Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Bolu’da orman yangını: Helikopter ve arazözlerle müdahale ediliyor

Gündem Yayın: 16.08.2023 20:24
Kaynak: İHA

Bolu’nun Göynük ilçesinde ormanlık alanda şimdi bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Yangın söndürme helikopteri ve arazözlerle alevlere müdahale sürüyor.

Yangın, sabah saatlerinde Göynük’e bağlı Güneyçalıca köyü mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, Güneyçalıca yakınlarında bulunan ormanlık alanda şimdi bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangın gözetleme kulelerinden fark edilen alevler, grupları harekete geçirdi. Bölgeye etraftan birinci müdahale için 22 arazöz ve 3 helikopter sevk edildi. Rüzgarın da tesiriyle alevler büyüdü. Yangını söndürmek için grupların ve köylülerin çalışmaları sürüyor.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Baraj gölünde balık kafesleri yırtıldı, oltasını alan koştu

Gündem Yayın: 23.09.2023 00:12
Kaynak: İHA
Baraj gölünde balık kafesleri yırtıldı, oltasını alan koştu

Artvin’de baraj gölünde balık kafeslerinden birinde yırtılma meydana gelmesi ile binlerce Türk somonu göle dağıldı. Oltasını alan vatandaşlar baraj gölüne koştu.

Çoruh Irmağı üzerindeki Borçka Barajı’nda Türk somonu üretimi yapan firmalardan birine ilişkin kafeslerde yırtılma meydana geldi. Binlerce soman firar edince oltasını alan baraj gölüne koştu. Artvin ve ilçelerinin yanı sıra Rize ve Trabzon’dan gelen olta balıkçıları, kilolarca yakaladıkları balıkları konutlarına götürdü. Sabahın erken saatlerinde baraj gölünde balık avına çıkan vatandaşlar, bu vesile ile yurt dışına ihraç edilen balığın tadına bakma imkanı doğduğunu lisana getirdiler.

Öte yandan, baraj gölü etrafında yaşayan yılanlar da kaçan somonlardan nasibini aldı. Bölgede balık tutan bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıyan imajlarda, yılanın suda yakaladığı balığı yediği görüldü.

Borçka Barajı gölünün 2009 yılında su eserleri yetiştiricilerine açılmasının akabinde kurulan 11 tesiste Türk somonu üretimi ülke iktisadına büyük katkı sağlıyor. Balıklar başta Rusya ve Japonya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine de ihraç ediliyor. Periyot devir kafeslerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle yırtılmalar meydana geliyor, somonlar baraj gölüne yayılıyor.