Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Çorum’da trafik denetimleri arttırıldı

Gündem Yayın: 06.12.2023 20:36
İhlas Haber Ajansı
Çorum’da trafik denetimleri arttırıldı

Çorum’da Kasım ayında yapılan denetimlerde 175 araç trafikten men edildi, 3 bin 417 araç sürücüsüne 5 milyon 732 bin 266 lira cezai işlem uygulandı.

Kasım ayı içerisinde modifiyeli araçlar, hatalı parklar, alkollü ve sürücü belgesiz araç kullananlar başta olmak üzere diğer trafik kurallarını ihlal eden sürücülere yönelik yapılan uygulamalar neticesinde; 01-30 Kasım 2023 tarihleri arası yapılan denetimlerde 19 bin 216 araç kontrol edilerek 3 bin 417 araç sürücüne toplam 5 milyon 732 bin 266 TL cezai işlem uygulandı. İl merkezinde emniyet ve asayişi sağlamak, huzur ve sükunu temin etmek amacıyla trafik ekipleri tarafından yürütülen denetimler esnasında 34 araç teknik değişiklikten (abartı/gürültü, modifiye, cam filmi vb.) olmak üzere toplam 175 araç trafikten men edildi. Denetlenen 288 okul servis aracından, 32 servis sürücüsüne toplam 40 bin 237 TL cezai işlem uygulandı.

Kasım ayında yapılan denetimler esnasında, 2 bin 107 motosiklet denetlenmiş, 107 motosiklet sürücüsüne koruma başlığı takmamaktan, 136 sürücüye alkollü araç kullanmak veya alkol cihazını üflemeyi reddetmekten, 203 araç sürücüsüne sürücü belgesiz araç kullanmaktan, 82 araç sürücüsüne emniyet kemeri takmamaktan, 118 araç sürücüsüne seyir halinde cep telefonu kullanmaktan, 8 araç sürücüsüne drift atmaktan, 557 araç sürücüsüne hatalı parktan, 54 araç sürücüsüne ise 100 promil üzeri alkollü araç kullanmak veya alkollü trafik kazasına karışmaları sonucu TCK 179/3 maddesince işlem yapıldığı bildirildi.

Yapılan trafik kontrollerinde çeşitli suçlardan aranan 2 şahıs yakalanırken, 1 adet ruhsatsız tabanca ve 1 adet pompalı tüfek ele geçirildi.

Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, halkın huzur ve sükunun sağlanması için İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan bu tür uygulama ve denetimlerin kararlılıkla sürdürüleceğini söyledi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Uyuşturularak ölüme terk edilen köpekler sağlığına kavuştu

Gündem Yayın: 28.02.2024 20:00
İhlas Haber Ajansı
Uyuşturularak ölüme terk edilen köpekler sağlığına kavuştu

Kastamonu’nun Cide ilçesinde anestezi uygulanarak ölüme terk edilen 10 köpek, uygulanan tedavinin ardından sağlıklarına kavuştu.

Olay, 24 Şubat’ta Cide ilçesi Kemerli Mahallesi mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından uyuşturulan 10 köpek, bölgedeki boş araziye atıldı. Köpekleri gören bir vatandaş, durumu Cide Belediyesi’ne bildirdi. Vatandaşın ihbarı üzerine bölgeye polis, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Cide Belediyesi Hayvan Hakları ekipleri sevk edildi. Bölgeye giden ekipler tarafından köpekler, ölüme terk edilmiş halde bulundu. Nefes almakta güçlük çektikleri belirlenen köpekler, yapılan incelemelerin ardından Cide Belediyesi Hayvan Barınağına götürülerek tedavi altına alındı.

Sağlıklarına kavuştular

Olayı gerçekleştiren kişi ya da kişilerin yakalanması için çalışmalar sürerken, ölüme terk eden köpekler ise sağlığına kavuştu. Cide Belediyesi Hayvan Barınağında tedavileri süren köpekler uygulanan anestezinin etkisinden kurtarıldı. Barınakta gözlenmeye devam eden köpekler, olayla ilgili yürütülen soruşturmanın sona ermesinin ardından yeniden doğal yaşam ortamına salınacak.

“Soruşturmanın bitmesi ile doğal yaşam ortamına bırakacağız”

Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyleyen Geçici Hayvan Bakımevi Saha sorumlusu Mesut Seyda Erdoğan, “Belediyemiz santraline gelen zehirlenme ihbarı üzerine Cide Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz alana gitmiştir. Köpeklerin zehirlenmediği, anestezi etkisi altında olduğu tespit edildi. Bahse konu alanda Milli Parklar ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından ortak bir tutanak hazırladık ve daha sonra köpeklerimizi barınağımıza getirdik. Şu anda gözlem altındalar. Herhangi bir sıkıntıları yok. Soruşturma devam ettiği için doğal yaşam ortamlarına bırakamıyoruz. Soruşturmanın bitmesi ile doğal aşam ortamına bırakacağız” dedi.

“Sağlık durumları gayet iyi”

Köpeklerin sağlık durumu ile ilgili bilgi veren Veteriner Teknikeri Ümit Gündoğdu, “Sağlık durumları gayet iyi. Sadece yanlış anestezi bölgelerinden vuruldukları için ayılmaları daha geç oldu. Ama genel anlamda sağlıkları iyi, gözlemlerine devam ediyoruz. Genel durumları iyi. Herhangi bir sıkıntıları yok” diye konuştu.