Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bartın’da UMKE eğitimi verildi

Bartın Yayın: 28.03.2017 12:45
Bartın’da UMKE eğitimi verildi

BARTIN ’da bir uzman hekim, iki hekim ve 17 yardımcı sağlık personeli olmak üzere toplam 20 sağlık çalışanına UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) temel eğitimi verildi. Eğitim çalışmasına Bölge koordinatörü Bolu İl Sağlık Müdürlüğü beş UMKE eğitimcisi Bartın’dan da beş UMKE eğitimcisi ve 10 destek personeli katıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Bartın Sağlık Müdürü Doktor Dursun Koç, “Olağan durumların dışında müdahale gerektiren, doğal, teknolojik ve insan kaynaklı olarak ortaya çıkan ve toplumsal ve/veya çevresel zararlara yol açan ya da açması muhtemel olan doğal ve teknolojik olaylar, salgın hastalık durumları ile kitlesel kazalarda ve kurtarma faaliyetlerinde donanımlı, hızlı, etkin ve doğru medikal müdahale çok büyük önem arz etmektedir. Eğitim iki aşamalı olup; İlk aşamada, üç gün süreyle triyaj, oryantring, olay yeri yönetimi, hasta psikolojisi, temel ve ileri yaşam desteği, hasta taşıma teknikleri, yön bulma, telsiz sistemleri ve telsiz ile haberleşme, doğada yaşam koşulları ve hayatta kalma ilkeleri konularında teorik eğitimler verilmiştir. İkinci aşamada, iki gün süreyle triyaj, oryantring, olay yeri yönetimi, hastalara yaklaşım, temel ve ileri yaşam desteği, hasta taşıma teknikleri ve tahliye, yön bulma, telsiz ile haberleşme, kamp yeri belirleme ve çadır kurma, ekip ve kamp alanı güvenliği sağlama, doğada barınma ve hayatta kalma, gece intikali, konularında uygulamalı eğitimler verilmiş ve tatbikat yapılmıştır” dedi. Müdür Koç ayrıca amaçlarının insan hayatını kurtarmak olduğunu da kaydederek, sağlık çalışanlarının afet veya olağan dışı durumlara karşı kendilerini hazır hissettiklerini ve her türlü fedakarlığa hazır olduklarını, bu tür eğitim ve tatbikatların belli periyotlarla devam edeceğini belirtti.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trabzon Havalimanı bu gece pist bakımı nedeniyle 6 saat uçuşlara kapatılacak

Gündem Yayın: 23.07.2024 20:45
İhlas Haber Ajansı

Türkiye’nin en önemli havalimanları arasında yer alan Trabzon Havalimanı, bu gece saat 02.00-08.00 arasında yapılacak pist bakımı çalışması nedeni ile uçak trafiğine kapatılacak.

2020 yılında asfaltlanarak yenilenen Trabzon Havalimanı pisti 4 yılda 6. kez bakıma alınırken, bu gece yapılacak çalışma nedeniyle tüm seferlerin gece saat 02.00 ile 08.00 saatleri arasında iptal olduğu belirtildi.

23 Nisan 2020 yılında pist yenileme çalışmaları nedeniyle kapatılan ve yaklaşık 2 ay süren çalışmaların ardından tekrar hava ulaşımına açılan havalimanı, 5 ay sonra tekrar bakıma alınmıştı. Havalimanı pistindeki aydınlatma sistemi ve kabloların yenilendiği 2 haftalık çalışmanın ardından tekrar uçuşlara açılan Trabzon Havalimanı, 20 Ağustos 2021 tarihinde pistte meydana gelen çatlak nedeniyle uçuşlara tekrar kapatılmıştı. Bu tarihlerin ardından havalimanı pisti dönem dönem çalışma yapılırken, son olarak geçtiğimiz yıl 7. ve 12. aylarda pist bakıma alınarak havalimanı uçuşlara kapatılmıştı.