Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“Alzheimer’dan korunmak için nizamlı antrenman şart”

Sağlık Yayın: 22.09.2023 20:12
İhlas Haber Ajansı
“Alzheimer’dan korunmak için nizamlı antrenman şart”

Türkiye’de 600 bin ile 1 milyon ortası Alzheimer hastası olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Yakup Türkel, “Alzheimer hastalığından korunmak için antrenman yapmak, tertipli ve istikrarlı beslenmek (Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, zerzevat ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır), hipertansiyon, diyabet ve hiperkolesterolemi üzere damarsal risk faktörlerinin denetim altına alınması, alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, zihni etkin tutmak ve toplumsallaşmak önemlidir” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniği’nden Doç. Dr. Yakup Türkel, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü hasebiyle bilgilendirmede bulundu. Alzheimer hastalığının farkındalığını artırmak için 21 Eylül tarihinin Dünya Alzheimer Günü olarak kabul edildiğini söz eden Doç. Dr. Yakup Türkel, “Alzheimer hastalığı, günlük ömür aktivitelerinde (yemek yapma, alışveriş yapma, hesap yapma vb.) ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize nörolojik ve davranışsal değişikliklerinin eşlik ettiği bir hastalıktır” sözlerini kullandı.

“Günlük hayatın her zamanki üzere sürdürülmesini engeller”

Alzheimer’ın yaşlılıkla bir arada ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığı olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Yakup Türkel, “Halk ortasında genelde bunama olarak bilinen Alzheimer hastalığı, günlük hayatın her zamanki üzere sürdürülmesini engeller” biçiminde konuştu.

“Dünyada yaklaşık 55 milyon demans hastası var”

Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasında en değerli bir risk faktörünün yaşlanma olduğunun altını çizen Doç. Dr. Yakup Türkel, şu bilgileri paylaştı:

“65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıkılığının daima artış içinde olduğu bilinmektedir. 65 ile 85 yaşları ortasında hastalığın görülme sıklığı her 5 yılda bir 2 katına çıkmaktadır. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) datalarına nazaran dünyada yaklaşık 55 milyon demans hastası bulunmakta ve bu sayının 2030’da 78 milyona ve 2050’de ise 139 milyona çıkması beklenmektedir. Türkiye’de ise 600 bin ile 1 milyon ortası Alzheimer hastası olduğu varsayım edilmektedir. Bu yüzden Alzheimer hastalığı ve öbür demans nedenleri global bir halk sıhhati sorunu haline gelmiştir. 65 yaş üzeri bir birey, bilhassa yakın vakitte olan olayları unutuyorsa ve tıpkı şeyleri tekrar tekrar soruyorsa en yakın vakitte nöroloji doktoruna başvurmalıdır.”

“Korunmak için dikkat edilmesi gerekenler”

Doç. Dr. Yakup Türkel, Alzheimer hastalığından korunma usullerini şu biçimde sıraladı:

“-Egzersiz yapmak,

-Düzenli ve istikrarlı beslenmek (Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, zerzevat ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır),

– Hipertansiyon, diyabet (diabetes mellitus) ve hiperkolesterolemi üzere damarsal risk faktörlerinin denetim altına alınması,

-Alkol ve sigara kullanımından uzak durmak,

-Zihni faal tutmak (daha fazla kart oyunları, dama oynama ve bulmaca çözme vb.),

-Sosyalleşmek.”

“Alzheimer hastalarının varlığından haberdar olmalıyız”

Doç. Dr. Yakup Türkel, toplum olarak etrafımızdaki Alzheimer hastaların varlığından haberdar olup, bu bireylerin ihtimama ve takviyeye muhtaçlığı olduğunu bilmemiz çok kıymetli olduğunu kelamlarına ekleyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.