Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Antik tiyatroda heyecanlandıran buluş

Kültür Sanat Yayın: 22.09.2023 20:24
İhlas Haber Ajansı

“Batı Karadeniz’in Efes’i” olarak bilinen Konuralp Antik Kenti’nde yapılan hafriyatlarda Makedonya Hükümdarı Büyük İskender’e ilişkin bir heykel başı bulundu.

Düzce Belediyesi’nin uyumunda hafriyat çalışmalarının sürdüğü Konuralp Prusias isim Hypium Antik Kenti’nde tiyatro alanının üst kısmında toprak içinde bir yapı olduğunu fark eden arkeologlar, yapılan hafriyatta heykel başı buldu. Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Konuralp Müzesi’ne haber veren arkeologlar, heykel başını incelenmek üzere Konuralp Müzesi’ne gönderdi. Tarih uzmanları ile Hafriyatlar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı’nın istişareleri sonucunda bulunan heykel başının Makedonya Hükümdarı Büyük İskender’e ilişkin olduğu belirlendi.

Büyük İskender tasvirleri ile birebir aynı

Konuralp Müzesi’nden yapılan açıklamada, “Düzce merkeze bağlı Terzialiler Mahallesi’nde yer alan Konuralp Müze Müdürlüğü’nce hafriyat başkanlığı yapılan ve Düzce Belediyesi’nden personel ve materyal takviyesi ile devam eden Prusias İsim Hypium Antik Tiyatro hafriyatı sırasında ortaya çıkarılan M.S. 2’nci yüzyıla tarihlenen 23 cm (baştan-boyna kadar) ölçülerinde İskender başı bulunmuştur. Mermerden yapılan derin ve üst gerçek bakan gözler, göz bebeğinde matkap izleri, dişlerini pek ortaya çıkarmayan hafif açık ağzı ile tasvir edilmiştir. İki yana atılmış boyna kadar uzun kıvırcık saç modeli ve alnının ortasında geriye ve yanlara yanlışsız ayrılan iki tutam saçı (Anastoli) bir aslanın yelesi üzeredir. Bu tasvir Büyük İskender’e has bir saç tipidir” denildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

SİYASETE “İYİ” GELMEDİ…

Manşet Yayın: 21.02.2024 13:12
SİYASETE “İYİ” GELMEDİ…

Türk siyasetinin denge aradığı siyasi arenada, geçmişte milliyetçi ve sağ siyaset bulvarında politika yapan Meral Akşener, Türk siyasetine “İyi” getirmek üzere muhaliflerle harekete geçmişti..

2017 anayasa değişikliği referandumu sonrasında, muhalifler yeni bir merkezci siyasi parti kurmak için Akşener liderliğinde, 2017 sonunda  İYİ Parti’yi kurdular.

Kurucu üye listesinde ağırlıklı olarak MHP ve ülkücü kökenli kimseler bulunsa da Refah Partisi, Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi ve Demokratik Sol Parti’de görev yapmış kişilerin de aldığı İyi Parti, Türk siyaseti içi yeni bir nefes olarak görülmüştü..

Kısa sürede, daha önce başka partilerden seçilmiş beş milletvekili ile genel seçimler öncesinde CHP’den 15 milletvekili daha İyi Partiye geçerek, Cumhurbaşkanı adayı çıkarabilecek meclis grubu oluşturulması sağlandı..

İYİ Parti, ilk katıldığı 2018 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile birlikte Millet İttifakını kurdu ve %9,96 oy ile TBMM’de 43 milletvekili kazandı.

2019 yerel seçimlerinde, CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı, muhalefete yıllar sonra ilk büyük seçim başarısını kazandırdı…

Başkent Ankara ile en büyük şehri İstanbul dahil olmak üzere metropol bölgelerinde, iktidar partilerinin yönettiği yerel yönetimleri kazandı..

CHP, İP, DP, SP’den oluşan Millet İttifakına, DEVA ve Gelecek Partisinin de katılmasıyla güçlenen Altılı Masa, Güçlendirilmiş Parlementer Sistem Sloganıyla 2023 genel seçimleri için seçmenlerde büyük beklenti oluşturmuştu…

Millet İttifakı, adaylık sürecini iyi yönetemediği için, seçmende karşılığı olan adaylar yerine başka adaylara yöneldi..

İttifak liderleri de, kamuoyu ve ittifak görüşü yerine şahsi fikirlerinde ısrar edince, seçimi garantiye alacak aday yerine başka adayda karar kılındı..

İyi Parti Lideri Akşener’in aday belirleme sırasında masayı terkedip dönme sürecinde değişen siyaset, aday isminde de değişikliğe yol açtı..

Millet ittifakı adayının CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu olması, Cumhur ittifakı liderleri ve partilerinde adeda coşkuyla karşılandı..

Seçimin ilk turunu Cumhur İttifakı adayı Erdoğan önde, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu ikinci tamamladı..

İkinci turda, adaylardan Sinan Oğan’ın da Cumhur ittifakı tarafında yer almasıyla güçlenen Cumhur İttifakı, Erdoğanı yeniden Cumhurbaşkanlığına taşıdı..

Muhalefet yerel seçimlerle yakaladığı başarıyı genel seçimlerde sürdürebilmek için, ilk olarak Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarını aday olarak kamuoyuna sundu…

Siyaset meydanında büyük kabul gören İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığına yeşil ışık yakmayan Millet ittifakının, siyaseti iyi okuyamaması, genel seçimlerin kaybedilmesinde en büyük etken oldu..

İttifak partilerinin yaptıkları açıklamalar, ittifakı dağıtırken, yerel seçimler için ittifak partilerinin kendi adaylarıyla seçime katılma açıklamaları ise muhalefetin zayıflamasına yol açarken, Cumhur İttifakına muhalefet desteği getirdi..

Sağ siyasetin büyük umut beklediği, Akşener liderliğindeki İyi Parti, siyesetteki istikrarını sürdüremeyince, tavandan tabana istifalarla siyasi kayıplar yaşamaya devam ediyor…

Yerel seçimler için kendi adayları ile yarışta ısrar eden İyi Parti Lideri Akşener’in bu ısrarı, Cumhur İttifakına destek olarak yorumlanmakta…

İstifalara rağmen, il ve ilçe belediye başkan adaylarını açıklayarak adeta tek başına siyasete meydan okuyan Akşener’in, bu çıkışlarının seçim sonuçlarına olumlu etki yapma ihtimali oldukça zayıf…

İyi partinin dalından, her gün bir yaprak dökülürken, yerel seçimler, Akşener’in siyasi hayatının dönüm noktası olacak..

Kısaca Akşener, İyi Partiyle siyasete iyiyi getiremedi..

Düşünce ve görüşlerin ışık olması dileğiyle…