Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“Çocukların ilgi ve yeteneklerini belirlemek, psikolojik danışmanların uzmanlık alanı”

Eğitim Yayın: 07.10.2023 00:00
İhlas Haber Ajansı
“Çocukların ilgi ve yeteneklerini belirlemek, psikolojik danışmanların uzmanlık alanı”

Uğur Okulları Düzce Kampüsü, 30 Eylül Ulusal Psikolojik Danışmanlar Günü’nün bu yılki kutlamasına ev sahipliği yaptı.

Kutlamaya Düzce Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, Şube Müdürü Mehmet Özgüngör, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Dilek Kar, Düzce Üniversitesi PDR Anabilim Dalı öğretim üyeleri ve Düzce’de görev yapan psikolojik danışmanlar katıldı. Düzce Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, “Psikolojik danışmanlığın ne kadar kıymetli olduğunu, süreç içerisinde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu biliyoruz” diyerek sözlerine başladı. Kırbaş, “Aramızda göreve yeni başlayan psikolojik danışmanlar da var. Farklı okul, farklı yaş gruplarıyla çalışıyor olsanız da birbirinizden kazanım elde edecek olmanız çok kıymetli. Bilinçli, planlı, programlı yapılan çalışmaların kendiliğinden oluşuverdiğini söylemek mümkün değil. Çocukların ilgi ve yeteneklerini tespit edip becerilerin geliştirilmesi için düzenek oluşturmak, öncülük etmek sizlerin uzmanlık alanı” dedi.

“Her çocuk eşsizdir”

Uğur Okulları Düzce Kampüsü Kurucusu Gökhan Sarıgül, 1968’den beri hoşgörülü, eğitimin ve öğretimin erdemine inanan bir yapı olan Uğur Okulları’nda, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik birimi tarafından “Her çocuk eşsizdir” anlayışının benimsendiğini belirterek Kişiye Özgü Çözüm Odaklı ve Proaktif Rehberlik yaklaşımıyla çalıştıklarını söyledi. Sarıgül, “Psikolojik danışmanlarımızı yılın tek günü anımsamıyoruz. Onlar, eğitim ve öğretim içinde önemli bir role sahip ve bizler için çok değerli. Bu tür etkinlikler yalnızca bir günle sınırlı kalmamalı. Eğitim ve öğretimle ilgili her konuda bir araya gelmeliyiz” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Akay, Ovacık’taki Tarihi Eser Tahribatını TBMM’ye Taşıdı

Manşet Yayın: 13.06.2024 10:55
Akay, Ovacık’taki Tarihi Eser Tahribatını TBMM’ye Taşıdı

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Ovacık ilçesindeki tarihi yapıların tahribatına dikkat çekti.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Milletvekili Akay, Ovacık ilçesine bağlı Pürçükören köyü Karakoyunlu Mahallesi’nde yer alan Gerdek Boğazı Kaya Mezarları, Karain Kaya Mezarları ve Kayadibi Mağarasının defineciler tarafından büyük tahribata uğratıldığını dile getirerek, tarihî yapıların koruma altına alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

OVACIK, KARABÜK’ÜN TARİH KOKAN ŞİRİN BİR İLÇESİDİR

Ovacık ilçesinde, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan tarihi eserler olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Akay, “Ovacık ilçemiz, geçmişi yüzyıllar önceye dayanan Karabük’ün tarih kokan şirin bir ilçesidir. Ovacık ilçemizde yer alan Pürçükören köyü Karakoyunlu Mahallesi’ndeki Soğanlı Çayı vadisinde yer alan Gerdek Boğazı Kaya Mezarlarının tarihi 7’nci yüzyıla ve daha eskilere dayanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

TARİHÎ ALANLAR DEFİNECİLERİN HEDEFİ OLDU, KORUNMADIĞI İÇİN DE YOK EDİLDİ

Tarihi alanların defineciler tarafından büyük tahribata uğradığını ifade ederek, tarihi alanların koruma altında olmadığı için yok edildiğin altını çizen Akay, “Pürçükören köyü Karakoyunlu Mahallesi’nin güneybatısında yer alan Karain Kaya Mezarları, doğu kısmında yer alan Kayadibi Mağarası ne yazık ki korunmamış ve büyük bir tahribata uğramıştır. Bu tarihî alanlar definecilerin hedefi olmuş, tahrip edilmiş, korunamadığı için de somut kültürel mirasımız yok edilmiştir.” dedi.

OVACIK’TAKİ TARİHÎ YAPILARI ACİL OLARAK KORUMA ALTINA ALIN

Ovacık ilçesinde tahribata uğramış yapıların koruma altına alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulunan Milletvekili Akay, “Buradan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum: Gün geçtikçe yok olan bu tarihî yapıları acil olarak koruma altına alın, turizme kazandırarak yok olmasını önleyin.” şeklinde konuştu.