Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Atakum’da ’ek bütçe’ hususu komiteye havale edildi

Ekonomi Yayın: 06.09.2023 08:48
Kaynak: İHA

Samsun Atakum Belediye Meclisi toplantısında daha evvel reddedilen ’ek bütçe’ unsuru, tekrar görüşülmek üzere oybirliği ile kurula havale edildi.

Samsun’un Atakum Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısı’nın 1. Birleşimi belediyenin Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplam 7 hususun görüşüldüğü meclis toplantısında birinci gündem hususu “Ek bütçenin reddine dair kararın yine görüşülmesi” ile ilgili teklifi oldu. Atakum Belediye Lideri Cemil Deveci başkanlığında yapılan toplantıda vakit zaman ortam gerildi.

Meclisin açılışında konuşan Lider Cemil Deveci, “Samsun ve ilçeleri daha evvel olduğu üzere yaşanan selden yeniden olumsuz etkilendi. Atakum’da 200’e yakın iş yeri ve konut etkilendi. Cağaloğlu Bulvarı’nın yer berbatın altındaki konutlar ve iş yerleri ziyan gördü. Meskenlerde karyola düzeyinde sular birikti. Geçen ki sellerde de tıpkı şeyler yaşandı. O vakit nasıl engellenebilir diye inceledim. Bunların birçoklarına iskan vermişiz, vermediklerimizi de tespit ettirmeye çalışıyorum. Birebir göremediklerimizle ilgili çok bilgi yok. Fakat iskan vermişiz ve müteahhidin mülkiyetindeyse aslında iskanı iptal etme imkanı var” dedi.

“Ek bütçenin mecliste reddedilmesinin diğer meseleler oluşturacağı için yine görüşme işine başvurduk”

Reddedilen ek bütçe teklifinin tekrar görüşülmesi için meclise getirdiklerini tabir eden Lider Deveci, “Ek bütçe asıl bütçenin adabına uygun olarak yapılıyor. Harika şartlarda ek bütçe düzenleniyor. Olağanda o yıl harcanacak bütçe yılbaşında düzenlemesi gerekir. Ülkemiz ve diğer ülkelerde buna misal fevkalâde süreç yaşanıyor. Bu yüzden ek bütçe yoluna gidiliyor. Ek bütçenin mecliste reddedilmesinin öbür sıkıntılar oluşturacağı için tekrar görüşme işine başvurduk. Mecliste bu mevzuyu aşalım istiyorum. Cumhurbaşkanlığı bütçesinde bir karar var. Cumhurbaşkanlığı hükümet bütçesi daha evvel reddedildi, evvelden bu türlü olunca da hükümet düşmüş oluyordu. Artık düşmüyor, değişti. TBMM’nin hükümeti denetleme yetkilerinden en büyüğü bütçe onayıydı. Diyelim ki reddedildi ya onaylanmadı. Onda da Cumhurbaşkanlığı bütçesinde bir evvelki yılın bütçesini resen kullanıma veriyor. Onu da inceledim. Kimi belediyeler, o yola başvuran 1-2 belediye de var. Ben bu yollara başvurulmasın diye ek bütçe görüşmesini mecliste çözelim istedim” diye konuştu.

“Atakum bütçesiz kaldı”

İYİ Parti kümesinden yapılan, “Reddedilen bütçe teklifi bir daha meclis gündemine getirilemez, ısrar edilemez” konusuna da açıklık getiren Cemil Deveci, “Sizin bahsettiğiniz unsurlar, ‘Bu husus tekrar görüşülmek üzere meclisin huzuruna getirilemez’ değil. Bu bir ısrar hususu değil. Tekrar görüşmek üzere meclise getiriyorum. Harika bir süreç var. Atakum Belediyesi öteki belediyelerde olduğu üzere bütçesiz kaldı. Bu bütçe 2022 yılındaki Ağustos ayının bilgileriyle yapıldı. O datalarla 2023 yılı bütçeleri oluşturulmaya çalışıldı. O günkü temel alınan sayılar ile bugünkü sayılar ortasında 6-7 kat fark var. Bu evvelden öngörülen bir şey değil. Bunu kanun koyucunun öngörmemiş olması burada bir boşluğun olduğu manasına gelmez. Boşluğu hukuk doldurur. Danıştay doldurmuş. Yorum tekniği ile doldurur. Şayet bir kamu kuruluşu bütçesiz kalacaksa onun ismi da ek bütçe değil, ‘bütçe’dir” formunda konuştu.

AK Parti kümesinden yapılan, “Bugün oylamayalım, komitede görüşelim” talebini de kabul eden Atakum Belediye Lideri Cemil Deveci, “Atakum Belediyesi birinci sefer ek bütçe getirmiyor. 2 yıldır ülkede tüm kamu kurumları ek bütçe yapıyor. Mecburilik ve inanılmaz şartlardan yapıyor. Beceremediği, kestirim etmediği ya da yetmediği yahut memurlar uygun bütçe hazırlayamadığı için değil, öngörülemediği için ek bütçe yapıyor. Bunun ismi harikulâde şartlardır. Fevkalâde şartlarda hukukun, kanunun yazmadığını yargı mercileri, yorumcuları kamu faydasına yorumlarlar. Bu bir hukuk metnidir. Bunu herkes bilmek zorundadır. Ek bütçe unsurunun komiteye havalesini istiyorsunuz. ‘Ben bu mevzuda samimiyim, burada siyaset yapmıyorum, bu belediyeyi bütçesiz bırakmak’ diyorsa 1 hafta sonra karar çıksın. O yüzden de unsurun tekrar görüşülmek üzere komiteye havalesini oylara sunuyum” sözlerini kullandı.

Maddenin kurula havalesi, oybirliği ile kabul edildi. Öbür 6 unsur de daha kapsamlı incelenmek üzere ilgili kurullara havale edildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Karabük’te Sokak Ortasında Darp

Manşet Yayın: 03.12.2023 17:31
Karabük’te Sokak Ortasında Darp

Karabük’te arkadaşı ile caddede yürüdüğü sırada baba ve oğlunun saldırısı sonrası yüzü kanlar içinde kalan genç, ayakkabı dükkanına sığındı. Yaşanan saldırı anları ise güvenlik kamerasına yansıdı.
Olay, Kemal Güneş Caddesi’nde meydana geldi. Cadde üzerinde arkadaşı ile birlikte yürüyen Ekrem Can Y. isimli genç, bu sırada arkalarından gelen baba ve oğlunun saldırısına uğradı. Peş peşe yüzüne aldığı yumruklar sonucu neye uğradığını şaşıran gencin yüzü kanlar içinde kalırken, cadde üzerindeki ayakkabı satışı yapılan bir dükkana sığındı. Bu sırada dayak yiyen gencin yanındaki arkadaşı ise saldıran şahsın babasını engellemeye çalışırken, yumrukların hedefi oldu. Vatandaşların meraklı bakışları arasında yaşanan olayda baba ve oğlu olay yerinden uzaklaşırken, yüzüne aldığı yumruklar sonucu kaşı yarılan genç olay yerine çağrılan ambulansla Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. (İHA)

AW090487 02 scaled