Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Büyükşehir üreterek tasarruf sağlıyor

Ekonomi Yayın: 21.09.2023 08:24
İhlas Haber Ajansı
Büyükşehir üreterek tasarruf sağlıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 4 yılda taş ocaklarında ürettiği 8,2 milyon ton materyal ile 4 bin 208 kilometrelik yol çalışması yaptı. Belediye kendi işlettiği 4 beton santrali ve taş ocaklarıyla da yaklaşık 250 milyon liralık tasarruf sağladı.

Samsun’da gerek kent merkezi gerek kırsal bölgelerdeki alt ve üstyapı sorunlarını tek tek çözen Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarda temel materyal gereksinimini da kendi üretim tesislerinden karşılıyor. Bu sistem yapılan çalışmalarda sürat kazandırırken bir yandan da maddi olarak büyük bir tasarruf sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından, 2019 yılından bu yana sathi kaplama, beton kaplama ve bsk kaplama olmak üzere toplam 4 bin 208 kilometre yol çalışması yaptı. Son teknolojiye sahip beton üretim santrali, sabit ve taşınabilir konkasör tesisleri kurarak temel materyal gereksinimini kendi karşılayan Büyükşehir Belediyesi böylece hem maliyetleri kıymetli oranda düşürdü hem de kabiliyetini ve iş programını 4 kat hızlandırdı. Beton üretim santrali, sabit ve taşınabilir konkasör tesisleri ile temel gereç gereksinimini kendi karşılayan belediye 4 yılda taş ocaklarından 8 milyon 217 bin 52 ton gereç üretti. Bu gereçlerle 4 bin 208 kilometrelik yol çalışması yaptı. 4 beton santrali ve taş ocakları ile de bütçesine yaklaşık 4 yılda yaklaşık 250 milyon liralık tasarruf sağladı.

“Geleceğin kenti Samsun vizyonu”

Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, her alanda ‘üreten belediye’ olabilmek için ağır uğraş sarf ettiklerini belirterek, “Kurumsal gücümüz ve potansiyellerimize inanarak, her alandaki hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Halkımızın bir kuruşunun dahi boşa harcanmasına müsaade etmeden ‘Samsun için üreteceğiz’ sloganıyla çıktığımız yolda her vakit kentimiz için en kârlı ve yararlı olanı tercih ediyoruz. Bu noktada yaptığımız çalışmalar için kullanacağımız temel gereksinim materyalleri kendimiz üretiyor, kendi gruplarımızla çalışmaları tekrar biz gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda yaptığımız yatırımlarla her alanda kendi kendine yeten bir belediye olduk. Mahalle ve küme yollarımızı asfalt ve beton yolla buluştururken, bu yolların altyapısında kullanılan materyallerin üretimini de kendimiz yapıyoruz. Hem ekonomik hem de vakitten tasarruf sağlan tesislerimizle 17 ilçemizde kaliteli eser ile konforlu yollar inşa ediyoruz. ‘Geleceğin Kenti Samsun’ vizyonuyla kentimiz için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Kaliteyi ucuza üretiyoruz”

Yol İmal Bakım ve Tamirat Dairesi Başkanlığı Taş Ocakları ve Konkasör Tesisleri Şube Müdürü Adem Şişman ise 17 ilçede yürütülen yol, kaldırım ve parke çalışmalarında ham unsur üretimi için adeta bir mutfak vazifesi yaptıklarını belirterek “Birçok malzemeyi dışa bağımlı olmadan kendi tesislerimizde üretiyoruz. Bu üretim sayesinde hem daha ucuza mal ediyoruz hem de kaynaklarımızı yerinde kullanıyoruz. 6 sabit, 4 adet taşınabilir konkasör ve 122 kişilik işçimizle gece-gündüz demeden Samsun için kaliteyi daha ucuza üretiyoruz. Kendi üretimlerimiz ile piyasa satış fiyatından yüzde 40 daha ucuz mal etmiş oluyoruz. Sabit konkasör tesislerimizden günlük 2 bin 500, taşınabilir konkasör tesislerimizden bin 500 ton materyal üretebiliyoruz. 4 yılda 8 milyon tonun üzerinde materyal ürettik. Tüm bu gereçler de yol yatırımları olarak kentimizin her noktasında yer alıyor” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Zonguldak’ta 90 bin öğrenci karne sevinci yaşadı

Eğitim Yayın: 14.06.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ta 90 bin 660 öğrenci karne sevinci yaşandı.

İl genelinde anaokullarda 5 bin 950, ilkokullarda 29 bin 700, ortaokullarda 27 bin 410, liselerde 27 bin 600 olmak üzere toplamda 90 bin 660 öğrenci karne heyecanı yaşadı.

Zonguldak merkezde yer alan Gazi Ortaokulu’nda öğrenciler karnelerini büyük bir heyecanla aldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Ardından Okul Müdürü Tuncay Korku törende öğrencilere seslenerek, “Selçuk Bayraktar’ı, Hazarfen Ahmet Çelebi’yi, Oktay Sinanoğlu’nu, Aziz Sancar’ı, Mimar Sinan’ı örnek alın ve kendimize güvenin” dedi.

Amaçlarının Milli, manevi duyguları yüksek, ruhen ve bedenen sağlam, mutlu, sağlıklı, erdemli bireyler olarak yetiştirmek Olduğunu ifade eden Zonguldak Gazi Ortaokulu Müdürü Tuncay korku şunları söyledi:

“Türkiye yüzyılın maarif modelinde de belirttiği gibi bizim buradaki amacımız sizleri Milli, manevi duyguları yüksek, Ruhen ve bedenen sağlam, mutlu, sağlıklı, erdemli bireyler olarak yetiştirmektir. Alacağınız bilgilerle, eğitimle hayatta başarı olmaktır, başarılı hayat yaşanımı ve hayatın başarısını kazanmaktır.

Biz maneviyata çok önem veriyoruz. Değerlere çok önem veriyoruz. Biz şunu çok iyi biliyoruz. Yıllardır bilimin temelini de akan bunu yönlendiren bizim ecdadımız oldu gurur duyuyoruz.

Binlerce isim sayabilirim. Ali Kuşçu, Mimar Sinan, Harezmi, Hazarfen Ahmet Çelebi, İbn-i Sina, Oktay Sinanoğlu, o kadar sayarız Bunlar şu anda bilim varsa bunların çalışmaları ve uygulamaları sayesindedir. Yine lider olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu milletin bağrından çıkmıştır. Aziz Sancar yine bu milletin bağrından çıkmıştır. Selçuk Bayraktar şu anda destan yazıyor ülkemiz adına. Sizin ağabeyiniz olarak bize çok güzel örnek çalışmalar ve başarılar sunmuştur. Dolayısıyla biz kendimize güveneceğiz. Kendimize inanacağız. Biz bunu önceden yaptık. Bundan sonra da yapacağız.”

Önceki yıllarda bilginin çok önemli olduğunu vurgulayan Korku, şimdi ise bilgiyi taşımanın değer kazandığını söyledi. Korku, “Artık durumlar değişti. Eskiden bilgi çok önemliydi. Bilgiyi kullanan toplumlar götürüyordu. Artık bilgiyi üreten toplumlar bayrağı taşıyor. O yüzden biz bilgiyi üreteceğiz. Üretici olacağız. Neden çok çalışacağız? Çünkü sizler bir umutsunuz. Mazlum coğrafyaların umudusunuz. Herkes bizden yardım bekler. Bakın Gazze’de Filistin’de göz göre göre katliamlar oluyor. Biz şu anda lider olsaydık o katliamlar olmazdı. Oraya adaleti de merhameti de biz götürürüz. Bu sebeple herkes çok iyi çalışmalı.” dedi.

Program çeşitli spor dallarında ödüllerin verilmesinin ardından sona erdi.

Paylaş: