Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bolu’daki orman yangınına gece görüşlü yangın söndürme helikopterleri sevk edildi

Gündem Yayın: 19.08.2023 12:36
İhlas Haber Ajansı

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde çıkan orman yangınını söndürmek için gündüz çalışan söndürme helikopterleri hava kararınca çalışmalara orta verdi. Orta veren helikopterlerin yerine gece görüşlü helikopterler yangın bölgesine sevk edildi.

Yangın, Mudurnu ilçesine bağlı Dolayüz köyü mevkiinde bulunan ormanlık alanda çıktı. Edinilen bilgiye nazaran, saat 14.30 sıralarında köyün yakınında bulunan ormandan şimdi bilinmeyen bir nedenle dumanlar yükselmeye başladı. Kısa müddet içerisinde arazinin de kuru olması sebebiyle yayılan alevler, geniş bir alana sirayet etti. Bölgeye yerine 2 Helikopter, 4 Arazöz, 3 su tankeri, 3 birinci müdahale aracı, 30 Orman işçisi ve 8 Jandarma işçisi sevk edildi. Takımlar alevleri denetim altına almak için bölgede hem havadan hem de karadan yangına müdahale etti.

Gece görüşlü yangın söndürme helikopterleri sevk edildi

Akşam saatlerinde havanın kararması sebebiyle saat 14.30’dan akşam saatlerine kadar havadan müdahale eden yangın söndürme helikopterleri çalışmalara orta verdi. Yangını söndürmek için gece saatlerinde bölgeye gece görüş takviyeli 2 adet yangın söndürme helikopteri sevk edildi.

Gece görüşlü helikopterler bölgeye 14 kilometre uzaklıkta bulunan Sünnet Gölü’nden su alarak alevlere müdahale ediyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

LAF ÜSTÜNE LAF DEĞİL, TAŞ ÜSTÜNE  TAŞ KOY!

Manşet Yayın: 22.02.2024 11:14
LAF ÜSTÜNE LAF DEĞİL, TAŞ ÜSTÜNE  TAŞ KOY!

Özgüven, İnanç, Kararlılık, Olağan üstü çaba ve Güçlü bir siyasi irade. Savunma sanayiinde başarıya giden yolun formülü bu. Binlerce mühendis, teknisyen, işçi gece gündüz çalışıyor. Bu gençler ülkenin en iyileri.

Devletimiz tüm gücüyle arkalarında. 24 saat vardiya usulü çalışıyorlar.

 

Savunma sanayiinde 20 yılda muazzam bir ivme yakaladık. Yerlilik oranımız durduk yerde % 20 lerden % 80 lere çıkmadı. Bulunduğumuz coğrafya güçlü ve caydırıcı bir orduya sahip olmamızı gerektiriyor. Kolay lokma olsaydık çoktan çökerlerdi tepemize.

2002 yılında sadece 62 savunma projemiz vardı. Bunlarda dışa bağımlı idi. Bugün 700 civarında devam eden projiz var. 2002 yılında savunma projelerine 5.5 milyar dolar ayırabiliyorken, bugün 75 milyar dolar ayırabiliyoruz. 2002 yılında Araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) ye ayırdığımız para sadece 49 milyon dolardı. Yok denecek kadar azdı.  Bugün Ar-Ge’ye 1.24 milyar dolar kaynak ayırabiliyoruz. Halihazırda Türkiye’de yaklaşık 83 bin kişi, savunma sanayii alanında çalışıyor. Bir çok savunma sanayii şirketimiz var. İhracat yapıyoruz. Ciddi gelirler elde ediyoruz. Hiç bir başarı tesadüf değildir. Bu günlere kolay gelmedik!

 

21 Şubat 2024 tarihi bir gün.Türkiye’nin milli muharip uçağı Kaan, dün sabah saatlerinde Mürted Hava Meydanı’nda piste çıkarak, ilk kez havalandı. İlk uçuşu, test pilotu Barbaros Demirbaş gerçekleştirdi. Bu uçak için 10 bin kişi çalıştı. Her birini ayrı ayrı kutluyorum. Emeklerine, yüreklerine sağlık.

 

Türkiye, Kaan ile 5’inci nesil muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sınırlı sayıdaki ülkeler arasında yer alacak. KAAN’ın 4 yıl sonra yüzde yüz yerli olarak TSK envanterine girmesi planlanıyor.

 

Çok rollü bir milli savaş uçağı olan Kaan, her türlü havadan havaya muharebe ve havadan yere muharebenin gereksinimleri için üstün kabiliyetlere sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

 

Kaan, üstün hava hakimiyetini; yeni silahlarla arttırılmış havadan havaya muharebe menzili, yüksek/süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas ve tam vuruş ile yapay zeka ve nöral ağ desteğiyle arttırılmış muharebe gücü ile sağlayacak.

Siyaset gözlüğü ile bakarak bu başarıyı görmezden gelemeyiz.

“Ama” ile başlayan bir çok negatif cümle kurabilirsiniz.

“Ama motorunu dışarıdan alıyoruz.” gibi…

Birkaç yıla kadar motorunu da biz üreteceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 

Yanlışı korkmadan eleştirelim.

Yazılarımı takip  edenler bilir. Hükümetin eğitim ve tarım politikasını, ekonomideki kötü gidişatı, emeklilere yapılan haksızlıkları en çok eleştirenlerden biri de benim.

Enerji alanındaki isabetli yatırımları, savunma sanayiinde yapılan güzel işleri nasıl görmezden gelebiliriz?

 

Güzel olanı da taktir etmesini bilelim. Bu ülke hepimizin.

Milli Muharip Uçağımız Kaan  gururumuzdur. Milletimize hayırlı olsun.