Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bartın’da 5 Eğitim Yatırımının Temeli Aynı Anda Atıldı

Bartın Yayın: 14.04.2015 07:46
Bartın’da 5 Eğitim Yatırımının Temeli Aynı Anda Atıldı

BARTIN’da 5 eğitim yatırımının toplu temel atma töreni yapıldı.
Bartın’da yapımlarına başlanan Anadolu Kız Meslek Lisesi, Öğretmenevi, Çaydüzü Ortaokulu, Vilayetler Hizmet Birliği Ulus Anaokulu ve Anadolu İmam Hatip Lisesi ek binasının temel atma törenleri düzenlenen törenle gerçekleşti. Törene, Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili ve 25. Dönem Milletvekili adayı Yılmaz Tunç, Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mehmet Erdemir, Bartın Belediye Başkanvekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.
“YENİ ÖĞRETİM YILINA YETİŞECEKLER”
Törende konuşan Bartın Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, yapılacak yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Demir şöyle konuştu: “Temeli atılan okullarımızdan yanında bulunduğumuz Kız Meslek Lisemiz 24 derslikli olup, 4 katlıdır. İçerisinde kütüphane, atölye, çok amaçlı salon bulunmaktadır. 7 bin 850 metrekare inşaat alanına sahiptir. Yine imam hatip lisesi ek binamız 19 derslikli, laboratuvarı, çok amaçlı salonu ve spor salonu yer alacaktır. 4 bin 500 metrekare inşaat alnına sahiptir. Bartın Öğretmen Evimiz de 34 odalı, 84 yataklı, çok amaçlı salonu, lokali, restoranı, kafeteryası ve mutfak gibi bölümlerden oluşan 5 katlı bir bina olacaktır. Çaydüzü Ortaokulumuz ise 16 derslikli, laboratuvar, ana sınıfı, kütüphane ve konferans salonunu bünyesinde barındıracaktır. Ulus’ta açacağımız anaokulumuz Vilayetler Hizmetler Birliği tarafından finanse edilmiştir. 5 sınıflı olacaktır. İmam Hatip Ortaokulumuzun inşaatı da devam etmektedir. İnşaat halinde olan tüm okullarımızı yeni eğitim öğretim yılına açacağız. Tüm bu güzel okullarımızın Bartın’ımıza kazandırılmasında emeği olan İl Genel Meclisi Başkan ve üyelerine, İl Genel Sekreterine, Özel İdare çalışanlarına, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a ve Valimiz Sayın Seyfettin Azizoğlu’na teşekkür ediyorum.”
“BARTIN’A 13 YILDA 40 OKUL KAZANDIRDIK”
Hükümet olarak 13 yılda 40 okulu Bartın’a kazandırdıklarını belirten AK Parti Bartın Milletvekili ve 25. Dönem milletvekili adayı Yılmaz Tunç ise şunları söyledi: “13 yılda 40 okul yapıldığını belitti. Tunç, konuşmasında şunları söyledi: “Bugün 5 önemli yatırımın temelini atmak için bir araya geldik. Okullarımız gerçekten mimari projeleriyle birbirinden daha güzel. Beş büyük yatırımın, yaklaşık 20 milyonluk işin temelini bugün atıyoruz. Türkiye eğer süper güç olacaksa, 2023’te Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetin üzerine çıkacaksa bu eğitime verilen önemle olacaktır. Çocuklarımızı gençlerimizi iyi yetiştirmekle olacaktır. Onun için 2002’den beri 13 yıldır bütçeden en fazla kaynak eğitime ayrılıyor. Geçen yıl 6 adet okulumuz yine aynı bu büyüklükte yaklaşık 30 trilyon liraya mal olan okullarımızı bir yıl içerisinde tamamlamıştık. Bu yılda bu okullarla beraber yeni projelerle beraber 7 okulumuzun başladık. İnşallah önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetiştirilmiş olacak. Bartın son iki yıl içerisinde 13 tane eğitim yuvası kazanmış olacak. Bartın’da son 13 yıl içerisinde eğitime ayrılan kaynak üniversitemizle beraber toplamda 160 trilyonu geçiyor.
Üniversite yatırımlarımız fakülte inşaatlarımızda hızlı bir şekilde devam ediyor. 160 trilyon sadece eğitimin fiziki imkanları için harcanan ödenek. Bundan sonraki harcanacak paralar ayrı. Onlarda peyder pey inşaatlar devam ettikçe yeni projeler hayata geçtikçe bu ödeneklerde Bartın’a aktarılmaya devam edecek.”
“YATIRIMLARIN ÖDENEKLERİ HAZIR”
Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu da şöyle konuştu: “Ben ilimizde ve Türkiye’ye yapılan bütün yatırımlar nedeniyle öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisimize teşekkür ediyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi bütçeyi sağlam yapıp, sağlam temellere dayandırdığı için bu projelerimizin kaynaklarını da çok rahat bir şekilde temin etme imkanına sahip olduk ve bu projeler başladığı yılda yapılıp hizmete sunuluyor. Hükümetimize de gerçekten teşekkür etmek istiyorum. Ülkemizin her tarafı bugün bir şantiye halinde. Eğitim yuvalarından, alt yapı hizmetlerine, ulaşım hizmetlerinden ağlık hizmetlerine ve spor tesislerine varıncaya kadar ülkenin her bir yanında şantiye var. Hükümetimiz bu konuda her türlü çabayı ve gayreti gösteriyor. Bizleri de bu konuda talimatlandırıyor ve takip ediyor. Bu nedenle bu yatırımların da bu seviyelere gelmesinden dolayı hükümetimize şükranlarımı sunuyorum. Tek tek tüm bakanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. İlimizle ilgili ne zaman bir projeyi bakanlarımıza ve yetkililere arz etsek projelerle ilgili hiçbir kaynak sıkıntısı çekmediğimizi şu anda ifade etmek isterim. Görülen bu binalar eski parayla 20 trilyonluk yatırımlardır. Hepsinin parası şu anda İl Özel İdaresi’nde hazırdır. Müteahhitlerimiz bu konuda müsterih olsunlar. İnşaatları yaptıklarında hak edişlerini 2 gün dahi geçmeden alacaklardır. Bu arada bir başka teşekkürü de müteahhitlerimize etmek istiyorum. Bartınlı müteahhitlerimiz sağ olsunlar aldıkları bütün işleri, inşaat kalitesini en üst seviyede ve en kaliteli şeklinde yapıp bizlere teslim ediyorlar. Bu manada kendilerine teşekkür ediyorum. İnşaatların yapılmasındaki malzemelere kadar kaliteli ürünler sunan firmalarımıza da teşekkürlerimi sunuyorum. Size temin ediyorum ki Türkiye’de ocak ayı içerisinde planının ve ihale sürecinin yapıldığı başka bir il göremezsiniz. Bunu Bartın başarmıştır. Bu başarıda imzası olan arkadaşlarımı da kutluyorum.”
Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından temeller atıldı.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.