Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı

Dünya Yayın: 02.09.2023 12:12
Kaynak: İHA
Balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı

Denizlerde av yasağının 1 Eylül itibariyle sona ermesiyle balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı.

Denizlerde 15 Nisan itibariyle başlayan av yasağı sona erdi. Teknelerde bakım yapan ve ağlarını onaran balıkçılar 1 Eylül itibariyle sona eren av yasağı ile birlikte “Vira Bismillah” dedi. Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesi limanında düzenlenen Balıkçılık Av Dönemi Açılışı merasimine Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, Trabzon Milletvekilleri Vehbi Koç, Sibel Suiçmez, ilçe belediye liderleri ve balıkçılar katıldı.

Törende bir konuşma yapan Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, “Bölgemizin ve kentimizin balıkçılık manasında en değerli merkezlerinden bir tanesi olan Çarşıbaşı’nda olmaktan memnunluk duyuyorum. Bugün balıkçılık dönemini açmış olacağız. Balıkçılarımıza bol baht diliyorum. Yeni dönem iyi, bereketli olsun hepimiz için. Kesim temsilcilerimiz balıkçılığın gerek ülke, gerek kent iktisadı için ne derece değerli olduğunu ortaya koydular. Balıkçılık bölümü kentimiz için de güzel bir istihdam merkezi. Kafes balıkçılığı manasında da ileri noktalara giden bir kentimiz var. Yeni dönem kesimin tüm paydaşları için, kentimiz için ülkemiz için güzel olsun” dedi.

Vali Yıldırım: “Trabzon’da 6 bine yakın denizcimiz var”

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım ise yaptığı konuşmada, kentte binin üzerinde balıkçı teknesi olduğunu lisana getirerek, “Karadeniz insanı bir taraftan bu sıfatını bu denizden alıyor. Trabzon’umuzda binin üzerinde balıkçı teknemiz var. 6 bine yakın da denizcimiz var. Bunların hepsi bu denizden ekmeklerini kazanıyorlar. Bu derya aslında onların tarlaları. Bizim denizcilerimize düşen bir taraftan da ekolojik istikrarın sağlanmasıdır. Vilayetler ortasında vakit zaman bir grup badireler oluyor. Bu badirelerin vilayetlerin kendi hudutları içerisinde kalması en doğrusu. Balıklar tükenmez değil. Bu kaynak sonsuz değil. Balıkçılarımız ne kadar çok dikkat ederlerse bir dönem sonrasında o kadar bereketli dönem geçireceklerine inanıyorum. Trabzon’daki balıkçılarımızın problemlerini tek tek dinleyeceğiz. Balıkçı barınaklarının yetersizliğinde bahsedildi. Balıkçılarımızın daha yeterli bir dönem geçirebilmeleri için elimizden geleni yapacağız. El birliği ile çalışıp sorunlarımızı el birliği ile çözmeye uğraş edelim. Balık dönemimizin bereketli olmasını diliyorum” tabirlerini kullandı.

Açılış konuşmalarının akabinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehter grubunun gösterisinin akabinde kolbastı ve horon gösterisi yapıldı. Şovların akabinde yapılan dua ile balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Mehmet Can Aydın: “Buraya savaşmaya geldim”

Spor Yayın: 23.09.2023 00:36
Kaynak: İHA
Mehmet Can Aydın: “Buraya savaşmaya geldim”

Trabzonspor’un Alman takımı Schalke’den kiralık olarak takımına kattığı Mehmet Can Aydın, Trabzon’a savaşmaya ve formayı almaya geldiğini belirterek, kendisini Trabzonspor’a ilişkin his ettiğini söyledi.

Trendyol Üstün Lig’in 6. haftasında deplasmanda Hatayspor ile karşılaşacak Trabzonspor’da yeni transferlerden 21 yaşındaki sağ bek Mehmet Can Aydın, idman öncesi Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Trabzonspor’a savaşmaya ve formayı almaya geldiğini belirten Aydın, “Genç oyuncuyum, genç oyuncuların oynaması lazım. Larsen’de çok güzel bir oyuncu ancak buraya savaşmaya geldim. Formayı almaya geldim. Şu an düzgün gidiyor. İnşallah bu türlü devam edecek. Almanya’da futbol kalitesi çok yüksek lakin Türkiye’de son yıllarda yükseldi. Alanda çok fark hissetmiyoruz. Rakiplerimiz de çok âlâ. Beşiktaş’a karşı oynadık. Rebic benim tarafımda oynadı. Türkiye’de de kalite yükseldi, çok fark hissetmiyorum” dedi.

“Kendimi Trabzonspor’a ilişkin his ediyorum”

Kiralık olarak Trabzonspor’a geldiğini fakat kendisini Trabzonspor’a ilişkin hisettiğini belirten genç futbolcu, “Trabzonspor büyük bir kulüp, burada olmaktan çok memnunum. Elbette Trabzonspor isterse burada devam etmeyi düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

Teknik Yönetici Nenad Bjelica’nın Beşiktaş maçı sonrası kendisine sarılmasıyla ilgili olarak ise Mehmet Can Aydın, “Hocama minnettarım bana güvendiği ve talih verdiği için. Her şey uygun gidiyor. Âlâ oynuyoruz. Planlarımız düzgün gidiyor. Beşiktaş karşısında çok uygun maç çıkardık. Bu türlü çalışmaya devam etmemiz lazım” biçiminde konuştu.

“Schalke’de forvet oynuyordum”

Son iki dönemdir sağ bek oynadığını belirten 21 yaşındaki oyuncu, “Son iki dönemdir sağ bek oynuyorum. Schalke’de forvet oynuyordum. Her oyuncudan bir şeyler öğrenebilirsiniz. İdmanlarda da grup arkadaşım Larsen’den bir şeyler öğrenebilirim. Hocam bana nerede vazife verirse elimden gelen katkıyı vermeye çalışırım. Bir isim söyleyemem örnek aldığım lakin bir çok oyuncuya bakıyorum ve bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum” dedi.

Takıma katkı sağladığı için çok keyifli olduğunu tabir eden Mehmet Can, “Son haftalarda gruba çok uygun transferler yaptık ve uygun oynuyoruz. Çok güzel çalışıyoruz. Grup içinde Abdulkadir Ömür, Eren Elmalı ve Uğurcan Çakır’ı Ulusal Takım’dan tanıyordum. Trabzonspor süreci benim için güç olmadı, bana çok yardımcı oldular” formunda konuştu.

“Hayalim Ulusal Ekip için oynamak”

“Her Türk oyuncusunun hayali Ulusal Takım’da oynamaktır” diyen genç oyuncu, “Bunun için çalışmaya devam edeceğim. Benim işim şuan çalışmak. Benim de en büyük hayalim bir gün Ulusal Grup için oynamaktır” diye konuştu.

Edin Vısca’nın, saha için kendisine çok yardımcı olduğunu belirten Mehmet Can Aydın, “Bana çok yardımcı oluyor. Güzel bir ahenk yakaladık diyebilirim. Pepe de çok güzel bir oyuncu, onunla çok oynamadım. İdmanda da oynamadık. Onunla oynamak çok büyük bir gurur olabilir” tabirlerini kullandı.

Schalke’den geldiğini ve orada taraftarlarının tahminen de Almanya’nın bir numarası olduğunu vurgulayan Aydın, “Trabzonspor’un taraftarı öbür. Onlar bizi seviyor ve hürmet duyuyor. Biz de onları seviyoruz. Trabzonspor onlarsız olmaz, bizim için çok değerliler. İnşallah bu türlü devam ederiz” dedi.

Almanya’da en yeterli arkadaşlarının Trabzonlu olduğunu belirten Mehmet Can Aydın, “Ben sakinliği seven bir beşerim. İstanbul benim için güç olur. Ailem de burayı seviyor. Gelmek istiyorlar buraya. Burada futbol ve hayat benim için çok güzel” diyerek kelamlarını noktaladı.