Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Arafat hazırlıkları tamamlanıyor

Dünya Yayın: 22.06.2023 13:55
Arafat hazırlıkları tamamlanıyor

Arafat Vakfesi’nde sıcak havadan bunalan 3 milyon hacı adayı fıskiyelerden püskürtülen su ile serinleyecek.

Zilhicce ayının bu sene Haziran sonuna denk gelmesi, Arafat Vakfesi’nin yılın en sıcak günlerinde yapılacağını gösteriyor. Mekke-i Mükerreme’de gündüz hava sıcaklığı ortalaması bu hafta 43 dereceyi geçti. Arafat Vakfesi’nde hacı adaylarının baygınlık geçirmemesi için yürüyüş yolları üzerinde yüzlerce su zerreciği püskürten fıskiyelerin faal hale getirildiği gözlendi. Kentteki aşırı sıcaklar nedeniyle aşırı ısınan cep telefonları ile çekim dahi yapılamıyor.

97119 aw920090 01

Hacı adayları 27 Haziran Salı günü gerçekleşecek Arafat Vakfesi öncesinde akın akın Cebel-i Rahme’yi ziyaret ediyorlar. Bu sene inşaat çalışmaları sebebiyle, Hazreti Adem ile Hazreti Havva cennetten çıkarıldıktan sonra geldikleri, dünyada buluştukları yer olarak rivayet edilen Arafat’taki Rahmet Tepesi’ni vakfe öncesi yüz binlerce hacı adayı görmeye geliyor. Bu sene yoğun hazırlıklar sebebiyle ziyaretçilerin, vakfe öncesi çıkmalarına müsaade edilmeyen Cebel-i Rahme’yi ancak 100 metre uzaktan görebiliyor.

Her ülkenin kendilerine ait bölgelerde kurdurulan büyük çadırlar bakımdan geçirildi. Devlete ait birimlerin cihazları kontrol edilirken, su fıskiyeleri de test maksatlı çalıştırılıyor. Arafat’ta yeni yapılan büyük tuvaletler ve abdesthaneler de bu sene devreye alınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı da, geçen sene olduğu gibi bu sene de Arafat’ta Türk hacılarına yatak, yastık ve pike verecek.

Arafat’a intikaller Terviye günü olan 26 Haziran Pazartesi günü öğleden sonra başlayacak.

Mekke’de yaşlı hacı adaylarının gündüz saatlerinde dışarıya çıkmaması tavsiye ediliyor. Bu sene yine Türk hacılarına tahsisli özel yoldan otobüslerle kafileler Arafat’a çıkacak. (İHA)


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kamyonetin çarpıp savurduğu araç 2 sağlık çalışanı yayanın üzerine devrildi: Kaza anı kamerada

Gündem Yayın: 17.07.2024 16:22
İhlas Haber Ajansı
Kamyonetin çarpıp savurduğu araç 2 sağlık çalışanı yayanın üzerine devrildi: Kaza anı kamerada

Samsun’da kamyonetin çarptığı hafif ticari araç savrularak yaya 2 hemşirenin üzerine devrildi. Hemşireler ölümden dönerken, kaza anı ise güvenlik kamerasına yansıdı.

Kaza, Samsun’un Tekkeköy ilçesi 19 Mayıs Sanayi Sitesi Suoğlu Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Mehmet Mocuk yönetimindeki nakliyat firmasına ait 55 AAY 703 plakalı kamyonet, Ömer Tanrıkulu’nun kullandığı 55 AOE 599 plakalı hafif ticari araca yandan çarptı. Kazada savrulan hafif ticari araç yaya olarak yürüyen hemşireler Seydi Mertcan Barçin (28) ve Ömer Faruk Akkan’a (30) çarptı. Kazada sağlık çalışanları ile hafif ticari aracın sürücüsü yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gazi Devlet Hastanesi ve özel bir hastaneye kaldırıldı.

Kazada yaralanan 2 yayanın Çarşamba Devlet Hastanesinde hemşire olarak görev yaptığı ve nöbet çıkışı evlerine giderken kaza geçirdikleri öğrenildi. Yaralılardan hemşire Seydi Mertcan Barçin’in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Kaza anı ise bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından anbean görüntülendi.

Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.