Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Cide’de gübre bayileri, tüp ve fişek bayileri denetlendi

Kastamonu Yayın: 18.03.2017 08:07
Cide’de gübre bayileri, tüp ve fişek bayileri denetlendi

KASTAMONU Cide Kaymakamlığına bağlı El Yapımı Patlayıcı Komisyonu, Cide İlçe Emniyet Müdürlüğü koordinatörlüğünde aylık denetimlerini sürdürüyor. Kastamonu’nun Cide ilçesinde Cide Kaymakamlığı tarafından oluşturulan El Yapımı Patlayıcı Komisyonu, Cide İlçe Emniyet Müdürlüğü koordinatörlüğünde denetimlerine bu ayda devam etti. Cide’ye bağlı Baltacı Köyünde yeni bir gübre bayisine ‘Gübre Dağıtıcı Belgesi’ teslim edilirken Kastamonu Valiliği’nin “Tarımda Kullanılan Nitrat İçeren Gübreler Talimatı” ilçedeki 8 gübre bayisine elden imza mukabiliyle teslim edildi. Bu talimata göre çiftçilere Potasyum Nitrat ve Sodyum Nitrat gübrelerinin satışı serbest, çiftçiler arasında “Güneş” diye bilinen Kalsiyum Amonyum Nitrat (yüzde 26 can) gübresinin satışı Tarım İlçe Müdürlüğünün yazdığı reçete karşılığı alınabileceği, Amonyum Nitrat isimli (yüzde 33) gübrenin ise kullanımı tamamen yasaklanırken, alım ve satımı, sevk edilmesinin de yasak olduğu belirtildi. Çiftçiler, 2017 yılı ÇKS veya TUKAS kaydını yaptırdıktan sonra Cide Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden e-reçete alabiliyor. Çiftçiler bu reçete ile gübre bayilerinden yol sevkiyat belgesi ve fatura almak koşuluyla gübrelerini taşımak istedikleri yere götürüyor. Yol kontrolü veya istenildiğinde bu belgeyi ibraz etmek ise zorunlu. Gübre, köy muhtarı veya azalardan birisinin gözetiminde tarlaya atılabiliyor. Köy muhtarının veya azasının Tarım İlçe Müdürlüğünden alınan evrakın arkasına, kullanılan gübre miktarını yazıp mühürlemesinden sonra evrak Tarım İlçe Müdürlüğüne teslim ediliyor. Kastamonu Valiliğinin talimatı gereğince Şenpazar Kaymakamlığının vekalet ettiği Cide Kaymakamlığının oluru ile tüm muhtarlara Cide Tarım İlçe Müdürlüğü vasıtasıyla nitrat içeren gübre kullanımında nezaret etme zorunluluğu görevlendirme belgesi teslim edildi. Jandarma İlçe Komutanlığının refakatinde gerçekleştirilen kontrollerde Tüp, Gübre Bayisi ve Av bayilerinde herhangi bir sıkıntı olmadığı ve 24 saat kamera kaydı gibi zorunlulukların yerine getirildiği, depolarının kapılarının ve giriş çıkışlarının hırsızlık gibi suçlara karşı güvenli olduğu görüldü. Denetimlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceği açıklandı.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boluspor Bekir İrtegün ile anlaşmaya vardı

Spor Yayın: 16.07.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı

Teknik direktör arayışında olan Trendyol 1. Lig ekiplerinden Boluspor, son olarak Tuzlaspor’da görev yapan Bekir İrtegün ile anlaşmaya vardı.

Geçtiğimiz gün yapılan olağanüstü kongrede tekrar kulüp başkanlığına seçilen Savaş Abak ve yönetim kurulu, ilk olarak teknik adam sorununu çözüme kavuşturdu. Son olarak Tuzlaspor’da görev yapan Bekir İrtegün ile kırmızı-beyazlı ekip anlaşmaya vardı. 40 yaşındaki teknik adamla, bir araya gelen Bolusporlu yöneticiler, Bekir İrtegün ile anlaşma sağladı. Genç teknik adam, kariyerinde toplamda 371 karşılaşmada görev aldı.

Paylaş: