Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Belgesel Film Festivali 25. Kez Start Aldı

Manşet Yayın: 29.05.2024 14:49
Belgesel Film Festivali 25. Kez Start Aldı

UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Safranbolu ilçesinde düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali başladı. Festival kapsamında düzenlenen Belgesel Film Yarışmasına  109 ülkeden bin 448 eser katıldı. Dereceye giren belgesel filmlere ödülleri festivalin son günü verilecek.

UNESCO Dünya Miras Listesi ve Cittaslow kategorisinde yer alan  Safranbolu’da “Kültürel Miras ve Korumacılık” temasıyla 25.ncisi düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin Misak-ı Milli Meydanında çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile Misak-ı Milli Meydanı’nda sona eren tören sosyal tesiste basın toplantısı ile devam etti.  Safranbolu Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde Belediye Başkanı Elif Köse başkanlığında düzenlenen Festival bilgilendirme toplantısına  Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, festival jüri üyeleri ve davetliler katıldı.
Toplantıda konuşan Köse, çeyrek asırdır devam eden Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin Safranbolu’nun turizm anlamında da tanıtımına çok büyük katkı sunduğunu belirtti.
Festivalin Safranbolu için çok kıymetli olduğunu ifade eden Köse, “Biz bu yıl çeyrek asırdaki festivalin içeriğini de yine belgesel film festivaline yakışır bir şekilde dolu dolu hazırladık. Dört farklı kategoride yapılacak olan belgesel yarışmasına 109 ülkeden bin 448 katılımcı yer aldı. 25 finalisti de değerli jüri üyelerimiz titizlikle seçtiler. Uluslararası Uzun Metrajlı Belgesel Film yarışmasında 7, Uluslararası Kısa Metraj Belgesel Film yarışmasında yine 7, Kültürel Miras ve Korumacılık temalı ulusal Belgesel Film Yarışmasında 7, Belgesel Film Yapım Destek yarışmasında 4 katılımcı yer alıyor” dedi.
Köse, “Festivalde önemli olarak gördüğüm, geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Safranbolu’nun değerlerinden biri olan Türker İnanoğlu’nun anısına Türker İnanoğlu Onur Ödülünü çok kıymetli sinema yazarı ve eleştirmeni Atilla Dorsay’a takdim edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Safranbolu’nun kültür, sanata önem veren bir şehir olduğunu aktaran CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, “Bu manada da sinema emekçilerinin, sinemaseverlerin de önünün açılması ve onların daha rahat şartlarda çalışması bizim de en önemli görevlerimizden biri olmalı diye düşünüyorum” diye konuştu.

Çeyrek asırlık festival çerçevesinde düzenlenen Altın Safran Belgesel Film Yarışmasına 109 ülkeden bin 448 eser katıldı. Dereceye giren belgesel filmlere ödülleri festivalin son günü verilecek.

>>VİDEO1<<<

>>>VİDEO2<<< 

>>>VİDEO3<<<

 


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tokat’ta otomobilin çarptığı adam hayatını kaybetti

Gündem Yayın: 23.06.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı

Tokat’ta yolun karşısına geçmeye çalışırken otomobilin çarptığı adam hayatını kaybetti.

Tokat’ın Almus ilçesinde Şükrü Z. idaresindeki hafif ticari araç, Esentepe Mahallesi Emniyet Amirliği karşısında yolun karşısına geçmeye çalışan adama çarptı. Üzerinden kimlik çıkmayan yaya, kaza yerinde hayatını kaybetti. Cenaze otopsi yapılmak üzere Almus Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Polis, kazada ölen kişinin kimliği belirlemek için çalışma başlattı. .

Paylaş: