Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

BİNDİĞİMİZ DALI KESİYORUZ !

Manşet Yayın: 14.05.2024 12:58
BİNDİĞİMİZ DALI KESİYORUZ !

Bakan Ersoy, turizm gelirlerinin 2023’te artarak 54,3 milyar dolara yükseldiği bilgisini vermişti “Yani 56,7 milyon ziyaretçi, 99 dolar kişi başı gecelik gelir ve 54,3 milyar dolar toplam gelir ile 2023 turizmde rekor yıl olmuştu.
Turizmde rekorlarla dolu bir yılı geride bıraktıklarını söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “2024 yılı hedefimiz 60 milyon turist ve 60 milyar dolar turizm geliri diyor.

15 ülkede yaklaşık 4,500 tur paketi arasında bu yaz için en uygun fiyatlı tatil paketlerinin karşılaştırılması yoluyla bir araştırma yapılmış. sonuç ilginç.
İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, genellikle daha pahalı destinasyonlar olarak bilinen İtalya ve İspanya gibi tatil bölgelerinde artık Türkiye’ye kıyasla daha ucuz tatil yapılabileceğini ortaya koydu. Araştırma, genellikle pahalı olarak kabul edilen İspanya’nın Costa Brava ve İtalya’nın Amalfi Sahili’nde, Bulgaristan ve Türkiye’ye nazaran daha ucuz paket fiyatları bulunabileceğini göstermiş. İtalya, İspanya ve Yunanistan bizim turizmde rakiplerimiz.
Hedefi tutturmak bu olumsuz tablodan sonra hiç kolay görünmüyor.

Türkiye’de turizm gelirlerinin ekonomiye katkısı % 10 un üzerinde. Bu ciddi bir katkı.
2017 yılında turizm gelirimiz 26.2 milyar dolar idi. 2023 yılında 54 milyar doların üzerine çıktı. Son 6 -7 yılda 2 katın üzerinde bir artış sözkonusu. Turizmden beklentimiz çok büyük. Fakat korkarım ki, bu rüzgar tersine dönüyor.
Kontrol edilemeyen piyasalar ve yüksek enflasyon nedeniyle
ülkemiz artık Avrupalılar için de çok pahalı.

Which; ülkelerin ürün ve hizmetlerini karşılaştırarak tatilcilerin tercihlerini belirlenmesine yardımcı olan bir uygulama. “Which?” tarafından yaz tatillerinin maliyeti üzerine yapılan araştırma sürpriz sonuçlar ortaya koymuş. Aralarında Telegraph’ın da bulunduğu önde gelen İngiliz gazetelerinde de yer alan araştırma, 15 ülkede yaklaşık 4,500 tur paketi arasında bu yaz için en uygun fiyatlı tatil paketlerinin karşılaştırılması yoluyla yapılmış.

Artık uygun tatil listesinde ülkemiz yok!
Which?’in araştırmasına göre, Ağustos ayı başında uçuşlar ve transferler dahil bir haftalık konaklama için en ucuz yerin kişi başı ortalama maliyetin 847 Sterlin ile Yunan adası Kalimnos olduğu görülüyor. Telegraph gazetesinde yer alan haberde, Türkiye’den hiçbir yer uygun fiyatlı tatil beldeleri sıralamasında ilk 10’da yer almıyor. Araştırma, genellikle pahalı olarak kabul edilen İspanya’nın Costa Brava ve İtalya’nın Amalfi Sahili’nde, Bulgaristan ve Türkiye gibi geleneksel olarak iyi fiyatlı destinasyonlara nazaran daha ucuz paket fiyatları bulunabileceğini göstermiş.

Türkiye’nin uluslararası turizm gelirinden çok daha fazla pay alması gerekiyor. Toplumsal refahın yükseltilmesi turizmle mümkün.
Turizm Türkiye’nin ekonomisi ve kalkınması için hayati bir öneme sahip.

Korkarım ki, kontrol edemediğimiz fiyat artışlarının bedelini bu defa çok ağır ödeyeceğiz.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Atıl haldeki samanlar alev alev yandı

Gündem Yayın: 19.05.2024 00:48
İhlas Haber Ajansı

Bolu’da Yukarı Soku Mahallesi’nde atıl samanların bulunduğu alanda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürüldü.

Yangın, Yukarı Soku Mahallesi’nde bulunan bir tarlanın başında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bölgede çiftçilik yapan vatandaşlar, çürümüş samanlarını tarlaların bulunduğu yol kenarına attı. Öğle saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle samanların bulunduğu alanda yangın çıktı. Kısa sürede alevlenen samanların dumanı etrafı sardı. Vatandaşların yangını fark etmesi üzerine durum 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirildi. İhbar üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. Olay yerine kısa süre içerisinde gelen itfaiye ekipleri tarafından alev alev yanan atıl haldeki samanlar söndürüldü.

Paylaş: