Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Amasya’da meslek liselilere simülatörlü elektrikli araç bakım eğitimi

Eğitim Yayın: 22.02.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı
Amasya’da meslek liselilere simülatörlü elektrikli araç bakım eğitimi

Amasya’da çevre dostu elektrikli araçların bakımı konusunda meslek lisesi öğrencileri ile özel servis çalışanlarına yönelik simülatörlü eğitim düzenlendi.

Amasya Milli Eğitim Müdürlüğü, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Amasya’da elektrikli araç ustası yetiştirme projesini hayata geçirdi. Şehit Gültekin Tırpan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi motor bölümü öğrencilerinin yanı sıra şehirdeki özel araç servisi çalışanları da projenin ilk etabı olan eğitime katıldı.

Elektrikli taşıt bileşenlerinin tamamının bulunduğunu simülatörü kullanan kursiyerler sanal ortamda bakım yapabilme deneyimi yaşadı. 21 kursiyer edindikleri bilgileri Türkiye’nin yerli otomobili Togg ile pekiştirme fırsatı da buldu.

Elektrikli araçların bakımı alanında önemli oranda nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyulduğunu belirten Amasya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, Şehit Gültekin Tırpan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde elektrikli araç bakım ve onarımı atölyesini kurmayı hedeflediklerini açıkladı. Yeni nesil eğitim teknolojileriyle mesleki eğitimin kalitesini artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Türkmen, “Amacımız çocuklarımızın güncel teknolojiyi yakalamalarının yanı sıra gelecekle ilgili hayallerini güçlendirmektir” dedi.

Özel bir araç bakım servisinde çalışan Reşat Batur da, “Herhangi bir arıza olduğunu neye göre işlem yapacağımızı bilmiyorduk. Sadece bakım işini yapanlara değil bu araçları alıp kullanan insanların da eğitim alması gerektiğini gördük” diye konuştu.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tatilciler, Bolu’nun doğa harikasına akın etti

Dünya Yayın: 17.06.2024 16:45
İhlas Haber Ajansı

Bolu’nun doğa harikası Gölcük Tabiat Parkı, Kurban Bayramı’nın 2’nci gününde tatilcilerin akınına uğradı.
Bolu’nun incisi olarak tabir edilen Gölcük Tabiat Parkı, Kurban Bayramı’nın 2’nci gününde güzel havayı değerlendirmek isteyen tatilcilerin akınına uğradı. Şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan Tabiat Parkı’nın piknik alanlarını vatandaşlar doldurdu. Mangal ve piknik yapan vatandaşlar temiz havada tatil yapma fırsatı buldu. Göl manzarasına karşı bol bol fotoğraf çekilen tatilciler, göl etrafında yürüyüş yaparak temiz havanın tadını çıkardı.
Gölcük Tabiat Parkı’nın manzarasına karşı eşiyle birlikte oturan Gönül Kilitçi, “Hava güzel, ne sıcak ne soğuk. İnsanlar kalabalık. Epey kalabalık Gölcük. Bizde kalabalığı pek sevmiyoruz ama burada bir kafa dinleyelim dedik” diye konuştu.

Paylaş: