Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“Astoria Grande” kruvaziyeri Rus yolcuları ile Trabzon’a demirledi

Ekonomi Yayın: 07.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
“Astoria Grande” kruvaziyeri Rus yolcuları ile Trabzon’a demirledi

Astoria Grande isimli kruvaziyer gemisi Trabzon’a demirledi. Kentin tarihi mekanlarını gezmek ve alışveriş yapmak için gemiden inen yolcuları Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri karşıladı. Kentteki sağlık turizminin geliştirilmesi için turistlere sağlık hizmetlerinin anlatıldığı karekodlu broşürler verildi.

Rusya’nın Soçi kentinden hareket eden 193 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğindeki 11 katlı “Astoria Grande” adlı kruvaziyer, Trabzon Limanı’na geldi. 788 yolcu ve 433 kişilik mürettebatıyla bu sabah saatlerinden kente gelen gemide işlemleri tamamlanan turistler, Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından karşılandı. Liman çıkışında kurulan stantta kentteki sağlık hizmetleri tanıtılırken, karekodlu broşürlerin verildiği stantta turistler ilgi gösterdi.

Trabzon’da sağlık turizminin geliştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, “Trabzon’da kruvaziyer gemi seferleri başladı. Bundan sonraki süreçte ilimizdeki sağlık yatırımlarını ve hizmetlerini tanıtabilmek adına limanda bir stantla birlikte sağlık altyapımızı tanıtmaya gayreti içerisinde olacağız. Gelen turistlerimiz ilimizdeki sağlık altyapımızı görecekler, anlattıklarımızla birlikte kafaların hizmet almayla ilgili bir süreç olursa bizi tercih etmiş olacaklar. Amacımız Trabzon’da sağlık turizmi daha ilerilere taşımak. Bu anlamda hem uluslararası arenada ziyaretlerimizi yaparak hem uçakla gelen misafirlerimize şimdi de deniz yoluyla gelen misafirlerimize kentimizi tanıtarak yol alma gayreti içerisindeyiz. İnşallah hem şehrimizden memnun kalacaklar hem de sağlık altyapımız ile ilgili bir bilgi sahibi olacaklar” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan ise, sağlık turizmi anlamında yapılan çalışmaların Trabzon’a değer katacağını dile getirerek “Kruvaziyer turizmi tekrar başlamış durumda. Turizm çeşitliliği anlamında bizim için çok anlamlı. Sağlık turizminin tanıtılmasına yönelik çalışmalarımız sürmekte. Gelen yolcularımızı daha detaylı bilgilendirmek için burada tanıtıcı bir faaliyet sürdürüyoruz. İnşallah bu çalışmalar Trabzon’a katma değer katacaktır” ifadelerini kullandı.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngiltere’den Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarına “tecavüz” uyarısı 2023’te 42 cinsel saldırı yaşandı

Gündem Yayın: 25.06.2024 19:25
İngiltere’den Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarına “tecavüz” uyarısı 2023’te 42 cinsel saldırı yaşandı

Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarına yönelik uyarılarını güncelleyen İngiltere Dışişleri Bakanlığı, ülkede 2023’te tecavüz dahil 42 cinsel saldırı vakasının yaşandığını belirterek dikkatli olunmasını istedi.

İNGİLTERE UYARI LİSTESİNİ GÜNCELLEDİ

İngiltere Dışişleri Bakanlığı (UK Foreign, Commonwealth & Development Office), Türkiye’ye seyahat edeceklere yönelik tavsiyelerini güncelledi. Bakanlığın açıkladığı uyarılar arasında ilginç bir madde yer aldı.

“TÜRKİYE’DE GEÇEN YIL 40’TAN FAZLA CİNSEL SALDIRI VAKASI YAŞANDI”

Geçen yıl yaz tatili döneminde Türkiye’de tecavüz dahil olmak üzere 40’tan fazla cinsel saldırı bildirildiği uyarısının yapıldığı güncellemede, “Vakaların çoğu yaz tatili döneminde kıyıdaki turistik bölgelerde meydana geldi” ifadelerine yer verildi. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Suçlar, otel ve spa çalışanları dahil olmak üzere mağdurun gündüz tanıştığı biri tarafından gece işlendi. Ayrıca tuvalete tek başına giden küçüklere yönelik cinsel saldırılar da yaşandı. Bu durumlarda ekstra dikkatli olun.” denildi.

“DİKKATLİ OLUN”

İngiltereli gezginlere, Türkiye’deyken “her zaman çevrenizden haberdar olmaları, yerel basında çıkan haberleri takip etmeleri ve yerel yetkililerin tavsiyelerine uymaları” tavsiyesinde bulunuldu.

“ŞIRNAK VE HAKKARİ’YE SEYAHAT ETMEYİN”

Türkiye genelinde terörizm, siyasi durum, suçlar, yasalar ve kültürel farklılıklar, açık hava faaliyetleri ve macera turizmi, ulaşım riskleri, aşırı hava durumu ve doğal afetler başlıklarında güvenlik uyarısı yapan, Londra, son güncellemeyi suçlar başlığı altında yaptı. Türkiye- Suriye sınırı, Şırnak ve Hakkari’ye seyahat edilmemesini tavsiyesini korudu.