESCO Miras Listeleri ve Programları ile Cittaslow Sakin Şehirler Ağı’na dahil olmasına yönelik Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Şehir Tanıtımı ve Markalaşma Sonuç Odaklı Programı kapsamında başlatılan çalışmalar meyvesini verdi. KUZKA tarafından 2020 ve 2022 Yılı Şehir Tanıtımı ve Markalaşma Teknik Destek Programları çerçevesinde sağlanan iki farklı teknik destek ile Daday ilçesinin Sakin Şehirler Ağı kriterlerine uygunluğunun ön fizibilitesi yapılarak başvuru dosyası hazırlandı. KUZKA’nın öncülük ettiği ve yönetim süreçlerinde aktif rol aldığı çalışmalar neticesinde Daday’ın Uluslararası Cittaslow Birliği’ne katılım süreci resmi olarak tamamlandı.

Doğal yaşam ve geleneksel at çiftlikleri ile öne çıkan Daday’ın Sakin Şehirler Ağına katılımı, hem yerel hem de uluslararası düzeyde yeni imkanlar sunuyor. Bu unvan aracılığıyla, turizmin sürdürülebilir bir şekilde teşvik edilmesi, yerel üretimin desteklenmesi ve genel yaşam kalitesinin artırılması amaçlanıyor.

Daday ile aynı dönemde Sakin Şehirler Ağı’na dâhil olan bir diğer ilçe Safranbolu oldu. Aynı zamanda UNESCO Dünya Miras Kenti olan Safranbolu, Daday ilçesine yakın konumu ile birlikte değerlendirildiğinde bu iki ilçe Sakin Şehirler Ağı’nın güçlü temsilcileri olarak Batı Karadeniz destinasyonunda önemli bir turistik deneyim vadediyor. Bu değerlere ek olarak Kastamonu kent merkezi ile Daday arasında yer alan ve geçtiğimiz yıl UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabul edilen Kasaba Köyü Mahmut Bey Camisi de deneyim bütünlüğüne katkı sağlayan diğer kritik unsur olarak dikkat çekiyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İnebolu’da çiftçilere 107 bin sebze fidesi dağıtıldı

Kastamonu Yayın: 21.04.2024 08:12
İhlas Haber Ajansı
İnebolu’da çiftçilere 107 bin sebze fidesi dağıtıldı

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde çiftçilere, düzenlenen törenle 107 bin domates ve biber fidesi dağıtıldı.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) çerçevesinde, İnebolu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 57 bin 600 adet domates, 49 bin 680 adet biber fidesi dağıtıldı. Düzenlenen törene, Kaymakam Ahmet Vezir Baycar, İnebolu ilçe Tarım Müdürü Hülya Karaaslan ve çiftçiler katıldı.

Tören de konuşan Kaymakam Ahmet Vezir Baycar, “İnebolu’da seracılığı hedeflediğimiz sayıya çıkaracağız ve İnebolu’yu sera merkezi yapacağız. Fidelerimizin çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

İnebolu ilçe Tarım Müdürü Hülya Karaaslan ise, “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde 57 bin 600 adet domates, 49 bin 680 adet biber fidesi dağıtımı için çiftçilerimizle bir araya geldik, 100 bin İnebolu’da ilk defa dağıtıyoruz. Desteklerinden dolayı bakanlığımıza, Kaymakamımız Ahmet Vezir Baycar teşekkür ederiz” diye konuştu.

Paylaş: