Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bakan Eroğlu, 390 milyon lira değerindeki 20 tesisin temelini attı

Kastamonu Yayın: 30.03.2017 08:42
Bakan Eroğlu, 390 milyon lira değerindeki 20 tesisin temelini attı

KASTAMONU Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 390 milyon TL tutarındaki 20 tesisisin toplu temelini attı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kuzeykent Pazaryerinde düzenlenen Toplu Temel Atma Töreninde Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından inşa edilecek olan 390 milyon TL değerindeki toplam 20 tesisin temellerini attı. Bakan Eroğlu’nun temelini attığı tesislerin arasında DSİ 23. Bölge Müdürlüğü tarafından inşaa edilecek olan Kırık Barajı, Obrucak Sulaması, Hanönü Gökçeağaç Barajı ve Sulaması, Taşköprü Çay Barajı, Pınarbaşı Aşağısökü Barajı ve Sulaması, İhsangazi Sevindik Göleti ve Sulaması ile 10 adet taşkın koruma tesisi yer alıyor. “Kastamonu’nun 2050 yılına kadar içme suyu sorununu çözüyoruz” Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, temelini attıkları Kırık Barajı ile Kastamonu’nun 2050 yılına kadar içme suyu sorununu çözdüklerini belirterek, “Kırık Barajı, 14 milyon metreküp su ile şehrin 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşılayacak. 390 milyon TL yatırım bedelli tesislerle toplam 146 bin 270 dekar zirai arazi suya kavuşacak. 23 bin 790 dekar alanın sulama şebekesi kapalı basınçlı hale getirilerek, modern sulama sistemine dönüştürülecek. 48 milyon metreküp su depolanacak. Ayrıca 3 ilçe ve 10 yerleşim yeri taşkın zararlarından korunacak” dedi. “Kastamonu’ya son 5 yılda 864 milyon TL’lik 84 müjde kazandırdık” Bakan Eroğlu, 8 Haziran 2013, 19 Aralık 2015 ve 29 Haziran 2016 tarihlerinde Kastamonululara verdiği 736 milyon TL’lik 73 müjdeye ilave olarak 128 milyon lira yatırım bedeline sahip 11 müjde daha verdiklerini belirterek, “Böylece son 5 yılda Kastamonululara toplam 864 milyon TL yatırım bedelli 84 müjde vermiş olduk” dedi. Toplu temel atma törenin ardından Bakan Eroğlu, 20 aileye gelir getirici tür sertifikası ve 30 aileye de Orköy sertifikasını verdi. Ayrıca badem, ceviz, Türk fındığı, karaçam, sarıçam ve alıç fidan türlerinden oluşan toplam 4 bin adet fidanı da vatandaşlara ücretsiz dağıttı.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vezirköprü Sulama Barajı’nda ’kuraklık’ alarmı

Dünya Yayın: 17.07.2024 16:45
İhlas Haber Ajansı
Vezirköprü Sulama Barajı’nda ’kuraklık’ alarmı

Samsun’un Vezirköprü Sulama Barajı’nda kuraklık nedeniyle suyun kritik seviyeye indiğini belirten Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, “Çiftçimiz suyu idareli ve kontrollü kullanmalı” dedi.

Son yıllarda Türkiye’de ve Vezirköprü’de yaşanan kuraklığın git gide artığını belirten Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, “Ülkemizi ve özellikle ilçemizi etkileyen bir kuraklık yaşıyoruz. Bu kuraklıktan barajlarımızda nasibini aldı. Geçmiş yıllardaki verilere göre tam dolu olarak sulama sezonuna başlayan barajlarımız, bu yıl sezona yaklaşık yüzde 55 doluluk oranıyla girdi. Üstüne bir de nisan yağmurlarının yağmaması nedeniyle çiftçimiz hububat sulamaları yapılınca barajlarımızdaki su kritik seviyeye indi” diye konuştu.

Açıklamalarına devam eden Kaya, “Bu kuraklık sorununun önüne geçebilmek için, tüm çiftçilerimizin suyu idareli ve kontrollü kullanmaları, ayrıca sulamasını düzenli olarak takip ederek suyu israf etmemesi gerekiyor. Kalan suyun son derece dikkatli ve bilinçli kullanılması artık zaruridir” şeklinde konuştu.

Paylaş: