Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

ASIRLIK BİR PARTİNİN İÇLER ACISI HALİ !

Köşe Yazıları Yayın: 26.07.2023 10:26
ASIRLIK BİR PARTİNİN İÇLER ACISI HALİ !

Rahmetli Ecevit, CHP’yi tanımlarken, “Cumhuriyet Halk Partisi Misak-ı Milli’den ve Kuva-yi Milliye’den doğmuş bir partidir. Yani Türkiye’nin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü korumak için and içenlerin kurdukları bir partidir.” demişti.

Bu günleri işaret eden o tarihi konuşmasında şöyle devam etmişti;

“Güneydoğu’da biraz daha fazla oy almak için bu isimlerin Meclis’e taşınması görevini üstlenemez. Bu tarz bir işbirliğinde bulunanlar asla CHP’nin mirasçısı olamaz.”

Karaoğlan partinin bugünlerini görmüş ve ta o zaman uyarmış!

Bu hatırlatmadan sonra, CHP nin 1 asırlık tarihine  bir göz atalım, sonra devam edelim.

CHP, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştu. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı. 1927 yılında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmişti. 1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek Partinin ilkeleri altıya çıkarıldı. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir.

CHP, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliği sağlayan Partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa etmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesi CHP döneminde gerçekleşti.

İsmet Paşa sonrasında, Ecevit döneminde CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde “ortanın solu”nda konumlandırdı. İdeolojisini “demokratik sol” kavramıyla tanımlamıştı.

Günümüz CHP sinin ideolojisi ne ? Bilen var mı?

Baykal sonrası tartışmalı bir şekilde CHP nin liderlik koltuğuna oturan ve girdiği tüm seçimleri kaybeden Kılıçdaroğlu

bugün istenmeyen adam.

Neden?

☆ Liderlik koltuğuna oturduktan sonra, partide ne kadar ulusalcı, Atatürkçü isim varsa hepsini bir şekilde uzaklaştırdı.

☆ CHP seçmeninin tepkisini çeken isimleri partiye doldurdu.

☆ Halkta karşılığı olmayan, oyları %1 bile o

etmeyen partileri seçimi kazanmak uğruna meclise taşıdı.

☆ Terör örgütü lideri Duran Kalkan, “Seçimlerde CHP yi destekliyoruz” dediğinde, çıkıp gür bir sesle ” Sen kimsin , senin desteğine CHP nin ihtiyacı yok, haddini bil diyemedi.

☆ Türkiye düşmanlarına, emperyalist güçlere karşı net bir tavır koyamadı.

☆ Daha seçimin sonucu belli olmadan bol keseden Cumhur Başkanlığı yardımcılıklarını dağıttı. Hatta, basına servis edilen video’da; İmamoğlu ve Yavaş’la birbirlerine, Sn. Cumhurbaşkanım, Sn. Cumhurbaşkanı Yardımcım diye hitap ederek alay konusu oldular.

Trakyada bir seçim gezisinde, vatandaşın biri, Sn. Genel Başkan CHP nin 6 okundaki ilkelerini sayabilir misiniz? diye sormuştu. Korumaları adamı provokatör diye uzaklaştırmaya çalışırken, bozuk kaset gibi, şüphen mi var, şüphen mi var diye takıldı kaldı. Oysa ki, bak kardeşim ne amaçla sordun bilmiyorum ama sayayım da bilmiyorsan sende öğren  diyerek takır takır saymalıydı!

Pandemi döneminde, virüse çare olarak, kıraathanelerde her oyunda yeni bir iskambil destesi açılması fikri de muhteşemdi!

Yine, bir konuşmasında her muhtara bir özel kalem müdürü vererek işsizliği ortadan kaldıracağını iddia etmişti. Belli ki, danışmanlarından biri yanıltmış beyefendiyi. Hesap uzmanı olduğunu iddia ediyor. İnsan sorgulamaz mı? Türkiye de 50 bin civarında muhtarlık var oysaki işsiz sayısı milyonlarca.

Ülkenin ekonomi, yoksulluk, işsizlik gibi onca sorunu varken neredeyse tüm TV kanallarında tek konu CHP. Günlerdir zoom toplantısını kimin sızdırdığı konuşuluyor. Şimdi  de çıkmış; CHP ‘nin ilkelerine bağlı  geçmişi temiz biri çıkarsa genel başkanlığı bırakacağını söylüyor!  CHP ilkelerine bağlı olmayan, geçmişi karanlık isimlerin partide ne işi var? İlkelere bağlı geçmişi temiz tek isim sen misin?

Kanaat Önderleri Toplantısı için Safranbolu’ya geldiğinde, kendisine; “Millet CHP nin ülkeyi yönetebileceğine inanmıyor. Önce milleti buna ikna etmelisiniz. İktidarla kısır tartışmalara girmek yerine, siz halka sadece projelerinizi anlatın. Kağıt üzerinde kulağa çok hoş gelen projeleriniz var. Bunların pratikte nasıl hayata geçirileceğine milleti inandırmalısınız. CHP nin Ekonomide, eğitimde, üretimde, tarımda, dış poltikada projeleri nelerdir bilmek istiyoruz”  demiştim. Partideki ulusalcıları, Atatürkçüleri bir şekilde uzaklaştırdığını bunun CHP ye gönül vermiş seçmeni küstürdüğünü de vurgulamıştım. Yanıt bile vermemiş, sadece önündeki kağıda not almıştı.

Ben başka bir işim olduğu için toplantıyı erken terketmiştim. Bilmiyorum, belki tüm eleştirilere toplantı sonunda topluca yanıt vermiştir.

Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy CHP den meclise girdiği daha ilk günlerde teşhisi koymuş, yazılı ve sözlü olarak genel başkanını uyarmıştı. Uyarıları dikkate alınmadığı gibi yanıt vermeye bile tenezzül edilmedi. Haklı eleştirileri nedeniyle yönetim tarafından dışlanan Sn. Aksoy partisinden ayrılmak zorunda kaldı.

Karabük kamuoyunda, CHP seçmeni tarafından haksız ve çok sert eleştirilere maruz kaldı. Partide kalmalı mücadelesini parti içinde vermeliydi diyenler oldu. Ne Partisi? Parti mi kalmış ortada?

İşgal edilmiş, ele geçirilmiş bir partide tek başına ne yapabilirdi.

Diğerleri gibi, sesini çıkarmayıp, liderine yalakalık yapsaydı belki bir dönem daha vekilliği garanti idi.

Bugün geldiğimiz noktada Sn. Aksoy’un ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gördük.

Kurucu değerlerinden uzaklaşmış, iktidara alternatif olamayan, en sert muhalefeti yapması gereken bir dönemde, parti içi çekişmelerle uğraşan bir CHP.

Bak! emekliler kan ağlıyor. Enflasyon, hayat pahalılığı yoksulluk, işsizlik almış başını gidiyor. Ülkenin ana muhalefet partisi olarak; ne yaptınız? Birkaç cılız söylem dışında, sesiniz bile çıkmıyor. İktidarı zangır zangır sallamalıydınız.

AKP’ nin 21 yıldır iktidarda kalmasının nedeni CHP nin muhalefet partisi olmaktan kurtulamıyor olmasıdır. Aslında muhalefet partisi olduğu bile tartışılır. Muhalefet böyle mi yapılır?

Muhalefeti sağlam yaparsan iktidar olursun!

Bireysel çabalarıyla çok sıkı muhalefet yapan CHP li vekiller tabii ki, var. Bunlardan biri de Karabük Millet Vekili Sn. Cevdet Akay Sn. Akay’ı çok başarılı buluyorum. Bir dakika boş durmuyor. Yazılı ve görsel basını  iyi kullanıyor. Akay gibi isimlere partide çok ihtiyaç var.

CHP’yi yeniden yapılandırmak Türkiye’nin sorunlarını aşması için bir ön koşuldur. Bunun için de,  bir asır önceki Kuva-yi milliye ruhu gerekiyor. Kişisel menfaat ve hırslarının peşinde koşan ruhsuzlarla olmaz bu iş!

Dost acı söylermiş.Tablo maalesef bu.

 

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ekonomi Yayın: 22.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da hür piyasada fındık fiyatları 100 lira düzeyine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa süratli bir halde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta birtakım noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da hür piyasada fiyatlar 100 lira düzeylerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş süratli bir biçimde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında özgür piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın müddettir fındık pazara iniyor, hür piyasa süratli bir biçimde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta kimi noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize bilhassa hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ formunda açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, muhtaçlığı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira düzeylerinde olan fındık fiyatları süratli bir halde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin öbür ülkelere nazaran çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında nitekim ülkemizde üretilen fındığa da önemli bir talep var. Fındık çok kıymetli bir ihracat eseri. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan çabucak sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” sözlerine yer verdi.

“Verim ve kaliteyi arttırmamız lazım”

Serbest piyasada oluşan fiyatların 2024 yılı dönemini da olumlu istikamette etkileyeceğini aktaran Soydan, “Talebin ağır olduğu Türk fındığının yerini öbür bir ülkenin fındığının dolduramayacağını açıkça görüyoruz. Onun şuan oluşan fiyatların, gelecek dönem daha da âlâ olacağını düşünüyoruz. Bizim de fındığımıza en düzgün formda bakarak, randıman ve kaliteyi arttırmamız lazım” biçiminde konuştu.

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa yeterli üzere lakin ileride daha güzel olacak üzere. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton eserimiz olur” biçiminde konuştu.

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de kimi manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını tabir etti.