Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Artvin’de tekne ile baraj gölünde yapılan tipler hayvanat bahçesi tiplerini aratmıyor

Dünya Yayın: 19.09.2023 16:00
Kaynak: İHA

Artvin’de Çoruh ırmağı ve Borçka Baraj Gölü havazasında düzenlenen tekne tipleri hayvanat bahçesi çeşitlerini aratmıyor. Seyahat maksatlı düzenlenen tekne çeşitlerinde yolcular göl ve ırmak kıyısında doğal ortamlarında bazen ayı, bazen yaban keçisi bazen de domuz ve çakal görme imkanı buluyor.

Artvin Valiliği tarafından yürütülen Çoruh İskeleleri Projesi kapsamında gerçekleştirilen Kalededibi İskelesi ve İbrikli İskele Toplumsal Tesisleri’nden kalkan tekneler Borçka barajı ve Çoruh havzası doğrultusunda seyahat ediyor. Seyahat maksatlı düzenlenen tekne çeşitlerinde yolcuların en çok ilgisini ise baraj gölü ve ırmak kıyısında gördükleri yaban hayvanları çekiyor. Hatila vadisi ve etrafında yaşayan yaban hayvanları su içmek için Çoruh ırmağına iniyor. Bu nedenle tekne cinslerinde yolcular sıkça, ayı, yaban keçisi, çakal ve domuz görebiliyor.

Görüntülerin toplumsal medyada yayılmasıyla tekne tiplerine ilgi artarken, yaz mevsimlerinde düzenlenen tekne çeşitlerinde tekne kaptanı Giray Morgül, yaban hayatı tekne çeşitlerinde yoğunluğa neden olduğunu söyledi. Turizm tesisi çalışanı Kamuran Tanıyan ise yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 3 yıldır halkımıza ve turistlere hizmet veriyoruz. Tekne tipleri esnasında yaban hayvanlarını görebiliyor ve görüntüleyebiliyoruz. Bilhassa Hatila vadisi ve bu bölgede yaban hayvanları su içmeye yada avlanmaya geldiği vakit tekne tiplerine denk gelebiliyor. Bu sayede tekne cinslerine ilgi artmaya başladı. Bazen ayı ailesi, bazen karaca, bazen de domuz denk geliyor” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Elbistan’da 4,0 büyüklüğünde deprem

Türkiye Yayın: 28.09.2023 10:18
Elbistan’da 4,0 büyüklüğünde deprem

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verdiği bilgiye göre, Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 09.18’de meydana gelen depremin derinliği 14 kilometre olarak ölçüldü.