Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Çiftçiler ayçiçeği ekimine yöneldi

Türkiye Yayın: 06.08.2023 15:33
Yazar:
Çiftçiler ayçiçeği ekimine yöneldi

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde son yıllarda çiftçi yağlık ayçiçeğine yöneldi. İlçe genelinde 500 dekar alana yağlık ve silajlık ayçiçeği ekildi.
Bolu’nun Mudurnu ilçesinde çiftçiler yoğun olarak tarlalarına ektiği patates, mısır, buğday ve arpa gibi tarım ürünlerinin yerine ayçiçeğine yöneldi. İlçe genelinde 500 dekar alana ekilen yağlık ve silajlık ayçiçeği, ilçede rağbet görüyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara da çok faydalı olmasıyla bilinen yağlık ve silajlık ayçiçeğinin ilerleyen yıllarda ilçede bin 500 ve 2 bin hektar alana ekilmesi bekleniyor.

“500 dekara yakın ayçiçek ekimi yaptık”
Çiftçilerin 2 yıldan beri ayçiçeği ekimine yöneldiğini dile getiren Mudurnu Ziraat Odası Başkanı Sinan Keskin, “Yıllardan beri bölgemizde değişik ürünleri talep göstermiştik. Fakat daha sonrasında, arpa ve buğday konusunda yoğunlaşıldı. Son iki yıldan beri vatandaşlarımıza bir ayçiçek ekme talebi geldi. Bu sene yeni yönetim olarak, ayçiçeği konusunda biraz daha ileri hareket ederek, tohum satışı ile kendinize göstererek 500 dekara yakın ayçiçek ekimi yaptık. Hem yağlık hem silajlık kullanılan ayçiçek, hayvansal bakımdan daha çok değerli bir bitkidir. Yağlık olarak üretimimizi çoğalttığımızda, tohumlarını da çıkardıktan sonra elimizden gelen desteği de sağlayacağız. Bu sene 500 dekar alanı ayçiçeği ekimi yaptık. Silajik ve tanelik yağlık ayçiçeği ekimini ileriki yıllarda çiftçilerin talebi istikametinde en az bin 500-2 bin dekar alanı ekmek konusunda çiftçilerimize yardımcı olacağız. Aynı zamanda, silajlık olarak ekilen ayçiçeğinin hayvanlara çok faydalı olduğu verim ve protein bakımından zengin olduğu tespit edildi. Bunları da daha ileri seviyeye getirip, hem mısır hem hayvansal olarak silajlık ayçiçeği bitkisini Mudurnu tarlalarına ekmeği planlıyoruz” dedi. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.