Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Bartın’daki balık ölümlerinin nedeni belli oldu

Dünya Yayın: 03.10.2023 00:12
Kaynak: İHA
Bartın’daki balık ölümlerinin nedeni belli oldu

Bartın Irmağı’nda yaşanan balık ölümlerinin nedeni belli oldu. Balıkların ırmakta sudaki oksijen oranının düşmesi nedeniyle telef olduğu belirlendi.

Bartın Irmağı’nda meydana gelen balık ölümleri üzerine suya kimyasal atık karışıp karışmadığının tespit edilmesi amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri tarafından ırmaktan numune alınmıştı. Yapılan tahlillerde suya karışan herhangi bir kimyasalın bulunmadığı tespit edildi. Yaşanan balık ölümlerine su seviyesinin yetersiz olması nedeniyle düşen oksijen oranlarının yol açtığı ortaya çıktı. Balıkların yaşayabilmesi için normalde 1 litrede 5-6 miligram oksijen bulunması gerekirken, ırmaktan alınan su örneklerinde ise litrede 0,5 gramın da altında oksijen bulunduğu belirlendi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin Önder, alınan numunelerde suyun kirlenmesine yönelik bir bulguya rastlanmadığını, su yetersizliğinin neden olduğu sudaki oksijen oranlarının düşmesi nedeniyle balık ölümlerinin yaşandığını ifade etti. Önder, her yıl bu dönemlerde Bartın Irmağı’ndaki oksijen oranının çok azalması nedeniyle balık ölümlerinin yaşandığını ifade ederek, beklenen yağmurların yağması ile de balık ölümlerinin sona ereceğini kaydetti.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Fırtınanın ardından denize açılan balıkçılar kasalar dolusu hamsilyle döndü

Kastamonu Yayın: 05.12.2023 20:12
Kaynak: İHA

Kastamonu’nun Cide ilçesinde etkili olan fırtınanın ardından hava şatlarının normale dönmesi ile yeniden denize açılan balıkçılar, tonlarca hamsiyle limana döndü.

Kastamonu’nun sahil ilçelerinde etkili olan fırtına, hayatı olumsuz etkilerken balıkçıların da sezona ara vermesine sebep olmuştu. Fırtınanın ardından hava şartlarının normale dönmesi ile balıkçılar avlanmak için yeniden denize açıldı. Karadeniz’de avlanan balıkçılar, tonlarca hamsiyle limana döndü.

Limana dönen balıkçılar, limanda bekleyen kamyonlara yüklediği hamsi dolu kasalar, çevre illere ve fabrikalara gönderildi.